Zánik SVJ - řadový dům

Vložil Luděk Tomíšek (bez ověření), 12. Únor 2014 - 21:47 ::

Dobrý den, prosím o radu. Jsem členem SVJ a nejsem z toho vůbec šťasten. K problému. Jedná se o bytový dům. Dvanáct bytů je uspořádáno v řadě, mezi byty je pouze jedna nosná zeď. K domu patří i společná již nefunkční kotelna, kde funguje pouze vodárna společné studně (rozvod skrze včechny jednotky). Až do teď stála každá jednotka+kotelna na vlastním pozemnku (13, parcelních čísel). Katastrální úřad se nyní rozhodl parcely sloučit z důvodu shodných vlastníků (členové SVJ). Můj dotaz je, zdali je možné způsobit zánik SVJ při zachování domu? Druhý dotaz je, zdali sloučení, ke kterému se katastrální úřad rozhodl komplikuje rozdělení domu na jednotlivé domy a jak se proti tomu lze případně bránit?

V problematice SVJ jsem zcela laik. Předem děkuji za hodnotné rady.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Luděk Tomíšek (bez ověření), 13. Únor 2014 - 20:49

    Ještě bych doplnil, část výpisu z katastru: „Budova: č.p. 378, 379, 380, 381, 382, 383, 384, 385, 386, 387, 388, 389“ Každá jednotka tedy má č.p.

    zde odkaz na situaci v katastu nemovitosí http://nahlizenidokn.cuzk.cz/…zObjekt.aspx?…

    čeho bych rád (a asi i všichni ostatní spoluvlastníci) dosáhl, je výhradní vlastnictví pozemku pod svým domem.

    Vložil lake, 13. Únor 2014 - 7:22

    Samozřejmě, že můžete způsobit zánik SVJ. Je to jednoduché a vyžaduje to pouze jednu listinu s podpisy + zanést na katastrální úřad. Tím zanikne SVJ bez likvidace.

    89/2012 Sb. § 1217
    (1) Dohodnou-li se vlastníci jednotek o přeměně bytového vlastnictví v podílové spoluvlastnictví nemovité věci, změní se bytové vlastnictví v podílové spoluvlastnictví zápisem do veřejného seznamu.

    Nesprávně se ale domníváte, že „až do teď stála každá jednotka+kotelna na vlastním pozemku.“ Je to zcela jinak: celá stavba je jeden funkční celek a stojí na pozemku, který se skládá z 13 parcel. I kdybyste zrušili rozdělení stavby na jednotky podle § 1217, její rozdělení na jednotlivé samostatné „domy“ podle Vaší představy je nemožné.

    89/2012 Sb. § 1142
    (1) Jedná-li se o společnou věc, která má jako celek sloužit k určitému účelu, není její rozdělení možné.

    lake

    Vložil Moravan (bez ověření), 13. Únor 2014 - 8:43

    Vážení, s výše uvedeným výkladem p,Laka se musím plně ztotožnit. Vždyť to má nejen logiku ale i smysl.Je jasné,když se chce někdo po dohodě osamostatnit, musí následovat zase jen podílové spoluvlastnictví. Co jiného kdo může očekávat? Takovýto případ potkal i mou příbuznou a rovněž takto se tato záležitost řešila. Nepochopím, proč se zde objevilo negativní hodnocení.Jak vidím, jde tu zcela zjevně o určitý negativismus vůči tomuto pánovi. Moravan

    Vložil Milan Vlček (bez ověření), 12. Únor 2014 - 22:33

    Máte zajímavé nápady, ale to dřív vynaleznete perpetum mobile. Jestiže je to zkolaudováno jako jedna nemovitost s jedním čp. a nyní ještě na jednom pozemku uděláte s tím prd. Pokud se vám to nelíbí , prodat a pryč.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".