Tony,
jsem rád, že alespoň v materiálech a účetních knihách jsou zálohy na
správu označeny jako zálohy na správu. Takže o žádný „fond“ se
nejedná, a už vůbec nejde o „příspěvky“, jak jsou nesprávně
vícekrát označeny. Máte v SVJ zásadní nepořádek v pojmech.
Ohledně dlužné částky platí to, co už jste se ode mne dozvěděl: sanovat pohledávku SVJ za neplatičem tím, že na její uhrazení zaúčtujete pohledávky vlastníků jednotek z přijatých záloh na správu – to by bylo zpronevěrou se vším všudy. To si SVJ nemůže dovolit.
Vlastníků jednotek se tedy nedobytná pohledávka SVJ (zatím) nijak netýká. Nejde o náklad na správu domu. Je vyloučeno obírat je o peníze tím, že by se jim odepisovala tato částka z jejich pohledávek vůči SVJ.
Představte si, že majiteli autoservisu neuhradí některý zákazník co je dlužen. Vyřešil by to pro sebe tak, že ze záloh, vybraných od jiných zákazníků na jiné opravy, si odepíše a přivlastní takovou částku, která mu pokryje jeho ztrátu. Snad chápete, že toto je protiprávní jednání – a onen pán půjde před soud. |
To snad není těžké pochopit, nebo ano?
---------------------------------------------------------------------------
Člen SVJ ručí za závazky společenství alikvotně, to jest podle svého spoluvlastnického podílu. Ovšem ručení se realizuje tak, že věřitel vyzve ručitele k plnění, neplní-li dlužník. SVJ však není věřitelem ve vztahu k ostatním vlastníkům jednotek!!! Nemůže je tedy prostě vyzývat k plnění ve svůj prospěch jen proto, že kdosi cosi neuhradil.
SVJ je či bude v postavení dlužníka vůči vlastníkům jednotek, protože od nich přijímá zálohy. V postavení dlužníka, kterému chybějí nějaké peníze v rozpočtu. Dlužník ovšem nemůže nikdy tahat peníze přímo z vlastníků jednotek a podvodně to označovat za náklady správy domu.
lake
Poslední komentáře