Zhodnocení majetku SVJ a ochrana před inflací
Dobrý den, rád bych se s Vámi podělil s pozitivní zkušeností s investičním poradcem Bidli holding, se kterým naše SVJ spolupracuje. Asi jako všichni ostatní, tak i my přispíváme do fondu SVJ (plánujeme opravu střechy a zateplení) a dosud nemáme potřebnou částku. Pan Pavel Vašek s Bidli nám poradil, ať stávající peníze investujeme a díky výnosům z investice budeme mít nejen dřív peníze na střechu a zateplení, ale pořídíme si také fotovoltaiku a ušetříme náklady za elektřinu. Zde jen ještě nejsme rozhodnuti, zda si budeme brát úvěr nebo ne. Jistě se neurazí, když tady zveřejním na něj kontakt, abyste ho také mohli vyzkoušet – pavel.vasek@bidli.cz, tel. 602295742.
Jaroslav Navrátil, Brno
Moneta banka nabizi sporici ucet i pro SVJ, urok je 4% – lepsi nez dratem do oka (nejde o investici, pouhe zachraneni casti penez ktere zere inflace). My mame ucet v Monete a z 1,4 milionu na beznem uctu naseho mini SVJ o par clenech to je jiz znatelnych 56000 Kc rocne hrubeho. Jiste, bylo by lepsi to utratit za zatepleni nebo fasadu, ale nejsou lidi.
Ted nevim zda banka uplatnuje na PO (SVJ) ucet srazkovou dan jako u FO, pokud ne, tak ten urok se nejak zdanuje v SVJ? Na firemni ucty totiz srazkova dan neni uplatnovana.
Ps: maji i TV 5,3% p.a. pouzitelne i pro SVJ, pokud by nekdo mel zajem.
Člene,
sazby se v čase mění. Já zakládal pro naše SVJ v 8/2022 u MONETA běžný účet za 2T REPO mínus 2,3 tj. v současné době 4,7 % p.a., což bylo lepší než u spořícího účtu. Navíc spořící účet byl jen do 1 mil Kč a potom za 0,5 %.
Podle § 36/5/b ZDP se z úroků u SVJ sráží 19%. To bylo lživě „zdůvodňováno“, že je to ve prospěch SVJ, aby nemusela dělat daňové přiznání. Jen u Vás je srážková daň 10 640 Kč. Určitě byste našli někoho, kdo by daňové přiznání zpracoval za nižší částku.
Hezký den!
Pavel
Vždyť už máte dávno zatepleno a zadluženi jste až po uši. Nedělejte z čtenářů tohoto webu blbce!
Investuje ten, kdo mám nadbytečné volné prostředky. Vy píšete, že prostředky naopak nemáte.
Dále, SVJ neslouží kolektivnímu investování. Už se zde řešilo.
Přesně jak píše přispěvatel pode mnou: Pokud má SVJ nadbytek volných prostředků, ať je vrátí vlastníkům, kteří je si je zhodnotí sami. Svědčí to o chybném hospodaření.
Jaká je kvalifikace pana Pavla Vaška v elektroenergetice? Jistě Vám svou kvalifikaci doložil, neboť bez toho byste s ním jistě nebyli jednali.
Odpovídám proto, abych rozproudil diskusi protože od uveřejnění dotazu ještě nikdo tazateli názorem nepřispěl. Tazatel má dvě témata, a to investování našetřených peněz a úspora na elektřině (zřejmě v bytech, nikoli na společné elektřině v domě) díky fotovoltaice.
Možná se pletu, ale o fotovoltaice se píše a mluví spíše jen v souvislosti s rodinnými domy, nikoli domy bytovými.
Pokud jde o fotovoltaické panely, samy o sobě nejsou schopny dodávat elektřinu do zásuvek. Jejich účelem je přenést jej do invertoru, který přemění stejnosměrný proud na střídavý proud, který vyžadují spotřebiče.
Nevýhody fotovoltaiky:
- drahá instalace fotovoltaických systémů,
- nespolehlivost za špatného počasí,
- nemožnost výroby energie v noci a v zimě
- v ČR nesvítí slunce dostatečně; v průměru 1330–1800 hodin / rok; během letních měsíců dopadá na jižně orientovanou plochu 7–8 kWh za den, v zimě je to jen 3 kWh; ke snížení intenzity záření dochází kvůli špatnému počasí nebo znečištění atmosféry.
- instalace fotovoltaiky se nejvíce vyplatí v oblasti jižní Moravy, nejméně vhodnou lokalitou jsou severní Čechy.
50 kWp pole vyrobi za rok v prumeru 50 MWh
Aktualne jsou nebo brzy budou povoleny namisto dosavadnich smesnych 10 tak 50 kWp bez licence https://www.mpo.cz/…oje–270084/
A pokud je vhodna strecha, a dobra cena za panely, tak bych nevahal, protoze cena na spotovem trhu je velmi zajimava :-)
Takze to za 1 rok muze vyrobit i za 400.000 Kc vse zalezi jake budou vykupni ceny…
Samozrejme hnat to pres baterky v SVJ je problem a stridace pro 50 kWp uz bude taky cenovy problem.
Ale umim si predstavit, na pozemku SVJ postavit zastreseni parkovacich stani a misto stresni krytiny (usetrit) tak pouzit FVE panely. (My takhle mame krytinu v plechu, kdyby tam nebylo zastineni, tak by to plochou na nejakych 30–40 kWp dalo, zbylych 20 kWp na strechu domu a tech vyrobenych 50 MWh za rok nasledujicich 50 let, no dobrej balik…
Ale to chce nekoho v baraku, kdo tomu rozumi a pospudi to.
Poslední komentáře