Vložil lake, 5. Září 2012 - 12:10

„… nebyl by jste ochoten podrobněji objasnit v čem spatřujete tu prodělečnost.“
To přece tazatel popsal naprosto jasně. Já jsem jen poukázal na tento oblíbený trik s neúplnou kalkulací nákladů. Tím se cena tepla uměle stlačuje na nereálně nízkou hodnotu a neznalí vlastníci jsou uváděni v omyl. Jde pouze o to, aby ovce celou akci na shromáždění odhlasovaly. Později (po vybudování kotelny a odříznutí trubek od teplárny) už nelze couvnout – ovečky nemají jinou možnost než nechat se stříhat a bečet. Viz http://hobby.idnes.cz/…azlicci.aspx?…

„… proč náklady na opravy a údržbu (nikoliv na provoz) by měly být kalkulovány do služeb když zařízení má sloužit pouze spoluvlastníkům?“
Protože jde o čisté provozní náklady (operational expenses). Vy snad do nákladů na provoz rodinného auta nezahrnujete opravy v servisu, pneumatiky, akumulátor, brzdové destičky, tlumiče, výměny oleje, svíček, vzduchového a olejového filtru, žárovek, stírátek?

„Nejsou to snad stejné náklady jako náklady za „opravy a údržbu“ třeba výtahu nebo mandlovny či prádelny“
Používání prádelny, mandlu a výtahu je služba, kterou si mají hradit jen ti, kdo ji užívají. Vy to máte zařízeno jinak? Ale hlavně: cožpak u prádelny či výtahu zvažujete nějakou jinou volbu? Porovnávátete snad náklady na mandl s nějakou reálnou další možností? Zde se bavíme o výběru z více variant vytápění, přičemž jedna z nich nevyžaduje investici naprosto žádnou, kdežto druhá úvěr v řádu milionů a návratnost možná 12–15 let. Jak můžete obě varianty vzájemně porovnat, když část nákladů je předem zametena pod koberec? Veškeré náklady, které teď dům nemá, ale po odpojení od teplárny je bude mít, jsou přece náklady na zajištění tepla. K tomu by se správně měly připočíst ještě lost oportunity costs (ztráta z nemožnosti pronajímat místnosti zabrané čerpadlem).

„… nově budované TČ ale lze použít i jen jako podpůrný zdroj bez odpojení od CZT, že?“
Doplňkový zdroj je u systému TČ vzduch-vzduch nutnost. Při teplotách vzduchu pod –7°C klesá účinnost tepelných čerpadel a tepelný výkon. Každý projektant ví, že se nevyplatí investovat do TČ které by pokrylo plně spotřebu domu i v největších mrazech. Instalovaný výkon by totiž byl využit maximálně 15 dnů v roce a při nízké účinnosti. Ale způsob dokrytí spotřeby tepla je jistě obsahem projektu. Je-li to elektřina, půjdou účty za teplo ještě o něco nahoru …

„… kdo by byl odběratelem? Také SVJ nebo jednotliví vlastníci?“
Nevím; to je pouze praktický právní detail. Kalkulace ekonomicky oprávněných nákladů musí jít ruku v ruce s úplným ekonomickým oddělením výroby tepla od ostatního rozpočtu domu. Toto je podstatné. Teprve až budu vědět kolik teplo OPRAVDU stojí, můžu ho dodávat odběratelům nebo rozúčtovávat konečným spotřebitelům.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.