Vložil lake, 6. Únor 2013 - 10:01

NeznáIku, buďte tak laskav a neplácejte nesmysly. Zavádějící a matoucí je naopak Váš příspěvek.

Ručení za závazek je něco zcela jiného než splácení úvěru. Nerozeznáte zřejmě ručitelský závazek podle § 13 odst. 7 ZoVB od povinnosti vlastníka jednotky přispívat na správu domu a pozemku podle § 15 odst. 1 ZoVB a od povinnosti dlužníka k úhradě svého dluhu ve splátkách podle § 565 Občanského zákoníku. To jsou tři různé věci, které pletete dohromady neuvěřitelným způsobem.

Vysvětlím raději na příkladu, nebo se v tom budete plácat dál. Řekněme, že bývalý vlastník jednotky před panem Jiřím byl jedním z těch, kdo si objednali opravy či úpravy domu. Vznikla mu povinnost uhradit dlužnou částku za objednané a provedené práce (řekněme 150000 Kč). S věřitelem (SVJ) byl dohodnut splátkový kalendář; tak to napsal tazatel. Řekněme, že k dnešnímu dni dlužníkovi zbývá zaplatit 100000 Kč. Na tomto jeho závazku nic nezměnila skutečnost, že mezitím prodal svou jednotku panu Jiřímu.

Pan Jiří má obecnou povinnost ručit za závazky společenství. To znamená, že pokud by v budoucnu SVJ přestalo splácet bance a ocitlo se ve finanční nedostatečnosti, pak banka může začít vymáhat dlužných 100000 na ručitelích. Řekněme, že spoluvlastnický podíl pana Jiřího je 8%; banka osloví všechny ručitele a po panu Jiřím bude požadovat částku 8000 Kč z titulu jeho ručitelského závazku. Zbylých 92000 Kč z dluhu bývalého vlastníka uhradí ostatní VJ jako podíloví ručitelé.

To je ostatně pouze teorie. Ve skutečnosti SVJ bude po dlužníkovi (nebo v dědickém řízení) vymáhat splacení dluhu dříve, než se SVJ ocitne ve finanční nedostatečnosti. Takže na ručitelský závazek nejspíše nedojde.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.