Levape, co to tvrdíte? Nenapsal jsem nikdy a nikde, že „… všichni stávající splácí úvěr za ty, kteří odešli a po kterých by se to mělo vymáhat jako dluh.“.
Je jistě velký počet případů, kdy se prodávající s kupujícím nějak spolu dohodli a nabyvatel jednotky splácí dluh za předchozího vlastníka.
Jistě jsou i případy,kdy přímo v kupní smlouvě je převzetí dluhu (cese) nabyvatelem jednotky. Bývá s tím spojen i přechod pohledávek (záloh na správu) na nabyvatele.
Jsou snad i případy, kdy to ve smlouvě není a nabyvatel hradí za dlužníka na základě dohody s věřitelem (SVJ).
Já píšu jen o těch případech, kdy nedošlo k žádné dohodě, k žádnému převzetí dluhu, k žádnému přechodu závazku – a SVJ začalo i přesto vodit za nos nabyvatele jednotky a uvádět jej v omyl. Nevím, kolik takových postižených jednotlivců je, ale nejspíš nikoliv „všichni“,jak jste napsal Vy.
- Je-li kupující ostražitý a dbalý svých práv, nemůže se toto nikdy stát.
- Je-li statutární orgán SVJ schopný chovat se jako řádný hospodář, jistí si výběr pohledávek za vlastníky smluvně, protože dobře ví,že vlastník může kdykoliv jednotku zcizit a odstěhovat se do Duchcova nebo do Brazílie.
- Kdybyste řekli kterémukoliv bankéři, že SVJ si bere úvěr, okamžitě by odvětil: „Moment. A jak máte zabezpečenu návratnost? Jak máte zajištěno, že dlužníci budou splácet?“
- Chce to přestat brečet, nadávat lakovi či divit se. Starejte se o svěřený majetek a finance. Pokud to nedovedete, zaplaťte si za peníze SVJ odborníka.
Ostatně totéž přikazuje členům statutárních orgánů právnických osob nový Občanský zákoník.
Datum 1. ledna 2014 je blízko. Chce to začít si zvykat, sokolíci. Víte, že budete od 1. ledna ručit celým majetkem za pohledávky vůči SVJ, které se nepodaří dlužníkům vymoci přímo na společenství?
lake
Poslední komentáře