Za naprosto klíčovou část NOZ považuji oddíl „Správa
společné věci“ § 1126 až § 1139.
Viz http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89….
Bez toho je celá část NOZ o bytovém spoluvlastnictví
nepoužitelná.
Bytové spoluvlastnictví v NOZ je pouze speciální případ spoluvlastnictví. Co platí o spoluvlastnictví a není výslovně upraveno jinak v části o bytovém spoluvlastnictví, to platí i v SVJ(2012).
Kdo čte pouze část NOZ o bytovém spoluvlastnictví, může ji považovat za nedodělek – ale co není v této části upraveno jednoznačně a určitě, nalezne se v NOZ jinde:
- část o právnických osobách,
- část o spolku,
- část o rozhodování mezi spoluvlastníky věci,
- část o změně v osobě dlužníka,
- část o správě cizího majetku,
- atd.
Například v ustanovení § 1206 o rozhodování shromáždění vlastníků se zákonodárce ani nesnažil vypsat jak se hlasuje o čem. Odvolal se jednoduše na „zákon“, čímž se nepochybně míní (mimo jiné):
- obecná část zákona č. 89/2012 Sb. o spoluvlastnictví (o rozhodování mezi spoluvlastníky, o nákladu na společnou věc vynaloženou jedním ze spoluvlastníků, o soudní úpravě poměrů spoluvlastníků);
- zákon č. 67/2013 Sb. (ve věcech rozhodování o rozúčtování služeb).
To pouze obecní blbečci si v § 1206 přečetli kus věty o tom, že se hlasuje „nadpoloviční většinou přítomných“ a hned si z toho dovodili, že takto se v SVJ(2012) hlasuje úplně o všem. Poslyšte, takto číst právní předpis – to je jako souložit přes pneumatiku. Prostě to není ono…
Je toho samozřejmě mnohem víc, co je třeba znát. Pro pochopení NOZ je třeba znát Ústavu, Listinu základních práv a svobod, klíčovou dosavadní judikaturu Ústavního soudu a také NOZ od § 1 po § 3081. Velice lituji, ale pro neználky neexistuje nějaká jednoduchá kuchařská kniha o právu.
lake
Poslední komentáře