Pane Filipe, Vaše rada není správná. Jako zálohu může SVJ uznat, přijmout a zavést do účetnictví pouze ty částky, které odpovídají oprávněně předepsané výši záloh na dané období.
Výše záloh musí být přiměřená a její výše je předem stanovena v souladu se zákonem č. 67/2013 Sb. buď rozhodnutím společenství, nebo jako 1/12 nákladů předchozího roku. O výši záloh není mezi poskytovatelem a příjemcem zálohy sporu – výše částek je uvedena v předpisu záloh. Pouze tuto výši záloh může SVJ ve svém účetnictví označovat jako přijatá záloha na služby spojené s užíváním bytů.
Pokud někdo hradí částky navíc bez právního důvodu, nejde vůbec o zálohy na služby!
Může jít o peníze, které plátce posílá SVJ do úschovy bez právního důvodu. Tyto částky je tedy třeba oddělit od vlastního majetku právnické osoby a neobjeví se v jejím účetnictví.
Tyto částky samozřejmě NEJSOU předmětem vyúčtování služeb. Ve vyúčtování služeb se tedy nemohou objevit. SVJ je plátci samozřejmě vrátí, ovšem teprve na výzvu plátce. SVJ si bude z těchto částek strhávat náklady, prokazatelně vynaložené na přijetí, zpracování a vrácení nevyžádaných částek a na průběžné vedení evidence o těchto neoprávněných platbách.
lake
Poslední komentáře