Zpřístupnění bytu vlastníka.

Vložil Eva Nováková, 5. Květen 2013 - 20:00 ::

Dobrý den, máme ve společenství problém. V domě se provádí rozsáhlá rekonstrukce stoupaček odpadních i voda, elektroinstalace výměna drátu do bytu z hliníku na měď až k jističi v bytě, plynové vedení v domě,výměna zvomkových drátů. Máme v domě vlastníka,který se na schůzích k rekonstrukci nevyjádřil, zdržel se jako jediný hlasování. V současnosti tento vlastník odmítá vpustit do bytu plynaře,elektrikáře a ostatní řemeslníky.Co s tím? Co se týče plynu je výměna vedení spojena s revizí plynu i v bytech. Pokud nevpustí elektrikáře zůstane jako v jediném bytě hliníkové vedení.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 7. Květen 2013 - 8:02

    Společná technická zařízení domu, nacházející se uvnitř jednotky, je vlastník povinen zpřístupnit ze zákona (§ 13 odst. 4 ZoVB). Domáhat se zpřístupnění soudní cestou je však poněkud zdlouhavé a nepraktické.

    Jak postupovat pružněji a rychleji jsem naznačil zde: http://www.portalsvj.cz/…nit-stupacky#….

    lake

    Vložil Eva Nováková, 7. Květen 2013 - 8:22

    Již jsem četla a takto jsme to udělali. Jsem zvědavá co vlastník. Je to tentýž člověk, co zamezil stavbu výtahu.

    Vložil svjvmt, 6. Květen 2013 - 22:49

    Nastudujte si, co je společné a co vlastníků bytů.

    Vložil E.Š. (bez ověření), 6. Květen 2013 - 20:28

    Pokud máte zpracovány Stanovy Společenství na základě vzorových Stanov dle zákona č. 72/1994 a předpisů navazujících, tak potom tam musíte mít napsáno, že v těchto a podobných případech (např. haváriích zařízení) m u s í majitel bytu umožnit provedení rekonstrukce nebo provedení opravy. Prostudujte si proto Vaše Stanovy a nebo zákon výše uvedený – povinnosti člena Společenství.V těchto případech majitel bytu jedná protiprávně (porušuje zákon) a příslušný orgán, např. Stavební úřad je mu povinen vydat příkaz k umožnění provedení rekonstrukce(musíte samozřejmě požádat tento Stavební úřad o vydání rozhodnutí…) A prakticky ? Když vás majitel bytu nepustí do svého bytu ? Není nic jednoduššího : při rekonstrukci rozvodů provedete stoupačky do všech bytů a jeho (logicky) n e p ř i p o j í t e na nové rozvody plynu, elektřiny a j., protože se nedostanete do jeho bytu (staré rozvody budou nefunkční). Potom si bude muset následně tento majitel zajistit připojení na vlastní náklady – a při tom mu revizní technik určitě nepřipojí spotřebiče (např. elektrické) na staré – a tedy nevyhovující rozvody. V těchto případech nemá tento „stávkující“ majitel bytu žádné právní „zastání“. Přeji vám, ať jej „přemůžete“ právem. EŠ.

    Vložil lake, 7. Květen 2013 - 3:24

    E.Š. napsal: „Stavební úřad je mu povinen vydat příkaz k umožnění provedení rekonstrukce …“

    Nikoliv, tak to samozřejmě není. Pane E.Š., máte vůbec nějaké zkušenosti se Stavebními úřady? Chcete zneužívat veřejnoprávní instituci k dosažení soukromoprávního účelu. Na to jsou tyto instituce docela citlivé, překročily by tím totiž svou pravomoc – zasáhly by nepřípustným vrchnostenským způsobem do soukromoprávních vztahů.

    • Za prvé:
    Že se jakýsi řemeslník nemůže dostat do kteréhosi bytu nespadá pod pravomoc Stavebního úřadu, to je čistě soukromoprávní záležitost mezi spoluvlastníky budovy. SÚ nevydá žádné závazné rozhodnutí, jestliže zde nedošlo k porušení Stavebního zákona, ani není stavební závada ohrožující statiku budovy. V domě přece voda teče, dodávka plynu je nepřerušena, staré hliníkové elektrické vedení stále slouží. Nejde ani o stav ohrožující život, zdraví či životní prostředí. Vsadím se, že kompetentní úředník SÚ by vás odkázal na občanskoprávní řízení.

    • Za druhé:
    I kdyby zde byla stavební závada, nebo hrozilo bezprostředně nebezpečí na společných částech (což tazatel ale netvrdil), Stavební úřad bude postupovat podle zákona a nebude nic přikazovat jednotlivému vlastníkovi bytu. Adresátem rozhodnutí SÚ bude vlastník budovy, to jest všichni vlastníci jednotek v domě. Stavební úřad při nesplnění bude udělovat pokuty – a opět všem spoluvlastníkům budovy, nikoliv pouze jedinému z nich.

    lake

    Vložil E.Š. (bez ověření), 7. Květen 2013 - 12:35

    Odpověď panu Lakemu, jak již z mnoha předchozích Vašich vyjádření vyplývá k různým jiným záležitostem : osobujete si a snažíte se o svých „vědomostech“ každého přesvědčit, že máte nejen „vědomosti“, znalosti a zkušenosti z jakékoliv problematiky, která se týká SVJ. Bylo by dobré mít trochu „pokory“ vůči svému okolí (všechno vím, všechno znám – narcismus). Já mám jako člen výboru (dá se říci velmi dobře fungujícího) SVJ (120 členů)velké zkušenosti z jednání se Stavebním odborem (dobré i někdy špatné). Pro Vaší informaci a „poučení“ . Pokud podám na Stavební odbor žádost o stavební povolení a nebo i oznámení o zamýšlené rekonstrukci, opravě a nebo jiných stavebních úpravách, kterými odstraňuji v objektech nebezpečí např. ohrožení života a zdraví člena a třeba i ostatních členů SVJ – a to je případ výše uvedených rekonstrukcí zejména starých plynových rozvodů (výbuch plynu) a stejně tak nebezpečných starých elektrorozvodů (zkrat a požár), potom Stavební odbor má přímo v povinnostech (jako státní orgán a Stavební zákon ve všech verzích – račte si přečít podrobně celý Stavební zákon) řešit ve svém rozhodnutí i zabezpečení přístupu do bytu majitele (pokud o to výbor SVJ Stavební odbor požádá), který odmítá vpuštění do svého bytu tím, že mu přímo nařídí pod „pohrůžkou“ případných sankcí, aby umožnil vstup do svého bytu a umožnil provedení příslušných rekonstrukcí a oprav. Může to trvat i delší dobu (Stavební odbor má lhůty od 30 – 60 dnů), ale vždy rozhodne po posouzení skutečností kladně. Tyto zkušenosti jsem získal po více jak 10 letých kontaktech se Stavebním odborem (Praha 4). Takže , pane Lake : více již výše uvedené „pokory“ a nemystifikujte ostatní, kteří jsou třeba v situaci výše uvedeného tazatele (čekajícího pomoc) – Vy „teoretik“ jste se zřejmě nikdy nesetkal s praktickým životem a vše co s tím souvisí… E.Š.

    Vložil lake, 7. Květen 2013 - 14:17

    Pane E.Š., Zřejmě nevíte, že pouhá oprava/výměna či rekonstrukce technického vedení uvnitř domu je zcela mimo kompetenci Stavebního úřadu. Nepodléhá ani stavebnímu řízení, ani ohlášení stavby.

    O speciálním případu (kdy by stav stavby vyžadoval zásah z důvodu ohrožení zdraví či bezpečnosti) jsem se ve svém příspěvku zmínil naprosto jednoznačně, takže buď jste jej nečetl, nebo jste neporozuměl. Přečtěte si k tomu § 132 odst. 3 Stavebního zákona.

    V této diskusi nejde o žádný z případů tam uvedených. Z úvodního příspěvku tazatele nic takového neplyne. Četl jste vůbec úvodní dotaz? Oni prostě opravují technická vedení uvnitř domu. Opakuji: nelze zneužívat Stavební úřad k čistě soukromoprávním snahám, jestliže neexistuje „stav ohrožení“.

    Přečtěte si k tomu rozsudek Nejvyššího správního soudu 9 As 41/2009 ze dne 31. března 2010, tam najdete vysvětleno jak postupují Stavební úřady. Psal jsem o tom zde: http://www.portalsvj.cz/…tnika-stavby#….

    lake

    Vložil E.Š. (bez ověření), 7. Květen 2013 - 14:36

    Pro pana Lakeho : Potvrzuji, co jsem o Vás a Vašich odborných „výlevech“ napsal. Nic jste – Teoretiku – nepochopil z běžných i neběžných problémů života bydlící člověka. Díky za Vaší „odbornou“ instruktáž. Komu není rady – tomu není pomoci. Víc s Vám nebudu již diskutovat – nemá to smysl. Oblbujte i nadále své okolí… E.Š.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".