Jasná odpověď existuje: smlouvu o stavebním spoření uzavřelo SVJ, takže spoření a úrok hradí od počátku SVJ. Vy nemáte takovou povinnost a nikdy jste ji neměl. Zda bývalý vlastník má povinnost hradit nějaké částky bance za SVJ netuším.
Jestliže SVJ dohodlo se skupinou osob, že pro ně zvelebí jejich majetek, vymahatelnou částkou jsou náklady, které bylo nutno vynaložit na tento účel. Viz smlouvy se zhotoviteli a daňové doklady. Dlužnou částku za tyto práce jsou povinni uhradit věřiteli (SVJ) ti, kdo byli v okamžiku přijetí usnesení shromáždění vlastníky jednotek v domě. To nemá naprosto žádnou spojitost s tím, zda si SVJ vzalo nějaký úvěr, ani s tím, zda SVJ si něco spoří.
Zda od dlužníků SVJ jako věřitel vymáhalo dlužnou částku jednorázovým příspěvkem, či snad došlo k dohodě o splátkovém kalendáři, to netuším. Je to pouze věc mezi SVJ a každým z dlužníků individuálně.
Váš problém je, že jste začal bez protestů hradit nějaké částky, které byly srozumitelně označeny: splátka dluhu, stavební spoření, úroky. Nebylo možno si tyto částky splést se zálohami na správu či příspěvky na správu. Nikdo Vás tedy neuvedl v omyl.
Uplatní se zřejmě zákon č. 40/1964 Sb. Občanský zákoník, § 531 a § 533 – dobrovolné hrazení za dlužníka na základě dohody s věřitelem.
lake
Poslední komentáře