Vložil X (bez ověření), 28. Srpen 2013 - 0:41

To je ale nesmysl, co, pane Jene. Můžete se nechat zastoupit v zaměstnání bez souhlasu zaměstnavatele? Asi těžko. Může si za vás někdo jít lehnout do nemocnice na základě plné moci? To by letěl i s plnou mocí. Může za vás jít někdo na rande? Možná, když bude slečna souhlasit.

Kdy se tedy můžete nechat zastoupit, aniž byste potřeboval souhlas osoby, které je vaše plná moc určena? Na to vám odpoví Občanský zákoník:

§ 31

(1) Při právním úkonu je možné dát se zastoupit fyzickou nebo právnickou osobou. Zmocnitel udělí za tímto účelem plnou moc zmocněnci, v níž musí být uveden rozsah zmocněncova oprávnění.

NS v předmětném rozsudku nám laikům objasnil, že účast na schůzi není právním úkonem. Možnost zastupování na schůzi tedy není automatická na základě zákona, ale musí být upravena stanovami, společenství musí se zastupováním vyjádřit souhlas.

Také si laskavě všimněte, že společenství může stanovami zastupování nějak podmínit či omezit. Například může omezit okruh možných zmocněnců. A samozřejmě může možnost zastupování zcela vyloučit, bude-li to většinová vůle. To by jistě nebylo možné, kdyby účast na schůzi byla právním úkonem. A už vůbec ne, kdyby se jednalo o základní lidské právo.

Můžete se jen divit, proč možnost zastupování nebyla vložena již do vzorových stanov, a také proč si toho nikdo dříve nevšiml a proč různí experti (např. dr. Pražák) považovali zastupování na schůzi za naprostou samozřejmost.

Poznámka: Výše uvedené platí pro zastupování členů-fyzických osob. Dotaz byl ale na zastupování obce.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.