zateplení panelového domu
Prosila bych o názor odborníků, proč povoláním projektant odmítá zateplení panelového domu a tvrdí, že je to špatné a zastává názor, že stačí pouze znovu provést zaspárování, podotýkám, že v domě jsou v bytech situovaných na sever – stěny pokojů,které jsou nechráněny dalším panelákem (rohy) rozmáhající se plísně. On sám v takovém bytě bydlí, ale není mi jasné, proč tak tvrdošíjně odmítá zateplení a tvrdí, že je to špatné řešení, tak proč se to všude dělá, když je to tak špatné?tento byt je v soukr.vlastnictví jeho manželky.Jsem jen ekonomicky vzdělaná středoškolačka, ale domnívám se, že jej k tomu vedou zcela soukromé důvody – jako, že je zadlužen, či staví-hypotéka, nevím. Zkusí mi někdo odpovědět jako laikovi? Zdá se, že mu to v domě všichni baští, jsou zde vesměs již důchodci !! ale i pár mladých rodin, ale na schůzích nejsou schopní se ti lidé domluvit. A to by chtěli být samostatná jednotka – mimo družstvo. Dříve jsme fungovali jako dva paneláky, dělalo se vše společně, ale někdo někomu záviděl, tvrdili, že nás okrádají ti, kteří samosprávu vedou, ale veřejně na schůzi jsem neslyšela žádné konkrétní obvinění. Teď jsme se trhli a nic se neděje k lepšímu, pár lidí si samostatně zařídilo vyzdění balkonu, teď chtějí honem zpátky své peníze a honem, aby se něco udělalo s tou revitalizací. Díky za odpověď. aperryzavináčseznam.cz
Dle mého názoru si myslím že zateplení je dobrý nápad ,ale jak říkám nejsem odborník.Pokud máte zájem tady máte odkaz na firmu která to pro nás připravovala a byla jsem s tím velmi spokojená.
www.ceskecentrumbydleni.centrum.cz
Pokud máte zájem zkuste je kontaktovat a určitě se domluvíte.
přeji hezký den.
Jsem pro zateplení. Nedovedu si představit, že by se v paneláku mělo udělat jen zaspárování a omítnutí. Zdi jsou studené. Dům potřebuje opravu, padá omítka, drolí se omítka u balkonů a lodžií, vstupními dveřmi tak fouká, že mrznou ruce při vybírání poštovní schránky. My jsme zvolili minerální vatu, je to dražší. Taky hasiči pěkně přitvrdili, nelze použít polystyrén na celou stavbu. Záleží na výšce domu. Měli byste si nechat udělat projekt s návrhem rozpočtu. Pokud nemáte vyměněná okna, tak to zahrnout do projektu. Od toho by se všechno mělo odvíjet, rozsah stavebních prací, financování, úvěr, dotace. Pokud není dům v Praze, tak je možná dotace z IROP, pokud stihnete podat žádost do 11/2016. Z toho vašeho příspěvku nevyplývá, jestli jste SVJ nebo družstvo. Znám dům, kde žije většina starších lidí a ti šli do úvěru 8 mil. korun a mají kompletně opravený dům.
Ten dům, o kterém píšete musel být vybydlený. Jinak si nedovedu představit, že vstupními dveřmi tak fouká, že mrznou ruce při vybírání poštovní schránky.
1. Ekonomické hledisko.
Podívejte se na současný dvouletý vývoj cen „crude“ (nafty) viz http://www.nasdaq.com/…l-brent.aspx?… .
Co myslíte, za jak dlouho a jak se tento vývoj ceny ropy promítne do ceny izolace? Jakou úsporu ve vytápění by jste tou izolací museli dosáhnout, abyste alespoň vynulovali ztrátu, která vám nastane investicí do izolace budovy? A co myslíte. Bude se muset promítnout pokles ceny ropy i do ceny tepla?
2. Příčiny poklesu.
Může vám někdo tvrdít že to je boj USA-Rusko. Může Vám někdo tvrdít že za tím je NWO, cenové machinace Wall Streetu, válka v Sýrii a já nevím co ještě. Já sázím na nové zdroje energie viz to, o čem píše z velmi širokého hlediska Peter Gluck v Rumunské Cluji takřka každý den na svých stránkách EgoOut http://egooutpeters.blogspot.cz/, či o čem píše Frank Acland na svých stránkách E-Cat World o Rossiho E-Catu http://www.e-catworld.com/ .
Nebo co připravuje nový „Einstein fyziky“ Randell Mills, kterému mainstreamovi fyzikové nemůžou přijít na jméno kvůli teorii GUT-CP likvidující pilíř současné fyziky, tedy kvantovou mechaniku viz jeho „SunCell“ vyrábějící elektřinu z vody na stránkach http://brilliantlightpower.com/ .
Každopádně si myslím, že se vyplatí rok počkát. Tipnul bych si, že tak deset let a budou k máni. Šetřit na nový zdroj produkující energii za cca 1/10 současné ceny. Čistý, ekologický, pasující právě do suterénu vašeho SVJ.
V první řadě je třeba nepodléhat lobby výrobců a realizačních firem. Každý dům má svá specifika a ne na každý se hodí stejný typ zateplení. Tak jako všechno, je potřeba se svěřit odborníkům, protože nikdo neumí vše a funkce ve výboru ho ještě nepasuje na stavebního inženýra. V podstatě jde o celý komplex otázek souvisejících s návrhem řešení včetně vyčíslení úspor v krátkodobém a dlouhodobém horizontu. V neposlední řadě i způsob financování celé záležitosti. Dnes již existují firmy, které v podstatě přijedou, zaměří celý dům a navrhnou Vám celý způsob v několika variantách včetně žádostí o dotace a způsobu financování. Pokud máte v ruce tyto materiály můžete se rozhodnout selským rozumem, protože počítat umí snad každý. Navíc většinou tyto firmy a to je důležité kriterium výběru, chtějí zaplatit za své služby až poté, co opravdu na základě jejich materiálů tu dotaci dostanete. Co se účinnosti zateplení týče, právě v souvislosti s žádostí o dotace, máte jistotu, že se firma nevyvleče ze zodpovědnosti. Protože jednak je její zodpovědnost zakotvena ve smlouvě a také orgány přidělující dotace si velice dobře zkontrolují, zda ji vyplácejí oprávněně. Její výše je závislá na skutečných úsporách v procentech od původního stavu. Diskuse rádoby odborníků na téma zda polystyren, minerální vata, nebo odvětrávaná fasáda je relevantní pouze v celém komplexu, nikoliv samostatně, protože vše souvisí se vším, včetně financování a dosažení na dotaci potažmo na výhodný úvěr od banky, která většinou stanovuje úroky, právě na základě výše dotace. Dost často, skoro by se dalo říci že je to pravidlo, bere dotaci jako jistinu, nebo garanci úvěru.
Bydlím v paneláku, kde okna tvoří asi 40% venkovních stěn. Původní panel má složení: 1 cm termoizolační omítka, 8cm beton, 8cm polystyrén a 8cm beton. Okna máme plastové s izolačním dvojsklem o složení: 0,4cm sklo, 1,6cm plyn a 0,4 sklo. Tj. tímto oknem (zavřeným) uniká asi 80%-85% tepla. Pokud se dům zateplí, úspora se bude pohybovat max. do jednoho procenta, spíše bych řekl, že je neměřitelná. Celé to zateplování je jeden velký podvod. Místo zateplování stěn za 50.000,–Kč/byt stačí koupit izolaci dveří do bytu za cca 400Kč (cena je i s dodanou izolací utěsnění dveří) v Baumaxu a úspora tepla v bytě bude vyšší!
Nemáte pravdu, ale máte svůj asi nevyratitelný názor. V podstatě jde o to, jak se na věc díváte z hlediska vlastnictví ? Pokud jste SVJ a rozpočítáváte náklady na teplo na celý dům, moc si individuelním „zateplením“ nepomůžete. Pokud Vám po výměně oken jak tvrdíte uniká nadále nejvíce tepla okny, firma co výměnu provedla odvedla naprosto nekvalitní práci. Je to dost častý jev, že se při výběru dodavatele výměny oken zohledňuje pouze výše ceny, bez detailní analýzi co za tuto cenu firma nabízí, včetně referencí a garancí. Pokud totiž firma při montáži nedodrží určitá pravidla ohledně provedení například spáry okolo oken, nebo utěsnění spojovacích profilů v okenních sestavách, úspora výměnou oken je opravdu tristní s ohledem na investici. Dále se nabízí otázka jak se podílíte na úhradách spotřeby tepla ve společných prostorách a podobně.
Je těžké uhádnout, proč projektant odmítá zateplení panelového domu ve kterém bydlí.
Může to být tím, že náklady na zateplení jsou zpravidla vysoké a efekt ze zateplení je nejistý. Žádná firma vám totiž nedá záruku, že bude dosaženo projektovaných úspor. A už vůbec žádná firma se nezaváže, že zaplatí smluvní pokutu, nebude-li dosaženo slíbených úspor. Přesto se zatepluje jako o závod. Je to tím,a jistě mi jako ekonomicky vzdělaná středoškolačka rozumíte, že lidé neberou v úvahu návratnost investic. Rozumný podnikatel nebude investovat do projektu, který má dobu návratnosti delší než 6 let. A lidé přitom zateplují, i když návratnost je delší než 15, 30 a někdy i 40 let.
Dalším důvodem nesouhlasu zmíněného projektanta může být finanční nespravedlnost při úhradě nákladů na zateplení domu. Na úhradě se budou podílet všichni podle podlahové plochy bytu. Větší byt, větší podíl. Ale na užitku se budou podílet jinak, a to podle své polohy. Byt orientovaný na sever bude mít větší užitek ze zateplení, než byt orientovaný na jih. To někteří lidé pociťují jako nespravedlnost.
Dalším důvodem by mohlo být to, že dům je tak zanedbaný, že samotné zateplení nepomůže. V některých případech může být levnější jenom vyspravit spáry a nechat dům dožít. Nebo jej zbourat a postavit nový.
Důvody, které předpokládáte vy, mohou též přicházet do úvahy.
Nejlépe bude, když celý problém bez emocí s dotyčným projektantem projednáte osobně. Víc hlav víc ví. Možná že v případě vašeho domu je skutečně lépe nezateplovat, ale hledat jiné řešení.
Držím pěsti.
Ano toto je častý názor. Ono je to ale trošku jinak. Pokud je celý dům SVJ a spotřeba tepla se rozpočítává též podle obytné plochy a potažmo i podle podílu na společných prostorách, tato „nespravedlnost“ zmizí. Každý se podílí takovou částí, jaká část mu patří a z jaké části je zatěžován náklady. Mělo by to být v souladu.
To, že komunisti a vše co snimi souviselo (bydlení) nemá význam popisovat. Ti co ho prožily vědí, jak to fungovalo. A o zateplování nemá význam číst, nebo žádat odbornou veřejnost na různé odkazy, poučky atd. Všichni budou žádat peníze. Rozhodněte se Vy co je nebo není dobré. Chcete příklad? Když je zimní období a nějaký to mínus pod nulou a zebou mě ruce, tak si vemu rukavice. Zateplím si je. Kdo je nechce, tak ať mrzne, že?
Vážená. Jste nebo nejste SVJ. Jestliže nejste, tak si to SVJ založte, zvolte si 3 člený výbor (předsedu a 2 místopředsedy), dále správce a nic víc. Správci plaťte měsíčně 175 Kč a předsedovy tolik, kolik mu odsouhlasíte. Nepotřebujete další lidi. Jak je to jednuduché, že? Je ke koupí knížka o SVJ a tam to máte jednoduše popsané, jak to všechno funguje. Jestliže jste ekonomka, tak to jistě pochopíte. A lidi to pochopí také. Tak Vám přejí šťastnou volbu a pochopení v jednání s lidmi. To už bych mluvil o sociologii, že?
Uvádíte, že si balkon vyzdily. Je to panelák, nebo zděný dům. Odsouhlasily jste to vyzdění? Jestliže ne, tak žádné peníze nevracejte. Stanovy jsou zákon a ten kdo to porušeje se dopouští přestupku, nebo úmyslně páchá trestní čin.
Vznikne-li oheň, tak polystyren uvolňuje jedovaté zplodiny. A proč odmítá? No máte různé lidi. S tím nic neuděláte. Záleží hlavně, jak máte zpracované Stanovy. Bude-li většinou přijato rozhodnutí, že zateplíte, tak ten pán může protestovat jak chce. Jde přece o to, že za teplo ušetříte všichni. S pozdravem Ferdinand B.
zateplení panelového domu
A co na to astmatik ?
Není to pro neho nahodou katastrofa ???????? Doposud tj. před zateplenim a
vymenou oken takove problemy , které uvadite nize nemusime vůbec resit
.!!!!!!!!!!!!
Zateplení domu samozřejmě má svá úskalí , jelikož dům tak zvaně
přestane dýchat přes obvodové plochy ale na druhou stranu jiná volba není
jelikož ceny tepla jdou každým rokem nahoru. ( Ale astmatik radeji ty peníze
venuje do drazsiho tepla nez do takovehleho zatepleni ) Lidé se musí naučit
v zatepleném domě větrat, ( proc se musíme ucit vetrat a drahocene teplo
poustet zase ven , když to nyní delat nemusíme není to zatepleni nejaky
zvraceny pocin ? ) jelikož nedostatečné větrání je právě zdrojem
plísní které se tvoří z vnitřní vlhkosti,( vzdit zadne plisne tady před
zateplenim nemame ???? ) ve snaze ušetřit za teplo se často větrá velmi
málo nebo nedostatečně. V bytových jednotkách by se měl alespoň 2× za
den udělat průvan aby se vyměnil vzduch ale neochlazovali se stěny bytu (
uděláme pruvan bez ochlazeni – tak to je perla ) , větrání tak zvanou
mikroventilací je nedostatečné !!!!!!!!!!!! Vyrobce
Je pravdou, že kontaktní zateplení polystyrenem snižuje prostup vodních par
(to je dáno vlastnostmi polystyrenu) ale pokud v obyvatelích tato obava
přetrvá, je možné zvolit zateplení z minerální vaty, je sice dražší,
ale zato prodyšné.!!!!!!!!!?????????
Tak proc proboha ten polystyren ????????? A to cele nestasne zateplovani ???????!!!!!!!!!!
Přidává jeden odborný článek k vašemu dotazu a je na každým jednotlivci čemu chce nebo nechce věřit…, můj názor je že jiná cesta není a že to je dobrá investice.
Obvodový plášť panelového domu představuje konstrukčně a funkčně provázaný celek. Proto by v případě nutné opravy v této oblasti měl vlastník vždy hledat komplexní řešení a místo opravy s krátkodobým účinkem provést rozumnou úpravu, která povede ke dlouhodobému zhodnocení budovy a tím i bytů. Zateplení je nejvhodnější úprava obvodového pláště při opravě panelového domu, protože spojuje několik funkcí důležitých pro funkci a životnost domu: chrání stavební kostrukci, snižuje tepelné ztráty, zlepšuje mikroklima v bytech, zlepšuje architektonický vzhled, prodlužuje životnost domu. Komplexní zateplení panelového domu znamená nesporný přínos zejména v těchto oblastech: Tepelná úspora Na mnoha konkrétních případech byla po provedení komplexního zateplení domu prokázána úspora tepelné energie v rozmezí 30 až 50% oproti předešlému topnému období. Statika Zateplení má pozitivní vliv na statiku panelového objektu tím, že výrazně omezní vlivy teplotních změn, které působí na konstrukci domu prostřednictvím obvodového pláště. Hygiena Při správném provedení zateplení a koordinaci s výměnou oken, zajištěním výměny vzduchu v interiéru a vyregulování otopné soustavy dochází k výraznému zvýšení vnitřní pohody prostředí, kterou tvoří kombinace teploty vzduchu a jeho proudění, povrchové teploty předmětů a stěn, vlhkosti vzduchu a možnosti výskytu mikroorganizmů a vzniku plísní, řas a mechů. Estetika Náhlá přeměna fádního paneláku na atraktivní bytový dům bývá často tím, co obyvatelé domu nejdříve a nejsilněji pocítí jako pozitivní změnu, kterou se rádi pochlubí, na kterou jsou i hrdí: jejich dům dostal novou „ adresu“. Zhodnocení objektu Nikdo dnes nepochybuje o tom, jaký vliv má zlepšený vnější vzhled domu na určení tržní hodnoty bytů.
Regenerace obvodového pláště V současné době nejefektivnější a nejekonomičtější způsob opravy obvodového pláště panelových domů je provedení sanace betonu a oceli , vždy však ve spojení s následným neprodleným provedením nové obálky pomocí kontaktního zateplovacího systému. regenerace pláště=oprava (sanace)+izolace (zateplení) + povrchová úprava (barevné řešení)
Poruchy a závady obvodového pláště Nejčastější poruchy obvodového pláště panelových domů: trhliny na vnějších stěnách částečné opadávání vnější vrstvy panelů koroze výztuže plošné vnikání vlhkosti do konstrukcí netěsnost styčných spar mezi panely a následné zatékání srážkových vod do nosných styků Tepelné mosty Tepelný most je místo v konstrukci, kudy uniká mnohem více tepelné energie než v bezprostředním okolí tohoto místa. V praxi se tepelné mosty projevují chladnějším místem v interiéru a nebo naopak teplejším místem v exteriéru. Ideálním prostředkem ke zjištění tepelných mostů je infrakamera neboli termovize (obrázek). Je třeba konstatovat, že prakticky všechny konstrukční soustavy panelových domů obsahují tepelné mosty již v projekčním řešení. Přičteme-li k tomu známou technologickou nekázeň při výrobě panelů a při jejich montáži, můžeme si být zcela jisti že tepelné mosty jsou závažným problémem pro každý panelový dům, u kterého nebylo provedeno komplexní a kvalitní zateplení obvodového pláště. Nejčastější výskyt tepelného mostu vykazují ostění oken, okolí střešních atik, připojení lodžiových prvků.
Zateplení – lék na tepelné mosty Vnější zateplení budovy dokáže odstranit tepelné mosty obvodového pláště, pokud je správně navrženo a provedeno a pokud předchozí, již realizované etapy opravy jeho provedení umožní. Například při výměně oken je třeba myslet na to, že nové rámy musí umožnit svojí šířkou provést zateplení okenního ostění a nadpraží alespoň v minimální tlouštce 3 až 4 cm. Také při výměně parapetních plechů je potřeba provést tepelnou izolaci pod parapetem.
Vznik plísní Plísně patří k nežádoucím jevům zhoršujícím klimatické prostředí v interiéru budov. Plísně se nejčastěji tvoří v místě kondenzace vodních par, které vznikají odpařováním, koupáním, vařením, sušením prádla (!). Ke vzniku plísní zpravidla dochází při dosažení určitého poměru mezi povrchovou teplotou stěny a relativní vlhkostí vzduchu v místnosti. Základní podmínky pro vznik plísní: příliš nízká povrchová teplota stěn, vysoká velká relativní vlhkost vzduchu nízká intenzita přirozeného a nuceného větrání, přítomnost zdrojů vlhkosti v bytě : sušení prádla, vaření stravy Obyvatel bytu může podpořit vznik plísní uzavíráním ventilů topení, intenzitou a způsobem větrání, intenzitou tvorby vlhkosti.
Zateplení – lék proti plísním… Správně provedené zateplení vnějších stěn bez tepelných mostů je jedním z důležitých opatření, která mohou vzniku plísní zabránit, ovšem ve spojení s osatními nezbytnými opatřeními, která zabrání možnosti kondenzace vodních par na chladnějším povrchu ( regulace otopné soustavy, správný typ oken a jejich způsob osazení, zajištění výměny vzduchu v místnosti, omezení zdrojů vodní páry a vlhka)… Plísně na fasádě V posledních letech se začíná mluvit o výskytu plísní na fasádách panelových domů, a to jak nezateplených, tak i zateplených. Pro výskyt těchto biotických faktorů (plísně, řasy, mechy) na fasádách domů platí úplně stejné podmínky jako u výskytu vnitřních plísní. Plíseń na vnější fasádě často ani nezpozorujeme, protože ji považujeme za stopy špíny v místech často stékající vody. Plíseň na zatepleném domě signalizuje závažné nedostatky při provádění prací v kombinaci s použitím nevhodných komponentů systému. Nápravy v takovém případě lze dosáhnout pouze rekonstrukcí
K odbornému článku nelze opravdu téměř nic dodat. Většinu prací si lze objednat u firem, které je provedou odborně a ve vysoké kvalitě. Je tzřeba dbát na to, aby byly také dodrženy stavební normy. Příkladně téměř každá opravovaná obvodová stěna by měla být při tloušťce 300mm zateplena. Tloušťku zateplení v závislosti na typu materiálu udávají buď výrobci stavebních materiálů, nebo výrobci zateplovacích systémů. Ke komplexnosti lze dodat, že je možné diskutovat o časovém postupu jednotlivých prací na revitalizaci domu. V každém případě je zateplení obvodového pláště, průchodů přes domy s výměnou oken a vchodových dveří tím prvním a nejnutnějším krokem, pokud je ovšem shoda na tom, že chceme ušetřit.Upozorňuji, že zateplování je ve smyslu normy povinností. Provádějící firma nese plnou odpovědnost za vykonané dílo a pokud toto neodpovídá požadavkům normy nesmí je vykonat a musí investora na požadovaný stav upozornit. Další práce by měli navazovat ihned potom. Jak bylo řečeno, je nutno zajistit větrání. Všichni víme, že větrání vestavěných spíží je to nejhorší co v bytech nalezneme, následují nejrůznější odtahy, které nefungují. Tyto opravy by měli být spojeny se zcela novou vzduchtechnikou a se zavedením rekuperace. Při využití teplého vyčištěného vzduchu se ušetří další nemalé finanční prostředky. Není třeba zdůrazňovat, že tím vše nekončí. Upravovat s cílem dosáhnout úspor je nutné i jednotlivé byty. Zkontrolujte si, nebi si nechte zkontrolovat konstrukční složení podlah ve svých bytech. Částka od 800,– do 1600,– Kč/m2 investovaná do podlah Vám nejen odhluční byt, ale při současném ošetření odkrytých nosných konstrukcí se zbavíte potenciální možnosti výskytu plísní a někde i houby. Toto jen k nejzávažnějším investicím do bytových jednotek. Hadrava Jiří Ing.
Je to jako Pohadka maje – ale ma to malicky hacek. Komunisti postavili
lacine a nekvalitni domy , ktere si nechali kralovsky zaplatit – jenze ubehlo
par let a pozor zapletka co ted ????
Domy jsou osklive a do kapitalisticke doby se nam jaksi nehodi !!!!! Reseni !!!!
oplacejme je !!!! polistirenem !!!! pravil jakysi „chytrak“ – je laciny a
lidem je to stejne jedno , hlavne ze to moc nestoji !!!! a tak se take
stalo – jenze , jenze ubehlo par let a pozor zapletka co ted ???? Na baraku
spousta nebezpecneho odpadu ,ktery navic nepujde ekologicky (tzn.
lacino)zlikvidovat natoz vubec nejak opravit – a znova otazka co ted
???? – Nuz nini – radte „mudrcove“ a bojte se Datlu a jinych sikovnych
ptacku , kteri tento druh dute fasady primo zboznuji a s gracii sobe vlastni
taktez rozebiraji a zivotnost tim padem take razantne snizuji !!!!!!!!!!!!!!
Budeme zase a znovu investovat do lacinych reseni , ktera nic neresi a prodrazovat reseni jina , ktera jsou mnohem lepsi !!!!!!
Jen pořádný idiot může napsat „polistiren“ a oplotit je spoustou vykřičníků. A vůbec se zdejší diskuse hemží nedouky – k tomu pitomě přiznávají atřední školu – kteří zřejmě o podmětu s přísudkem nebo o mezerách za interpunkčními znaménky v životě neslyšeli.
Dobrý den!
U nás se těmto šikovným ptáčkům říká od 2.NP strakapoudi a do této výše „malí negříci“ (přenesený význam slova na cikána, respektive jeho zcela původní význam ve zcela původním smyslu).
Nad nebezpečným odpadem se zamyslete. )-:
Na našem paneláčku so připlatíme, a to ještě ne tolik, za vinyl. Kdyby na to jen trochu byly peníze, a právě negři nám nepokazili platební morálku, bez váhání bychom dělali fasádu betonovou skládanou. Vyjde nakonec levněji. Jen ta počáteční investice…
Je těžký tady psát o tom či onom domě. Je opravdu recht, že na mladší typy VVÚ ETA (to je to, jak je jednoramenné schodiště a stěnové panely jsou vždy jeden kus, ve kterém je velké a malé okno) to zateplení nemá moc smysl. Aby se náklady vrátily, je to zralý tak na maximálně 6 – 8 cm polystyrén, protože ty panely mají jádro. Beton 8 cm + polystyrén 8 cm + beton 8 cm. Navíc Životnost povrchu tohoto panelu je delší než bude omítka na perlince po „zateplení“. Takže na mladou VVÚ ETU doporučuji také jen zalití spár a třeba nová okna.
Když už investici, tak rekuperaci a solární ohřev vody. Je to dotovaný a zdravý! Umělé cyklení vzduchu je naprostá nutnost paneláku. Jak ho utěsníte novými okny, je to moc špatné. Potom musíte cyklit vzduch uměle. Mimochodem, paneláky nezmizí a stejně jako v mých patnácti se vědělo, že nějak ty paneláky budeme muset opravit, a že jakákoli demontáž bytového domu je takřka nemožná, dnes víme, že nějak jejich umělé klima zajistit musíme.
Tedy přeji hodně zdaru nejen při výběru firmy, ale i revitalizačního díla. Abyste nesplakali, že ta vaše nóbl šesticentimetrová polystyrénová fasáda či vyměněná okna z levných profilů na údobí dalších dvaceti let barák zrovna moc nezachránily.
Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz
Zateplení domu samozřejmě má svá úskalí a část pravdy má i ten váš oponent, jelikož dům tak zvaně přestane dýchat přes obvodové plochy ale na druhou stranu jiná volba není jelikož ceny tepla jdou každým rokem nahoru. Lidé se musí naučit v zatepleném domě větrat, jelikož nedostatečné větrání je právě zdrojem plísní které se tvoří z vnitřní vlhkosti, ve snaze ušetřit za teplo se často větrá velmi málo nebo nedostatečně. V bytových jednotkách by se měl alespoň 2× za den udělat průvan aby se vyměnil vzduch ale neochlazovali se stěny bytu, větrání tak zvanou mikroventilací je nedostatečné.
Je pravdou, že kontaktní zateplení polystyrenem snižuje prostup vodních par (to je dáno vlastnostmi polystyrenu), ale že by to v případě panelového domu mělo nějaké závažné dopady, to asi ne ( http://www.stavocentrum.cz/index.php… ), ale pokud v obyvatelích tato obava přetrvá, je možné zvolit zateplení z minerální vaty, je sice dražší, ale zato prodyšná. Daleko horší situace nastane například při nekomplexním zateplení (třeba pouze výměna oken nebo zateplení jen části /nevhodné/ objektu), to se plíseň v zimě nedá zlikvidovat ani větráním. /Viz FAQ na mém webu/. Obecně doporučuji ZATEPLOVAT z těchto důvodů:
- úspora energií cca 50%
- prodloužení životnosti domu (opravdu přibližně) o cca 30 let
- zvýšení ceny nemovitosti (dle původního stavu)
- příjemnější klima v bytech
- lepší vzhled domu
Milan Vrabec – technické a obchodní služby ve stavebnictví
Vzhledem k tomu , že evidentně pracujete ve stavebnictvi, musíte vědět, že pokud dům zateplíte a nezavedete rekuperace (vymenu vzduchu) plisen v dome se jeste zhorsi . Souhlasite?
Vážený pane tdp, ono se to snadno napíše, 2× denně větrat, ale prakticky to provést moc nelze. Nelze věc řešit technickými prostředky?
PetrF
Nemá v úmyslu tady polemizovat o tom jestli je možné 2× za den vytvořit v bytě průvan, samozřejmě si myslím že to není žádný problém jedná se v řádech o minuty. Samozřejmě nejlepší je odhalit zdroj vlhkosti v bytě pak je řešení jednoduší…,jednou z příčin je že se suší prádlo v bytě a to už právě souvisí s již zmíněným větráním…,všechny chemické prostředky jsou pouze podpůrné, když se v bytě vytváří vzdušná vlhkost při vaření,koupání a td. je nutné jí dostat z bytu pryč…,všechno to souvisí s tak zvaným rosným bodem, to je laicky řečeno bod ve kterém se potká venkovní a vnitřní teplota.
rosným bodem, to je laicky řečeno bod ve kterém se potká venkovní a vnitřní teplota
Definici rosného bodu si raději ověřte.
Rosným bodem se rozumí taková kombinace teploty, tlaku a vlhkosti vzduchu, kdy vodní pára se začíná srážet - kondenzovat.
Je-li v bytě vysoká vlhkost vzduchu a nejchladnější část povrchu stěny (např. v rohu za nábytkem) má teplotu rosného bodu, začne stěna na tomto místě navlhat. Například při teplotě vzduchu 22°C a relativní vlhkosti 65% je teplota rosného bodu 15,1°C.
Vlhkost ve stěně snižuje tepelně izolační vlastnosti zdi, takže mokrá skvrna je ještě studenější a zvětšuje se. Je pak jen otázkou času, kdy se zde objeví plíseň.
Doporučuje se nestavět nábytek těsně k venkovním stěnám, používat v kuchyni odsávání, větrat jen krátce ale intenzivně (aby stěny neprochladly), topit dostatečně.
lake
Když to čtu tak mám čím dál silnější pocit, že pokud se z bytu vystěhují obyvatelé odstraní se zdroj vlhkosti že ? :-)
Vážený pane tpd,
kolik byste bral za to, že mi budete mých 13 bytů dvakrát denně větrat? Jedná se o pár minut, jak sám uvádíte…
Děkuji za odpověď.
Vladimír N.
Odborny komentar
!!!!!!!! Naskyta se zajimava otazka !!!!!!!!
Proc se tyto fyzikalni veliciny nedeji pred zateplenim !!!!!!!!!!!! ale az po nem – vzdusna vlhkost pri vareni , koupani , plisne , vetrani to si rosny bod dava dostavenicko mimo venkovni a vnitrni telotu ???
Dekuji za odpoved a rad se necham odborne poucit .
S pozdravem ing Marek
Pokud se ve Vašem případě jedná o obalení domu polystyrenem, tak od toho se skutečně např. v Německu upouští a projektant má pravdu. Na Vašem místě bych si nechal od něho odborné argumenty vysvětlit.
PetrF
Zateplení obecně je prospěšné (jak pro dům tak pro obyvatele), problémem bývá pouze vhodně zvolené technické řešení. Žijeme v zemi domácích kutilů a kibiců a taky nemáme (relativně) moc peněz. To se všechno projevuje na kvalitě prováděného zateplení (i všeho ostatního, pochopitelně). Jen málo projektantů ovládá stavební fyziku a současně je ochotných vysvětlovat zákazníkům (laikům) následky kompromisů v návrhu zateplení z důvodu finančních úspor počáteční investice. Většina projektů na zateplení panelových domů v Čechách je spíše typového charakteru – šupšup, tadymáteprojekt a zaplaťte, a zákazník (laik, a pod tlakem společenství) často přejímá projekt s chybami různé závažnosti, které se ve spojení s „odbornou stavební firmou“ stávají hlavní příčinou nespokojenosti se zateplením. Co se týče polystyrenu v Německu, budu v hodnocení velmi opatrný (neznám německý stavební trh). Důležité je vědět, zda se v Německu upouští od zateplování polystyrenem na všech domech nebo pouze na panelových nebo pouze na zděných a z jakého důvodu (zateplovat zděný objekt polystyrenem je z hlediska prostupu vodních par obvodovou stěnou méně vhodné /cihla „dýchá“-polystyren nedýchá/, něco jiného už je železobetonový panel, který ve srovnání s běžným cihlovým zdivem dýchá podstatně méně-tady už polystaren nic nezkazí). Ale že má polystyren nižší životnost (při porušení kázně při výrobě se vypařuje) než například minerální vata, je obecně známo. Dalším pohledem na věc je kupní síla u nás a v D, rozdíl v ceně polystyrenu a minerální izolace není pro němce tak drastický jako pro čecha (on není drastický ani pro čecha, ale je třeba se na zateplení podívat se všemi jeho dopady a ne jen za kolik se to pořídí). V každém případě je nejdůležitější (jak již bylo řečeno) nechat si důvody nesouhlasu vysvětlit a případně oslovit jiné projektanty a nechat si předložit jejich argumenty a důvěřovat svému vlastnímu rozumu, a taky si o problematice něco nastudovat – internet je přecejen nevyčerpatelný pomocník.
Zateplování zdar :)
Milan Vrabec – technické a obchodní služby ve stavebnictví
A co je na tom špatného? My máme taky zatepleno a nemůžeme si to vynachválit. V létě nebudeme mít v bytě takové teplo a v zimě to hned tak nepromrzne. Alena
Aleno, už máte zatepleno? A už s tím máte zkušenosti? Proč jste tedy napsala „v létě nebudeme mit … horko.“ Kdybyste již měla se zateplením dobrou zkušenost, tak bysta napsala „v létě již nemáme … horko a v zimě to … nepromrzá.“ Cítíte ten rozdíl? Podle toho se pozná, kdo mluví pravdu.
Tak my zatepleno už máme a je to tak jak říká Alena. V létě trvá déle než se barák prohřeje a v zimě než promrzne. Než jsme přikročili k zateplení, tak věřte, že jsem hodně zjišťovala. Jenom boky? Nebo celý barák? Bylo to těžké, máme dost důchodců a jejich argumenty, bude plíseň (ta je i v nezateplených bytech), barák nebude dýchat…Vedlejší barák zateplil pouze boky a tak našim důchodcům našeptával, že to stačí. Ale po mnohých debatách a zjišťování byl nakonec zateplen celý. Máme to 3 roky, je maximální spokojenost, plíseň se neprojevila a ve vyúčtování tepla to je sakra znát. Zato vedlejší dům, který zateplil pouze boky, tak ty byty odstavují nábytek, protože se jim objevila plíseň.V místech, kde končí zateplení vzniká tepelný most a plíseň je na světě.
Zdravím Alču, kde prosím bydlíte? My máme u nás podobnou diskuzi ohledně zateplení a já bych rád znal Vaši aktuální situaci i po těch x letech od zateplení. Předem díky za kontakt Michal michal.vomacka@seznam.cz
Naprosto se mi nelíbí argumentace ano či ne zateplit, dost domů je již zatepleno, a bohužel až nyní se nacházejí odborníci, co začínají tvrdit, že to není dobré polystyrenem atd… Plno lidí v dobré víře chtělo začít zateplovat, aby ušetřili, protože megalomanské podniky neustále zdražují, ačkoli je to, např. u ČEZ, zbytečné… U nás v ČR se bohužel nemyslí dopředu a neberou se poznatky odjinud, ale máme své, někdy hloupé, nápady. Nechci tu rozebírat politiku a ostatní věci, na to je pozdě. Jen si myslím, že Ti, co už začali zateplovat či se chystají zateplovat, tak je to bohužel v tomto státě jedna z možností, jak ušetřit, aspoň dokud se to ještě vyplatí, protože nám to energetickém společnosti vrátí protiúderem, a to opět zdražením, protože jsme moc ušetřili a budou mít méně peněz od zákazníků, tomun já říkám začarovaný kruh, možná, že se na paneláky pak vyplatí dát solární panely a vytápění vlastním kotlem nebo rovnou zbourat a postavit nízkoenergetický dům:))
Nojo, zrcadlové domy, prosvětlená lesklá sídliště, a navíc ještě ta zrcadla ohřívají vodu pro celý dům.
Kdy to realizujeme? Rekuperační deska, ta z nejlepších je na účinnosti kolem 60%. To je ještě málo…
Já chci do Sexmise a být rozmražen až za sto let! (-:
To už bude rekuperace považována za normální zdroj tepla jako je dnes konvektor či radiátor ÚT.
Jenže co nyní? Z maximálního únosného úvěru mám prachy na tyto „most luxury stuffs“
- orsil 12 cm a vinylová fasáda,
- okna Rehau,
- kondenzační kotle.
Ani na tu pitomou rekuperaci nezbyl další milion. Tak co se dá dělat víc než jen to, co můžeme? A kde mám na výměnu radiátorů, abych mohl jet na malý tepelný spád, aby účinnost kotlů byla maximální? A … už přemýšlím, kolik dostane Parkanová na zbrojení! Grrrr!
Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz
Poslední komentáře