Honzo, pokud SVJ požaduje nějaké platby, musí přesně sdělit jaké a na co. Zcela odděleně jsou služby, platby za služby a zálohy na služby. To většinou nečiní nikomu potíže rozeznat co je záloha a co konečná úhrada.
Horší je ro s přispíváním na správu domu a se zálohami na toto přispívání. Jsou zde minimálně dva diskutující, kteří nedokáží rozpoznat úhradu zálohy na správu od úhrady nákladu na správu a pletou to dohromady.
Příspěvky vlastníka na správu domu (což je termín souladný se ZoVB, ale můžete tomu v podle zákona o daních z příjmů říkat zkráceně „částka plynoucí jako důsledek úhrady výdajů (nákladů) na opravy, údržbu a technické zhodnocení společných částí domu s byty a nebytovými prostory ve vlastnictví podle zvláštního právního předpisu o vlastnictví bytů“. Zejména jedna paní účetní trvá na tom, aby se v komunikaci s ní používal pouze tento zkrácený termín, jinak nedovede rozpoznat o jakou platbu jde.
K přispívání na správu domu podle § 15 odst. 1 ZoVB může SVJ vybírat za speciálních podmínek i zálohy, ovšem pouze je-li to schváleno shromážděním a pouze na účely nutné. U těchto záloh na správu domu je třeba rozlišovat zda jsou:
- krátkodobé (vyúčtují a vypořádají se minimálně jednou ročně), nebo jsou
- dlouhodobé (vyúčtují se minimálně jednou ročně, vypořádají se po akci na kterou byly skládány).
Domněnka že by se při prodeji bytu měla složená záloha vracet je v rozporu se zákonem. Ten to výslovně vylučuje. Najdete to v ZoVB. Důvod je ten, že každý vlastník dům postupně „vybydluje“. Podílí se tedy (prostřednictvím složených záloh) na opravách domu i po tom, co přestal být vlastníkem jednotky.
Vzhledem k praktické nevratnosti složených záloh na správu upozorňuji na skutečnost (rovněž obsaženou v zákoně), že SVJ je povinno vlastníkovi tvrdit a prokazovat, že vybíraná záloha na správu je určena na konkrétní NUTNÝ účel správy domu. Jinak samozřejmě bych byl blázen, kdybych platil na něco neurčitého bez jakékoliv možnosti kontroly či legálního vrácení takové „nevratné zálohy“.
lake
Poslední komentáře