změna velikosti bytu
Dobrý den chtěl bych se optat zda mi někdo poradí. V domě SVJ mám koupené dva byty vedle sebe velikosti 2+1,2+1 a po rekonstrukci kde odeberu jednomu bytu jednu místnost a přidělim ji k druhému, vznikne 3+1,1+1 do společných částí domu nezasahuji pouze upravuji vnitřní uspořádání bytů potřebuji poradit co potřebuji na zapis na Katastru nemovitostí zda stačí nějaká změna na listu vlastnictví nebo vše jako na smlouvě o výstavbě.děkuji za radu
Postupně se zde shromáždilo devět odpovědí.
Všechny tyto odpovědi jsou vadné. Jsou zcela mimo a netýkají se ani
v nejmenším dotazu pana zalika.
Vážení, dohadujete se zde o pitomostech. Protože diskutující připomínají zmatené psíky, honící se usilovně za vlastními ocásky, pokusím se konečně odpovědět panu zalikovi já. K tomu předesílám:
- Je bezvýznamné, zda dělicí stěna mezi byty je či není hlavní nosnou konstrukcí.
- Je bezvýznamné co je uvedeno v nařízení vlády č. 366/2013 Sb..
- Je bezvýznamné zda zeď mezi byty je či není společná.
- Je bezvýznamné jaká je tloušťka zdi mezi byty.
Pane zaliku,
Půjde nepochybně o změnu dokončené stavby podle stavebního zákona. Při tom dojde ke změně podlahových ploch dvou bytů, které jsou ve vlastnictví jediné osoby. Nejspíše tedy u těchto dvou bytů dojde zároveň ke změně spoluvlastnických podílů uvedených v prohlášení. U ostatních bytů v domě se nezmění ani podlahové plochy, ani spoluvlastnické podíly. Z těchto skutečností je třeba vyjít.
- Soukromoprávní oprávnění ke změně dokončené stavby
Soukromoprávní souhlas stavebníkovi ke stavební úpravě (a zároveň ke změně prohlášení) bude udělen podle zákona č. 89/2012 Sb.. Podle § 1169 platí, že ke změně prohlášení se vyžaduje písemný souhlas vlastníka jednotky, jehož práv a povinností se změna dotkne, a dále se vyžaduje souhlas většiny hlasů všech vlastníků jednotek. To platí pokud v prohlášení vlastníka budovy nemáte uvedeno něco jiného.
Písemný souhlas (který by měl obsahovat i návrh na změnu prohlášení) je nutný pouze u vlastníka dvou měněných bytových jednotek. Tento dokument pak budou schvalovat vlastníci jednotek prostou většinou, počítanou podle podílů. Při tom je naprosto bezvýznamné zda se bude zasahovat do hlavní nosné konstrukce, vedlejší nosné konstrukce, nebo nenosné příčky.
- Veřejnoprávní povolení změny dokončené stavby
Půjde o změnu dokončené stavby, kterou schvaluje stavební úřad. Úřad bude požadovat projekt a posudek statika, který posoudí dodatečné vybourání otvoru. Dále si úřad vyžádá vyjádření hasičského záchranného sboru (HZS), jestliže se mění rozdělení požárních úseků uvnitř stavby. Může se změnit i oslunění obou bytů, takže i posudek krajské hygienické stanice. A nakonec to nejdůležitější: stavební úřad bude od stavebníka požadovat souhlas vlastníka stavby se změnou dokončené stavby (§ 184a zákona č. 183/2006 Sb.). Tento (většinový) souhlas budete mít od vlastníků jednotek (viz první krok výše). Zjistěte si předem jakou formu souhlasu bude SÚ vyžadovat; viz závěrečná poznámka.
- Zápis změny do katastru
Katastrálnímu úřadu se dokládá souhlas stavebního úřadu s užíváním stavby (dříve „kolaudační rozhodnutí“) a samozřejmě i dohoda o změně prohlášení. SVJ pak bude mít povinnost vložit nové změněné prohlášení do sbírky listin katastrálního úřadu a zároveň do sbírky listin rejstříkového soudu ;-) .
Justitianus
Poznámka:
Zákon č. 183/2006 Sb. stavební zákon obsahuje ve svém § 184a stále toto
již neúčinné tvrzení: „K žádosti o povolení změny dokončené
stavby v bytovém spoluvlastnictví vlastník jednotky dokládá souhlas
společenství vlastníků, nebo správce, pokud společenství vlastníků
nevzniklo.“
Toto tvrzení je obsoletní (nadbytečné) ode dne 1.7.2020, kdy byl
novelizován zákon č. 89/2012 Sb.. Právnická osoba SVJ od toho dne již
není oprávněna rozhodovat o změně stavby. Rozhodnutí přijímají
vlastníci jednotek mezi sebou. Nerozhoduje shromáždění (i když vlastníci
jednotek mohou využít příležitosti a rozhodnout na shromáždění, viz §
1221 odst. 2 NOZ). Tato část stavebního zákona je tedy nevymahatelná,
neboť právnické osobě SVJ bylo odňato právo kecat do stavebního řízení
v domě. SVJ již nemá zákonné oprávnění jednat se stavebním úřadem
namísto vlastníků jednotek, a tedy ani nesmí stavebnímu úřadu nic
potvrzovat ohledně cizího majetku – porušilo by zákon.
Zda ouředníci stavebního úřadu jsou seznámeni se změnou občanského
zákoníku a zda ji pochopili – to ovšem netuším.
Opravdu nejsou v původní stavební dokumentaci mezi těmito bytovými jednotkami nosné zdi? Změřte si sílu panelů/cihlové zdi, do které chcete zasahovat a uvidíte.
jste génius, když z 2+1 a 2+1 uděláte 3+1 a 1+1 aniž byste zasáhl do společných částí. jak se vám to povede prosím?
společnými částmi jsou nosné konstrukce. takže odpověď je, že do nenosné příčky se vybourají dveře mezi byty a v druhém bytě se v nenosné příčce dveře zadělají…
nařízení 366/2013 = (1) Společnými částmi domu, jako částmi podstatnými pro zachování domu včetně jeho hlavních konstrukcí a jeho tvaru i vzhledu, jakož i pro zachování bytu jiného vlastníka jednotky, a zařízení sloužící i jinému vlastníku jednotky k užívání bytu podle § 1160 odst. 2 občanského zákoníku, jsou zejména a) vodorovné a svislé nosné konstrukce včetně základů domu, obvodové stěny domu,
Ještě poznámka – když už jste citoval nařízení vlády č. 366/2013 pak jste měl ještě dojít k odstavci č.2, který cituji:
(2) Společnými částmi domu jsou vždy obvodové stěny prostorově ohraničující byt i v případě, že jde o nenosné svislé konstrukce , dále všechny nosné svislé konstrukce uvnitř bytu, jako jsou zejména stěny, sloupy a pilíře, vždy s výjimkou povrchových úprav, jako jsou vnitřní omítky, malby a případné krytiny na stěnách, tapety, dřevěné či jiné obložení, kazetové stropy a podobné vnitřní obložení stěn nebo stropů, a dále konstrukce zabudovaných skříní ve stěnách.
Na to je nutné reagovat – sám citujete " stavební části podstatné pro zachování domu včetně jeho hlavních konstrukcí, a jeho tvaru i vzhledu, jakož i pro zachování bytu jiného vlastníka jednotky". Mezibytová příčka je samozřejmě hlavní konstrukce a je nutná pro zachování bytů (byty se nezachovají, když byste ji odstranil).
Nicméně byste měl nahlédnout do Prohlášení vlastníka. Pochybuji , že tam bude uvedené , že mezibytové příčky náležejí k bytu – v tom případě by totiž muselo být uvedeno, ke kterému bytu (u každých dvou sousedících)
Podle čeho jste dovodil, že mezibytová příčka je “samozřejmě” hlavní konstrukcí domu? Pokud by tam ta nenosná bytová mezipříčka nebyla, dům by stál i bez ní… hlavní konstrukce jsou nosné příčky.
“zachování bytu jiného vlastníka” – jestliže je vlastník obou bytů stejný, tak se nejedná o “jiného” vlastníka.
„mezibytová příčka je “samozřejmě” hlavní konstrukcí domu“
Není podstatné, zda je či není mezibytová příčka „hlavní konstrukcí domu“ (ať už hlavní konstrukcí domu míníte cokoliv).
Podstatné je, že mezibytová příčka je společnou částí domu.
Já vám tedy tento gramatický výklad neberu , ale mám jiný názor :) Podle vás se tedy rozsah společných částí domu mění „elasticky“ podle toho, kdo vlastní byty.
Nicméně stále jste nám nenapsal , co praví Prohlášení vlastníka o těchto stěnách a kterému ze sousedících bytů tedy mezibytové příčky náleží.
Poslední komentáře