Zabrání části společné chodby

Vložil katty, 25. Prosinec 2013 - 11:41 ::

Dobrý den,

Manžel má ve vlastnictví byt před 15 lety si ještě jeho rodiče zabrali k tomuto bytu část chodby (ze společných prostor).Jednalo se o takový výklenek, který se nacházel v každém patře a také v každém patře udělali vlastníci bytu to samé. Prostě nikdo nepřemýšlel. Je možné nijak vzniklou situaci legalizovat? Odkoupit, pronajmout část chodby? Nahlásit na stavebním úřadu?Samozřejmě bych byla raději pro definitivní řešení, , které by se obešlo bez bourání. Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Jandus (bez ověření), 25. Prosinec 2013 - 18:19

    Pronájem by byl rychlejší a nemuseli by souhlasit úplně všichni. Pokud je vás víc, co jste si to zabrali, mohli byste si odsouhlasit symbolický poplatek.

    Vložil tazatel jaryn, 25. Prosinec 2013 - 16:42

    S 100% souhlasem vlastníků jde vše… Trochu práce s právnikem a pak na katastru a je to vaše.

    Vložil lake, 26. Prosinec 2013 - 7:16

    K tomu, aby se změnilo vnitřní uspořádání domu, bude zpravidla nutné ohlášení stavby či stavební povolení. Stavebník je povinen vždy doložit souhlas všech osob, jejichž vlastnická práva jsou stavbou dotčena. Takže je povinen předložit úřadu souhlas všech vlastníků jednotek.

    Pokud by snad nebylo vyžadováno veřejnoprávní povolení Stavebního úřadu, pak se nepostupuje podle Stavebního zákona. Ke změně stavby postačuje souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek (§ 11 odst. 5 ZoVB).

    SVJ by mělo předat katastrálnímu úřadu změněné Prohlášení vlastníka s uvedením nových společných místností domu. Kdo bude tyto místnosti užívat bude pak záviset na většinovém hlasování. Místnost může tedy být ve společném užívání více vlastníků, nebo může být přidělena do výhradního užívání jiné osobě než tazatelce.

    Pokud tazatelka směřuje k tomu, aby se nová místnost stala příslušenstvím bytu ve vlastnictví vlastníka jednotky, je k tomu bezpodmínečně nutné souhlasné stanovisko Stavebního úřadu a smlouva o výstavbě, která nahradí dosavadní Prohlášení vlastníka. Vkladem smlouvy do katastru dojde ke změně podlahových ploch a zároveň ke změně spoluvlastnických podílů, a to u všech jednotek. Smlouva o výstavbě bude obsahovat novou definici společných částí, novou definici jednotek (kterým přibývá místnost „komora“), a nové určení podlahových ploch jednotek.

    lake

    Vložil katty, 25. Prosinec 2013 - 19:21

    A co výstavba těch futer a nasazení dveří? Není na tom třeba stavební polovolení nebo něco se stavebním úřadem?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".