Změna % podílu při hlasování SVJ

Vložil Petra Quittová (bez ověření), 10. Únor 2012 - 10:37 ::

Dobrý den,

můj dotaz směřuje k z.č. 72/1994 Sb. a to věci schválení všech členů SVJ v případě zásahu do majetkových práv. Konkretizace problému: SVJ – 8 bytových jednotek, z toho 4 bytové jednotky žádají o přístavbu domu, kterou by se zvětšila jejich bytová plocha (v současnosti 1 byt cca 50m2, rozšíření o cca 30m2). S přístavbou souhlasí 7 bytových jednotek. 1 vlastník je proti. Je nějaká šance na změnu zákona v tomto smyslu, že by pro souhlas se stavebními úpravami stačilo např. 90% vlastníků SVJ nebo nadpoloviční většina přítomných na shromáždění? Bez 100% souhlasu se nemůžeme nikam pohnout. Děkuji Vám za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 10. Únor 2012 - 11:00

    Paní Petro,
    mýlíte se, pokud se domníváte, že s touto věcí má něco společného SVJ. Pravomoc SVJ se vztahuje výhradně na společné části domu a pozemku (§ 9 odst. 1 ZoVB).

    Jde o získání souhlasu spoluvlastníků domu; toto neprobíhá na shromáždění a neděje se hlasováním. Je nutná soukromoprávní smlouva o výstavbě. Nesouhlas spoluvlastníka může být nahrazen rozhodnutím soudu.

    lake

    Vložil Petra Quittová, 11. Únor 2012 - 19:36

    Dobrý den, děkuji za informaci. Nejsem právník, proto jsem se nevyjádřila asi správně. Skutečně se jedná o pozemek, neboť dům je postaven na 1 pozemku, ale jeho velikost není stejná co se týká do rozměru domu a vedle domu je právě ta stejná parcela, která náleží k domu, kde každý vlastník bytové jednotky má svůj podíl. Vím, že se jedná o smlouvu o výstavěb, ale v současné době nahrazení souhlasu soudem je velmi problematické. Aspoň tady u nís v Brně všechny soudy prozatím vydaly negativní stanovisko, pokud se tzv. sáhlo na majetková práva.A to neříkám jak dlouho se na takové rozhodnutí čekalo. Proto ten dotaz na změnu hlasování SVJ. Ale díky za odpověď.

    Vložil MartinII, 10. Únor 2012 - 12:23

    Pane Lake, pokud pozemek patří společenství (jinak by o tom nemohli žadatelé ani uvažovat), tak proč by o tom nemohlo jednat SVJ na shromáždění jako vlastník pozemku ? Zatím se, dle mne, vlastníci neshodli na využití pozemku. Potom jde o to, zda stavební úřad povolí přístavbu, stejně jako vlastníkovi rodinného domku, chaty či jen pozemku. Vaše rada se, dle mne, týká spoluvlastnictví dle Obč. zákoníku v domě, kde neexistuje SVJ.

    Vložil lake, 11. Únor 2012 - 9:46

    Pane MartinII,
    tazatelka se v úvodním příspěvku o pozemku vůbec nezmínila. Dotaz byl pouze na "souhlas se stavebními úpravami" a na to jsem jí odpověděl. Dále není zřejmé jak víte, že pozemek pro přístavbu náleží SVJ. Jste snad ze stejného domu jako autorka úvodního dotazu?

    Řešení pozemku je něco zcela jiného a nelze to míchat dohromady s otázkou vlastnických vztahů uvnitř domu. Je-li v tomto případě vlastníkem pozemku skutečně SVJ - právnická osoba, pak vlastníci jednotek nemají k pozemku vlastnický vztah a jde o stavbu na cizím pozemku. To vyžaduje souhlas vlastníka pozemku, který stavebník doloží (vedle smlouvy o výstavbě) zároveň s žádostí o stavební povolení.

    Dále bude nutné dlouhodobě uspořádat vztah mezi vlastníkem pozemku a vlastníkem domu (např. zřízením věcného břemene, nebo smlouvou o dlouhodobém pronájmu, nebo smlouvou o bezplatném užívání pozemku). O nakládání s majetkem SVJ - právnické osoby rozhodne statutární orgán, není-li to nějak omezeno ve stanovách.

    Další možností je, že před výstavbou dojde k převodu příslušné části pozemku do podílového spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek. Návazně by mělo dojít ke scelení obou pozemků (pod domem a pod přístavbou). Vlastníci pozemku udělí stavebníkovi právo provést stavbu ve smlouvě o výstavbě.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".