Zmocněný zástupce u SJM
Dobrý den, prosím o radu. Chystáme ustavující schůzi SVJ a stále nám není jasné ustanovení § 1185 odst.2 ( Spoluvlastníci jednotky zmocní společného zástupce, který bude vykonávat jejich práva vůči osobě odpovědné za správu domu. To platí i v případě manželů, kteří mají jednotku ve společném jmění). Znamená toto v praxi, že na každé shromáždění přinese jeden z manželů zplnomocnění podepsané druhým manželem?
Děkuji bara
Lze vůbec pro ustavující schůzi použít § 1185? Zde se snad nejedná o vykonávání práva vůči osobě odpovědné za správu domu. Pro schvalování stanov by měl v případě SJM postačit hlas přítomného manžela, protože manželé jednají společně a nerozdílně, nebo toto neplatí?
Báro,
jedná se o hloupé ustanovení, nicméně je ho potřeba dodržet.
Manžel A a manželka B zmocní manžela A nebo
Manžel A a manželka B zmocní manželku B nebo
Manžel A a manželka B zmocní osobu C.
Domnívám se, že pokud např. Manžel A zmocní manželku B, tak by mohl být problém.
Ale pouze stvořitel tohoto ustanovení (možná) tuší, jak to má být.
Hezký den!
Pavel
§,
pokud nezískám do plánovaného shromáždění jiné informace, tak u nás když nebudu mít písemné zmocnění podepsané nadpoloviční většinou spoluvlastníků, takové osoby nebudou moci hlasovat.
Pokud se jim to nebude líbit, mohou mne žalovat, že jsem jim zabránil ve výkonu práva. Alespoň se to projudikuje.
Hezký den!
Pavel
Dle § 1185 NOZ se společný zástupce zmocňuje pro výkon práv vůči osobě odpovědné za správu domu. Pokud se jedná o zmocnění v případě SJM, je opravdu nutné požadovat, aby toto zmocnění bylo ověřeno? Nejedná se o podílové spoluvlastnictví a manželé v případě SJM jednají společně a nerozdílně, tak by snad měl stačit „normální“ podpis.
a,
já jsem o ověření nic nepsal. Obecně asi není nutné ověření plné moci.
Někteří notáři ale zastávají názor, že když se bude z jednání pořizovat notářský zápis, tak že i plné moci musí mít formu notářského zápisu a že nestačí ani ověřená plná moc.
Bohužel, NOZ je nepoužitelný paskvil a je nutná jeho akutní novela.
Hezký den!
Pavel
Pavle, z čeho vyvozujete, že zmocnění musí mít písemnou podobu? Ústní zmocnění, pokud vím, obecně existuje. A NOZ neříká, že by zmocnění muselo být písemné. Pokud pak platí, že co není zakázané, je povolené, tak by ústní zmocnění mělo postačovat. V čem se pletu?
Ústní zmocnění samozřejmě existuje, ale v podstatě se nedá prokázat. Jak si to představujete? Že Máňa řekne Pepovi „já te zmocňuju“ a Pepa poběží na Shromáždění a tam řekne předsedovi „Máňa mě zmocnila“? Tohle prostě nelze přijmout, není to průkazné. Respektive předsedající Shromáždění tomu člověku třeba i může věřit, ale není pravděpodobné, že mu budou věřit i úplně všichni v domě – a v tu chvíli je na průšvih zaděláno.
My už léta spoluvlastníkům připojujeme k pozvánce předvyplněné vzájemné plné moci. Letos jsem to rozšířili i na SJM a zavedli jsme si evidenci plných mocí, aby v případě, že si ji spoluvlastníci / manželé už jednou podepíšou, tak platí až do odvolání a nemusí se o to už starat.
Je to sice práce navíc, ale aspoň ty lidi nebudeme otravovat pořád dokola se zmocněním.
Pane Pavle znamená to tedy, že když proběhne v SVJ shromáždění vlastníků, kdy jako doposud je přítomen jen jeden z manželů,a ten nebyl zmocněn druhým manželem aby jej na shromáždění zastupoval, dojde-li k hlasování pak je neplatné? Díky za odpověď.
Neplatný bude pouze hlas toho manžela, který nepředložil plnou moc. Pane ik, zkuste se vžít do následující situace. Jako statutář necháte na shromáždění hlasovat jen jednoho manžela, který je na schůzi přítomen, bez plné moci. A těch manželů bez plné moci může být víc. Bude se rozhodovat např. o velké opravě v řádu stovek tisíc korun. Vše proběhne podle vašich představ, oprava je schválena „potřebným množstvím“ majitelů bytů, je odsouhlaseno že investice bude zajištěna úvěrem a je vybrán dodavatel. Hned příští den navštívíte banku a zařizujete úvěr, kontaktujete firmu která opravu provede aby vypracovala projektovou dokumentaci atd. Vše zdárně běží. Jaké ale bude vaše překvapení, když vám, dejme tomu, za měsíc dojde rozhodnutí soudu, že celé hlasování na schůzi je neplatné, neboť tato hlasování jeden majitel bytu napadl u soudu právě pro nepředložení plných mocí. A zase vám začne honička. Zrušit úvěr, zrušit započaté práce a podobně. Budete za hlupáka. Firma, která vypracovává projekt bude požadovat náhradu za vynaloženou práci, možná také sankci za zrušení nasmlouvané práce (má přece nějaký plán a ten je narušen). Někdo to musí zaplatit. Kdo? SVJ? Nakonec to zaplatíte vy, protože jste nejednal jako řádný hospodář a plně se na vás „vyřádí“ § 159, odst.3 o.z.
Já nejsem Pavel, ale proč bychom si navzájem nedělali problémy, že. Neumím si představit, že na manželé, kteří u nás bydlí a běžně chodí na schůzi jeden z nich vybafnu, že si musí stanovit zástupce, protože to vymyslel nějaký, s prominutím vůl, v NOZ. Víckrát by mi tam nepřišli a ještě by mě měli za blázna. Proč to dělat jednoduše, když to může všem kompikovat život a mezilidksé vztahy, že ano. Právě o tom je NOZ.
Poslední komentáře