zateplení domu
Dobrý den,jsme SVJ a chceme zateplovat panelový dům. Chci se zeptat kolik vlastníků musí souhlasit s návrhem o zateplení je Nás 23? Protože někteří vlastníci s tím nesouhlasí a nejsou ochotni platit navýšení do fondu oprav(odůvodňují tím že to navýšení jim nedovolí jejich finanční situace).Jsou potom nějak postižitelní když nebudou platit to navýšení? Děkuji Josef Krátky
No jednoznačně doporučuji začít od oken. Ty jsou jednou ze základních věcí a bez nich to v podstatě nemá smysl. Kromě výměn ale nezapomínejte ani na kvalitní rolety apod. Pro více info doporučuji http://www.proalu.cz/
S manželem jsem rekonstruovali menší byt po mé babičce a na doporučení práce prováděla firma pana Nedělníka http://www.rekonstrukce-kvalitne.cz/…erske-prace/, vyměnili okna, a kromě bytového jádra udělali nové omítky v bytě, můžu doporučit:)
Zajímalo by mě, kdo platí při zateplování panelového domu vodu a el.energii,kterou stavební firma spotřebovává z onoho zateplovaného domu?
Dorijano,
záleží na dohodě.
U nás jsme poskytovali vodu a elektrickou energii zdarma. Cena za elektřinu a vodu je proti ceně za zateplení mizivá. Navíc si nedovedu si představit, jak zřizuji nějaká podružná měřidla na dobu zateplení, to by možná stálo více než samotná voda a elektřina.
Hezký den!
Pavel
kdo chce zateplit, tak zateplí, vymění okna, zasklí lodžie, opraví střechu atd. Málokteré svj bude mít asi tolik, aby to dalo hotově. Takže úvěr je zcela jejich problém, u které banky si to zajistí, zaplať PB, že lze vybírat. V každém případě se zvyšuje hodnota bytu, z ušetření za teplo lze navýšit zálohu. Tudíž úvěr nikomu vyčítat nebudu. Zajímavé, někteří vbytě upravují co se dá, ale na společné ani ťuk. A barák šedivý, původní mezi barevnými …, když vidím, že si ani dřevěná okna nenatřou!
Vážený pane. Úvěr na zateplení vám zvýší výdaje do fondu a vy hned mluvíte o úsporách.Jestliže chce někdo ušetřit výdaje za teplo, má možnost to udělat, nikdo mu nebrání. Přiškrcením kohoutku na ústředním topení a teplejší domácí oblečení je určitě levnější. Takovým způsobem se tři až pět let dá vydržet a navýšení fondu oprav o částku, která nezatěžuje ani ty s nízkým příjmem za tu dobu udělá slušný základ pro zateplení. Po té době bude úvěr třeba jen poloviční a úroky samozřejmě taky menší. V době, kdy je program Panel i Zelená úsporám pozastaven, nevěda na jak dlouho a nebude-li úplně zrušen, je toto řešení pro zateplení nejschůdnější. S „výhledem většiny lidí do budoucnosti“, mám tím na mysli zhodnocení objektu, už je jedno, jestli to bude dnes a nebo za tři roky. Důležité je, že jsou i jiné cesty, jak dojít k úspoře. Je třeba si zapamatovat, NIC NENÍ ZADARMO, ani ty státní dotace! Ty jsou výhodou pro města, obce , družstva, která spravují bytový fond, pro sdružení vlastníků bytových jednotek v tom zas tak velký přínos nevidím, spíš naopak.
Dobrý den,
mám takový dotaz, ohledně zateplení bytového domu s výměnou oken. Jedná se mi o to, zda někdo nemá zkušenosti se schvalováním úvěru pro SVJ a zároveň podání žádosti „zeleným úsporám“. Na schůzi, která se konala v červnu 2010, nám bylo sděleno, že bylo zažádáno o úvěr a do dnešního dne nám není nikdo schopen odpovědět, zda se plánovaná akce bude konat. Díky za odpověď.
Mám dojem, že při zateplení domu se nejedná o správu domu a pozemku § 15, ale o stavební úpravy a opravy společných částí domu § 11. To napovídá také příspěvek Petra Víta. Jeho návrh, řešit situaci úvěrem, považuji za velmi vhodný.
§ 15 (1) Vlastníci jednotek jsou povinni přispívat na náklady spojené
se správou domu a pozemku. Pokud dohoda neurčuje jinak, nesou náklady
poměrně podle velikosti spoluvlastnického podílu (§ 8 odst. 2).
(2) K účelu uvedenému v odstavci 1 skládají vlastníci jednotek předem
určené finanční prostředky jako zálohu. Výši záloh si určí vlastníci
jednotek usnesením shromáždění dopředu tak, aby byly kryty
předpokládané náklady, které bude nutné vynaložit v následujících
měsících i v dalších letech. Výši částky a den její splatnosti
sděluje vlastníkům jednotek výbor nebo pověřený vlastník. Není-li
výbor nebo pověřený vlastník zvolen, rozhoduje se o výši částek podle
odstavce 1 nadpoloviční většinou všech vlastníků jednotek v domě.
§ 11 (5) K přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby a o změně stavby je zapotřebí souhlasu všech vlastníků jednotek. Jde-li o modernizaci, rekonstrukci, stavební úpravy a opravy společných částí domu, jimiž se nemění vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu, postačuje souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek. Ustanovení zvláštních právních předpisů tím nejsou dotčena.
FrantaF
citace :
Mám dojem, že při zateplení domu se nejedná o správu domu a pozemku § 15, ale o stavební úpravy a opravy společných částí domu § 11. To napovídá také příspěvek Petra Víta. Jeho návrh, řešit situaci úvěrem, považuji za velmi vhodný.
Návrh řešit zateplení úvěrem, dle mého názoru není dobrá rada. Úroky s úvěru jsou velké a to co se ušetří na teple, nacpete stejnak bance. Návratnost investice je moc dlouhá a tudíž neefektivní. V dnešní době se pouštět do dlouhodobého úvěru je neodpovědné a spousta lidí si neuvědomuje následky zadlužení, zejména při společném majetku , kdy v důsledku ztráty splácet dluh, můžete přijít o svůj majetek.
Ono to neni jen o tom zatepleni, usporou tepla uz bych v dnesni dobe vzhledem k navratnosti asi neargumentoval. Jde o to, ze bytovka dostane novy kabat a nevypada jak z dob, kdy jeste Sovetsky svaz byl nas vzor. A pokud nam Japonec prostrednictvim ZU uhradi tretinu investice, jevi se mi ten uver jako celkem prijatelne riziko… :-)
pane Pavle, když je člověku 60 let a koupí si nový kabát, byť ten nejmodernější, stále mu bude 60 roků. Ty mu neubudou. To samé je i se starým panelákem. Takže berme to tak, že je to jen falešné pozlátko, ktaré zaplatí nevědomí a zmanipulovaní vlasrtíci BJ, nebo nájemníci. Na novou fasádu není třeba brát tak vysoké úvěry. Jsou různé, mnohem levnější technologie, které navíc mají termoizolační vlastnosti. Takové akce jenom podporují velké zisky bank, i když na druhé straně je pravda, že stavební firmy taky prosperují, ale nejdůležitější na tom je, že lidé mají práci. Z toho je patrno, že je to v zájmu státu, aby si lidé panelové domy „opravovali“. Jenže dopad na ty lidi, kteří v těch panelácích bydlí, stát už tak dalece nezajímá.To je na tom to nejsmutnější.
úspoří třeba dědici. A pak, když chci byt prodat, určitě se to lépe zdaří, když dům bude pěkný, čistý. Takže s vámi nesouhlasím. Vidět jen na konec svého života není v pořádku. Vlastně, nejvíce ušetříte, když se vůbec nenarodíte. Minimálně ušetříte nervy s bydlením.
Myslíte na něco o čem nic nevíte a nemůžete ani tušit,co bude za 15 let.Ze mně mluví životní zkušenost. Když pominu prvních deset let svého života, tak 55 roků jenom poslouchám, že bude líp. Prozatím tomu tak není (až na několik procent výjimek) a nevěřím tomu, že by se to během 15–20 let změnilo. Nejsem ani egoista, ani materialista, jen se mi příčí ohánět se něčím, o čem nemá nikdo z lidí na světě ani potuchy. A kdyby se lidé v našem státě chovali tak jak se zmiňujete, tak by tady nebylo co řešit.
Jmenovče mám stejný názor. Bohužel někteří jsou schopni jen porovnat dvě čísla, z nichž jedno je vymyšlené. A z toho dovozují dalekosáhlé a hlavně obecné závěry. :-))
Hezký den!
Pavel
Rozhodnutí je na každém, ale ne každý uvažuje ekonomicky. Nás je v 40 let starém panelovém domě 16 BJ. Všechny jsou v osobním vlastnictví. Z toho v 10 BJ bydlí lidé starší 60ti let. Předseda výboru uvažuje o revitalizaci. Chce využít programu Panel a Zelená úsporám. Na tento záměr je třeba úvěr cca 3700000 kč na 15 let. Kdyby hned tato částka NEBYLA navýšena o úroky z ůvěru, je to zatížení pro jeden byt cca 231000 kč, na rok by to dělalo asi 15500. S úroky by to dělalo cca 5000000 kč, se zatížením na byt cca 300000 kč na 15 roků, to je asi 20000 na rok. Teď platí BJ v průměru cca 12000–14000 kč náklady na teplo za rok. Výši ale může každá BJ ovlivnit, kdo rár chodí „na lehko“, ten má náklady samozřejmě vyšší. Nevěřím tomu, že náklady na teplo za 15 let dosáhnou až 120% nárůst. takže úspora je jen teoretická, snad ani tak ne. Jak jsem psal v jiném komentáři, novou fasádou dům neomládne, zůstane steně starý, jako před zateplením a stále bude stárnout. Ano, úspory za teplo jsou evidentní, ale u obecních a družstevních bytů kde náklady na teplo jsou v hospodaření hodně znát, ale ne v takovém minipaneláku, kterých je taky dost.
Teprve ted jsem si vsimnul, ze jste prakticky to same napsal v jinem vlakne. :-) Pro mne je nejvetsim argumentem polozit na stul fotky bytovky pred a po zatepleni a rict, ze tretina nesla z nasi kapsy. Ta uspora tepla je jen takovy bonus, ktery potesi. Hloupy kdo dava, hloupejsi kdo nebere. Asi bych si do smrti vycital, ze jsem ty prachy ze zeme nezvednul. Ale nechci to zakriknout, zatim mame jen prislib a prachy jeste na ucte nemame…
Při velkých investicích je třeba využívat nabízených příležitostí. V červnu jsme dokončili komplexní zateplení domu s nákladem asi 11 mil. Kč. Čerpali jsme úvěr asi 10 mil. Kč. „Zelená úsporám“ nám vzhledem k dosaženým úsporám tepla (nad 60% předchozí spotřeby) přiznala dotaci 50% nákladů na práce přímo spojené se zateplením. Při současných cenách ušetříme podle výpočtů nad 0,5 mil. Kč ročně na nákladech na teplo. Při stále rostoucích cenách ještě více. Návratnost 10–15 let. „Zelená“ má pořád ještě naději. Je třeba se rozhlížet. Mimo to, cílem zateplení není jen úspora nákladů.
Pokud nápad považuji za vhodný, neříkám, že musí zateplovat, ale že to stojí za zamyšlení. Pro zajímavost, na dlouhodobou zálohu přispíváme 20.- Kč/m2. Zateplení je poslední fází inovace probíhající po dobu 9 let.
FrantaF
Dobrý den p.Franto, mohl by jste mi ještě napsat kolik za těch 11 let zaplatíte bance na úrocích celkem ? Děkuji. Václav Bergman
Pane Bergmane, asi Vám moc neprozradím. V našem případě je to složitější a konečnou hodnotu zatím neznáme. S využitím dotace „Panel“ to vycházelo při úvěru 9 mil. Kč málo přes 2 mil. Kč za 12 let (vybírali jsme ze tří bank). Po zjištění, že zřejmě dosáhneme na dotaci „Zelená“, již nový výbor (řádná výměna) rozšířil rozsah prací a navýšil úvěr na 10 mil. Kč s možností využít celou částku očekávané dotace (tedy až 5 mil. Kč) na jednorázovou splátku úvěru bez sankcí od banky.
Taková splátka výši celkových úroků podstatně sníží. Podrobnosti neznám, byl jsem již mimo vyjednávání. Při hodnocení je třeba brát v úvahu, že jistá část nákladů nepatří k zateplení.
Zatím víme pouze to, že dotace v uvedené maximální výši byla schválena a po uzavření realizace (již proběhlo), bude ověřen rozsah prací, určeny části nákladů, neovlivňující úsporu a konečná částka vyplacena.
Většina našich vlastníků souhlasila se zateplením, i když jsme nemohli ani „Panel“ spolehlivě zaručit. Při zateplení jsme vyřešily také opravu fasády, střechy apod. Máme pouze čtyřpodlažní dům, takže jsme u čtvrtiny bytů pod střechou odstranily stížnosti na velká vedra v bytě v létě. Ale to už je mimo téma. Protože první práce proběhli již v minulém roce, mohli jsme změny již pozorovat, ale na hodnocení je ještě brzy.
FrantaF
Jestli jsem pochopil správně vaši odpověď na můj dotaz Pavle, tak nevíte kolik zaplatíte na úrokách celkem. Já jsem vycházel s odborného článku časopisu " Jak to dělají jinde", přesněji 03/2009 ing.L.Kouckého, kde je varuje před dlouhodobými úvěry. I když mám několik mínusů na toto téma, mě to nevadí. Jako předseda nechci, zejména když je zastavena státní podpora na zateplení domů, zadlužit společenství, respektivě vlastníky.
Ještě doplním. Každá banka, kterou jsme požádali o nabídku, nám poskytla přesné údaje, kolik budou činit úroky za celou dobu splácení. Orientačně se to dá snadno spočítat funkcí v Excelu. Při dotaci „Panel“ se dá vše zjistit předem. Při dotaci „Zelená“ (náš případ) se předem stanoví pouze maximální možná dotace, skutečná se určí z nákladů po realizaci. Dotace se může využít k předčasnému splacení a pak se sníží také celkový úrok, takže se dosáhne další nezanedbatelné úspory, nebo se dá investovat jinam. Vycházím z toho, že je zbytečné počítat hodnoty pro maximum, které není jisté.
Jsou to nepodstatné věci, hlavní je, že můžeme získat až 5 mil. Kč, když budeme investovat do zateplení, do něhož jsme chtěli investovat v každém případě, protože se domníváme, že nejhůře na tom budou domy, které budou zateplovat jako poslední.
FrantaF
No podle mne je jedina podminka, ze dotace ZU nesmi prevysit naklady na zatepleni, a to asi u nikoho nehrozi, takze ja s tou max. castkou pocitam…
výši příspěvku na dlouhodobou zálohu na úhradu nákladů na správu a údržbu domu a pozemku určí shromáždění a to min. 50% hlasů. V případě nesouhlasu se může někdo obrátit na soud, ten rozhodne. V praxi rozhodne dle morálního uvážení.
Na schválení úvěru stačí 50% hlasů.
Uvádějte laskavě u Vámi uváděných procentních podílů, zda se jedná o procenta počítaná z přítomných, nebo ze všech.
Počítat cokoli procentem z přítomných je protiústavní, ale bohužel to je v zákonu. Už se to tu řešilo.
Kryšpín
Pane Kryšpín,
v poslední době je web zahlcen množstvím příspěvků s nulovou informační hodnotou a tak jsem asi přehlédl diskusi o tom, že „počítat cokoli procentem z přítomných je protiústavní“.
Můžete sdělit o co šlo? Děkuji.
Hezký den!
Pavel
Kromě toho laskavě pečlivě rozlišujte „stačí 50 % hlasů“ a „je třeba více než 50 % hlasů“. A jak jsem už uvedl výše, uvádějte laskavě, z jakého celku se procenta počítají.
Děkuji.
Kryšpín
Zkusil bych připravit zateplování bez navyšování fondu oprav. My platíme 19,–/m2 a bohatě to stačí, jen se musí hospodařit. Vemte si takový úvěr s takovou splatností aby se nemuselo třeba zdražovat… Se zateplením musí souhlasit více jak 75% majitelů podle spoluvlastnického podílu!! Nerozhoduje počet lidí(protože můžou mít jiné podíly na majetku) ale musí to být více jak 75%. Ale toto se dočtete ve svých stanovách, může to být třeba i více!!
… jak tvrdí Anči, musí to být 75 % vlastníků, tedy jeden byt jeden hlas (§ 11 odst. 5 ZOVB) Podlahová plocha pak bude hrát roli při rozdělování nákladů.
Názory jsou různé. Já se domnívám, že se rozhoduje podle velikosti podílů. Jakékoliv počítání, měření nebo vážení vlastníků je podle mne nesprávné.
Hlasování podle podílů je uvedeno v §11 odst. 3 ZoVB. Navazuje to také na ustanovení Občan.zák.
Pokud byste chtěl hlasovat jinak, tak udejte jak budete počítat majitele a spolumajitele a pod. Jak budete řešit situaci, kdy jeden majitel vlastní 90% a dalších 9 majitelů vlastní zbylých 10%.
..máte v tom guláš, pro každé hlasování platí trochu jiný poměr, ale je důležitá plocha části nemovitosti, která je ve vlastnictví konkrétního vlastníka .. pokud je z 8 vlastníků 6 pro nějaký návrh, který vyžaduje 75% souhlas, nemusí být ještě platný, pokud 2 vlastníci hlasující proti mají plochu vyšší, než je 25% z celkové počítané plochy .. jinak si stáhněte Program pro přípravu schůze, je to to modrý nalevo, je to pro hlasování fakt neocenitelný pomocník (já ho tedy nevymyslel, ale chválit ho mohu, ne?)
Poslední komentáře