Změna stanov se změnou správy SVJ ?
Dobrý den, na schůzi SVJ jsme odhlasovali změnu správy – bude nás spravovat SBDO. Ve stanovách je uvedeno, že za správu atd. zodpovídá pověřený vlastník. Předpokládám, že je proto třeba upravit stanovy. Nemá někdo toto již zpracované ? Abychom předešli problémům s předáním nových stanov do OR. Děkuji za pomoc.
Nechutová
Nebyl již zde od Vás náhodou podobný dotaz? Ve smyslum že orgánem společenství jednajícím za SVJ je dle stanov výlučně pověřený vlastník?
Nevím, jak jste se k takovému stavu stanov dopracovali, ale v zájmu „legalizace“ bych pro inspiraci doporučil seznámit se se vzorovými stanovami vydanými nařízením vlády.
G.X.
Nikoliv, kvůli změně správce není nutno upravit stanovy. Kdo odpovídá za činnost (a správu) je jedna věc, kdo správu vykonává je druhá věc.
Pokud vaše stanovy skutečně obsahují, že za správu odpovídá pověřený vlastník (a nikdo jiný), pak jsou v této části absolutně neplatné pro rozpor se zákonem. Společenství má právo volit výbor a teprve není-li zvolen, přichází na řadu pověřený vlastník.
Mimochodem, ke změně stanov je zapotřebí tříčtvrtinové většiny přítomných hlasů na usnášeníschopném shromáždění. Nelze tedy hovořit o 100%.
lake
Paní Enno, v čem má jít o bludy? Pan Lake má pravdu v tom, že za zákona za činnost SVJ primárně odpovídá výbor nebo pověřený vlastník. Jiná věc je, zda si některé činnosti nechá provádět od někoho jiného. Ale tím se nezbavuje odpovědnosti. Do smlouvy se správcem lze uvést různé sankce za nedodržení apod., ale odpovědnosti se výbor/pověřený vlastník zbavit nemůže.
„Pokud vaše stanovy skutečně obsahují, že za správu odpovídá pověřený vlastník (a nikdo jiný), pak jsou v této části absolutně neplatné pro rozpor se zákonem. Společenství má právo volit výbor a teprve není-li zvolen, přichází na řadu pověřený vlastník.“
Pozoruhodný názor bez opory v platné právní úpravě.
Manuela
Manuela napsala: "Pozoruhodný názor bez opory v platné právní úpravě."
Pozoruhodný je spíše názor Manuely, vyslovený bez znalosti platné právní úpravy a nesprávný; nicméně formulovaný autoritativně.
Podobný dotaz se již nedávno řešil a tam jsem svůj názor zdůvodnil. Viz Změna stanov - volba výboru 3
lake
… prosím za promintí – moje odpověď reaguje na zde uvedené konstatování zn.lake, že svůj názor již zdůvodnil a mé odkazy v textu se týkají uvedeného odkazu zn.lake na původní text Změna stanov…3 a prvotní dotaz p.Nechutové kde údajně příslušné zdůvodnění je uvedeno ! mirek
Mirek_2 napsal: Je logické, že soud požadoval doložení skutečnosti kdo za Společenství jedná Stanovami a nějaké možné varianty (které ZoVB připouští), ho pro zápis do rejstříku nezajímaly.
Není to logické a ani to takto při zápisu do rejstříku neprobíhá. Rejstříkový soud požaduje doložit volbu statutárního orgánu, avšak nikoliv Stanovami, nýbrž
- zápisem ze shromáždění, na němž proběhla volba,
- případně též zápisem ze schůze výboru, na němž byl zvolen předseda,
- a podepsanými souhlasy členů statutárního orgánu s výkonem funkce.
Ostatní části Vašeho textu jsou pro mne nesrozumitelné, přestože jsem se snažil.
lake
To je opravdu tak těžké pochopit, že se Vás tady někdo opakovaně ptá,zda jste schopen doložit svoje tvrzení: „stanovy jsou nejen hloupě formulované, ale jsou v rozporu se zákonem“ ( Vložil lake, 28. Leden 2010 – 11:47 – v příspěvku, na který se zde odvoláváte )
Vaše zmínka o hloupě formulovaných stanovách a rozporu se zákonem, se týká zřejmě ustanovení tam obsažené tj.“„za SVJ jedná pověřený vlastník“. Nic jiného v původním textu dotazu, týkajícího se stanov totiž nebylo. Ustanovení o tom, kdo jedná za Společenství je součástí údajů evidovaných v rejstříku (bez ohledu na váš úsměvný odkaz na ZoVB)a kdyby jste někdy prakticky jednal za společenství např. s bankou, příp. i jiným orgánem st.správy nebo dodavatelem, může na vás požadovat výpis z rejstříku. Kromě základních evidenčních údajů se bude zajímat především o údaj: „Způsob jednání za společenství“. Z čeho tento údaj soud převezme, zda bude ochoten zapsat obě varianty dle § 9(13) tj.“ Statutárním orgánem společenství je výbor nebo pověřený vlastník“atd. ( a klidně zapíše že za společenství jedná ten nebo onen ) nebo bude vyžadovat aby byl tento údaj stanoven jednoznačně ve stanovách konkrétního Společenství, bych klidně ponechal na uvážení nezávislého soudu. Já jsem psal v příspěvku na který reagujete o zkušenostech z prvozápisu našeho Společenství a vyslovil domněnku, že to tak bude asi i ledaskde jinde. Možnost jiné varianty jsem nevylučoval s ohledem na nezávislost soudů. ani jsem nepsal o konkrétní volbě statutárního orgánu a předkládaných dokladech z této volbě o čemž jste považoval za nutné mě poučit.
Raději ale ještě jednou: jste schopen doložit svoje tvrzení: „stanovy jsou nejen hloupě formulované, ale jsou v rozporu se zákonem“. Co je na tom k nepochopení?
mirek
Pane mirek_2,
Sdělil jsem Vám, čím se řídí rejstříkový soud při zápisu statutárního orgánu. Stanovy SVJ to nejsou.
Mimochodem, nijak jste ještě neobjasnil jakou spatřujete spojitost mezi údaji zapisovanými do rejstříku SVJ a touto diskusí.
Pokud žádáte, abych doložil svůj názor na konkrétní část stanov, už se stalo. Viz odkaz výše. V původním vláknu je možno o věci vést další diskusi.
lake
Ano – lze souhlasit, pokud se omezíme pouze na to podstatné, tj.závěr
vašeho výkladu ( „Změňte stanovy, pak zvolte výbor.“) Jak je u vás
obvyklé, neodpustil jste si hned v úvodu opět vaše soudy – zde
o autorech stanov. Opět – ačkoliv je zde disposici pouze nepatrná část
stanov („za SVJ jedná pověřený vlastník“) neodpustil jste si
poznámku – opakovaně, že se jedná o „hloupě formulované stanovy“ a
vyslovil svůj soukromý názor, ve kterém jste dlouhou úvahou dospěl
k nekompromisnímu názoru, že se jedná o ustanovení, které je v rozporu
se zákonem.
Pokud by jste danou problematiku řešil v praxi a byl seznámen s tím co se
zapisuje v rejstříku společenství, pak by jste asi věděl, že v zápisu
je uvedeno jednoznačně, kdo jedná za Společenství. Alespoň u nás tomu
tak bylo – domnívám se, že asi i jinde – a neviděl jsem důvod, abych
tento požadavek soudu dále ověřoval, abych mohl odpovědět na váš
případný dotaz.
Je logické, že soud požadoval doložení skutečnosti kdo za Společenství
jedná Stanovami a nějaké možné varianty (které ZoVB připouští), ho pro
zápis do rejstříku nezajímaly. Zřejmě i takto to bylo v případě
uvedeném v úvodním dotazu.
Můžete prosím vaše tvrzení, že text: „za SVJ jedná pověřený
vlastník“ je „v rozporu s §9 odst. 7 písm.b ZoVB“, podložit
nějakým objektivním názorem, nikoliv vašim subjektivním názorem? Tento
dotaz zde byl již položen opakovaně, ale že by byl už objektivně
zdůvodněn jsem si nevšiml a nejsem asi sám. mirek.
To bych tedy rozhodně netvrdil… viz § 9 zákona 72/1994 Sb.:
(7) Orgány společenství jsou
a) shromáždění vlastníků jednotek (dále jen „shromáždění“),
b) výbor společenství (dále jen „výbor“) nebo ten vlastník jednotek, kterého v případě, že není zvolen výbor, shromáždění pověří výkonem funkce výboru (dále jen „pověřený vlastník“),
c) další orgány podle stanov společenství.
Problém změny stanov (viz diskuse), zvlášť když tam jsou zbytečná ustanovení. Spíše než odnést výtisk na rejstřík je problém 100 procent souhlas se změnou.
Poslední komentáře