Zpristupneni kompletni dokumentace SVJ
Diskuse zkuseností s zadosti o zpristupneni (predlozeni, umozneni nahlizeni, prostudovani) kompletni dokumentace SVJ na spravce domu. Jak nejefektivneji postupovat, kdyz spravce dlouhodobe odmita predlozit doklady, nebo vybor SVJ utajuje veskere transekce na uctech SVJ, ci odmita nahlizeni na internet. bankovnictvi uctů, nebo vybor svevolne tajne refunduje privilegovanym clenum, ci primo financuje soukrome casti jednotek.
Dobrý den, koupila jsem byt a ráda bych se podívala na hospodaření SVJ . Mám právo ( nárok ) si vyžádat dokumenty i třeba z roku 2000 ? Chtěla bych – zápisy ze schůzí, smlouvy které výbor podepsal a účetnictví . Ve stanovách máme , že můžeme nahlížet . Jak dlouho se musejí uchovávat zápisy ze schůzí . Děkuji za rady
opravneni mate na veskerou dokumentaci SVJ, Vase pravo na zpristupneni podkladu a lhuty archivaci se ridi prisl. prav. legislativou a nad ni jsou jeste stanovy vaseho SVJ, ktere by mely prava vlastniku blize specifikovat. Pokud Vasi zadosti, vyzve nevyhovi, mate moznost podat zalobu na prisl. mestsky soud (tedy pokud jste z Prahy). Nektere veci ma SVJ povinnost radne evidovat, pokud tak necini, hrozi mu od uradu vysoke sankce..
U účetnictví bude problém. Doklady a účetní knihy se archivují 5 let, účetní závěrky 10 let od konce období, kterého se týkají (§ 31 ZoÚ).
Je rok 2014, co chcete vyčíst z roku 2000? Seznamte se hlavně se schválenými pravidly fungování společenství a jejich dodržováním. Pokud pravidla existují a dodržují se, neměl by být v zásadě žádný větší problém.
Chci se podívat na všechny roky, abych věděla kdo a jak se staral . Mám na to právo ? Nebo mohu požadovat jen od roku kdy jsem členem ?
Účetnictví jsem Vám napsal výše, u ostatního bohužel lhůta není stanovena. Zákon o archivnictví se na SVJ nevztahuje.
Tazatelka naivně předpokládá, že ve všech obměnách výborů se nacházel člen, který věděl co to znamená vézt spisovou agendu, měl na to prostor, prostředky a čas a za tuto práci byl i zaplacen. Dále dokumenty byly vzorně evidovány, zakládány, a případně skartovány místo vyhazování a nepředávání dalšímu výboru (aby náhodou se nezjistily nedostaky předcházejího vedení). Situace je lepší u SVJ vzniklých z družstevní privatizace, kde lidi s fungováním „samosprávy“ měli zkušenosti. Horší je situace u privatizovaných obecných bytů, kde zkušenosti v tomto ohledu nejsou, a přestavy o samosprávním hospodaření jsou naivní např. „separatistické“ tendence zakládání SVJ dle „vchodů“. Přinejmenším předseda a členové výboru či vlastníci by měli o problematice SVJ přečíst nějakou literaturu a tím poznat „o co jde“, co má význam vidět a vyžádat, a co z toho mohu zjistit.
Děkuji za rady . S tím, že jsem členkou krátce problém není ? Výbor se netvářil moc vesele , když jsem jim řekla co bych ráda viděla . Tím nechci říc, že něco zakrývají ,ale je to určitě hodně práce na dohledání .
Pokud nemá výbor co skrývat, tak by Vám měli dát co chcete vidět, pokud to ještě mají. Představa, že SVJ má vše od roku 2000 je ale spíš nereálná.
Na druhou stranu, chtělo by trošku vnitřní sebekontroly a trošku filtrovat, co opravdu potřebujete a může Vám k něčemu být.
Vzhledem k tomu, že vlastníte byt krátce, tak třeba účetnictví má smysl řekněme 1–2 roky zpětně, abyste viděla, že se tam nedějí levárny, ale víc do historie už výbor asi fakt akorát naštvete a nic moc nezískáte :)
Pokud jde o smlouvy, tak veškeré platné by Vám měli bez řečí ukázat. Stejně tak zápisy ze Shromáždění, alespoň ty, které obsahují usnesení, která jsou stále v platnosti. Jak už bylo řešeno, nikde není uvedeno, jak dlouho se musí zápisy uchovávat, ale právě pokud jsou v nich nějaká platná usnesení, tak by si je výbor neměl dovolit vyhodit.
Pokud nemáte jako SVJ kancelář, je to trochu složitější. Uchovávat doklady ve skříni v bytě a udělat si z bytu pracovnu – to asi taky není to nejlepší řešení. Otázkou zůstává, než se najde nějaký „šťoural.“ Většinou to bývají ti, co si byt koupí mezi posledními.
Je potřeba to zpoplatnit jako službu na hodinu a každý si to rozmyslí.
Výbor SVJ vyzval již na první schůzi shromáždění, především pro „kecaly, a pavlačové báby“ všechny vlastníky k tomu, aby nahlíželi kdykoliv do jakýchkoliv dokumentů týkajících se správy a chodu SVJ. Info o stavu účtu na správu aj. zveřejňujeme i na webu v zabezpečené sekci. Upozorňuji, že od roku 2011 se ještě nikdo neozval, že by ho zajímalo účto, FA či něco podobné, ze 60 vlastníků.
Vyměnit výbor, vyměnit správce. Nečekat na pomoc z hůry. Makat. A nebo si zaplatit profi firmu. Vše má řešení, stačí jen chtít. A stejně si myslím, že jste provokatér.
Kecy v kleci to jsou rady jak od brouka pytlíka. To co píše kolega v úvodu provádí drtivá většina výborů SVJ. Vše tajit nic nikomu nesdělovat a dělat si co uznám za vhodné. Jak vyměníte výbor prosím když další ovčany (majitele) bytu nic nezajímá? Je jim lhostejno kam a za co tečou jejich příspěvky. Když z 19 Bj vás budou jen čtyři či pět nezmůžete nic. Dokud nebude ze zákona plná hmotná i trestní odpovědnost zvolených zástupců SVJ tak se nic nezmění. Pro takové statutáře je každý kdo se zajíma o dění v SVJ jen provokatér a prudič. Nějak těm blbečkům vůbec nedochází že je to právo každého majitele bytu požadovat veškeré informace o hospodaření SVJ. A i kdyby byl jen jediný z celého domu, tak to neznamená že je to prudič.
Vyse uvedeny stav jste popsal uplne presne. Presne tak je to i s nasim vedenim SVJ, spravcem. Ruka ruku myje, tajne provize, privat business,… Jedine reseni zel je mit spravnou paku na oba subjekty..
Dávám Vám plně za pravdu. Většina se o chod SVJ nestará, na shromáždění mají jedinou starost, a to aby se pořádně uklízelo a zamykal i přes den barák, a když se volí nový výbor zvednou ruku pro stávající, hlavně aby to nebyli oni. Ten kdo chce nějaké informace o hospodaření od výboru tak ho obtěžuje, když se ozve na shromáždění tak je za blbce, který pořád „něco má“ a toho do výboru „nikdy nezvolíme“. Tak to alespoň chodí u nás. Bezvýchodná situace.
Poslední komentáře