1 – Podle zákona č. 67/2013 Sb. platí, že „[p]řípadné
námitky ke způsobu a obsahu vyúčtování předloží příjemce služeb
poskytovateli služeb neprodleně, nejpozději však do
30 dnů ode dne doručení vyúčtování, popřípadě doložení dokladů
podle odstavce 1, příjemci služeb.“.
To znamená, že lhůta počala běžet již předložením vyúčtování.
Pokud v této lhůtě dojde k prodlení na straně poskytovatele služeb při
doložení dokladů, prodlouží se zákonná lhůta o toto prodlení.
2 – Pokud Vám bylo předloženo vadné (neúplné) vyúčtování (které neobsahuje všechny povinné údaje), pak vůbec nejde o řádné vyúčtování. Samozřejmě podáváte námitku. Třicetidenní lhůta počne plynout teprve doručením řádného vyúčtování.
3 – Co se uvádí v samotném vyúčtování o způsobu uplatnění námitek je bezvýznamné a nejspíše neplatné. Pro Vás je partnerem k jednání pouze SVJ. Řídíte se v právním jednání vůči SVJ podle stanov. Poskytovatel služby není totéž co rozúčtovatel služby, je třeba neplést si tyto dva pojmy.
4 – Změna koeficientů použitých při rozúčtování samozřejmě je změnou způsobu rozúčtování. Změnou způsobu rozúčtování je každá změna, která způsobí, že při shodných vstupních údajích (náklady i náměry) jsou výsledky vyúčtování odlišné a vlastník zaplatí jinou částku. Kdo tvrdí opak je podvodník.
Na druhou stranu: je možné, že původní koeficienty byly nesprávné, nebo méně přesné, a způsobovaly chyby. Pak by bylo přepjatým formalismem rozúčtovat rok 2014 vědomě špatně, způsobit tím škodu a riskovat, že vyúčtování bude napadeno. Cílem přece je rozúčtovat spravedlivě. Nikoliv rozúčtovat nespravedlivě jen proto, aby to bylo formálně shodné s dosavadní (vadnou) praxí.
lake
Poslední komentáře