vzrostlý ovocný strom

Vložil evas, 19. Březen 2021 - 18:01 ::

Dobrý den, prosím laskavě o radu. Někdy v roce 1998 lety jsme jako mladí zasázeli u naší bytovky na vesnici jabloň. V roce 2004 nám byly byty převedeny do vlastnictví. Postupně, po založení SVJ. jsme dokoupili od obce pozemky, které kolem domu byly a byly námi užívány. Jsou majetkem všech. V katastru každá byt 1/6, jelikož jsme dům se šesti byty. Sami jsme se dohodly „na hubu“, kdo jaký kousek pozemku bude užívat, pro pěstování zeleniny, květin. Na jednom pozemku je vysazená jabloň. Já osobně tuto jabloň na jaře léta stříhám. Je to stará odrůda, zákrsek. Jablka jsou velmi chutná. Kdo jde kolem občas si jablko utrhne. Pán, který má tento pozemek, mi nahlásil, že jabloň porazí. Vadí mi to. Nemá užívaný kousek oplocený, seká tam jen trávu. Nejsem jediná, komu to vadí. Má na to právo? Když se strom sázel, ještě u nás nebydlel. Jablka sklízí a vadí mu hrabání listí z jednoho stromu. Bohužel už na vesnicích není široko daleko žádný ovocný strom. Jen na soukromých zahradách. Přijde mi to škoda. Co myslíte má na to právo? Děkuji za názory. Eva S.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil ik (bez ověření), 20. Březen 2021 - 11:50

    Jestli to dobře chápu, tak pozemek je ve vlastnictví SVJ. To že jste se kdysi dohodli „na hubu“ ještě neznamená, že ta část, kterou si každý obhospodařuje patří jen jemu. Určitě bych se podívala do Prohlášení vlastíka, zda tam je něco o pozemku zaznamenáno. Pozemek jako celek stále patří SVJ, tzn. všem vlastníkům dle velikosti jejich podílů. Rozhodovat se tedy musíte všichni společně, a od toho máte shromáždění vlastníků.

    Vložil anonymouse (bez ověření), 20. Březen 2021 - 16:01

    „Pozemek jako celek stále patří SVJ, tzn. všem vlastníkům dle velikosti jejich podílů.“

    Musíte si totiž vybrat, buď patří ten pozemek právnické osobě SVJ nebo ho vlastní vlastníci jednotek v domě. Obojí najednou nejde:-)

    Vložil ik (bez ověření), 20. Březen 2021 - 15:38

    Děkuji za mínus. Argument by nebyl?

    Vložil Justitianus, 20. Březen 2021 - 16:31

    Pokud někdo dokáže napsat takovou pitomost že „pozemek patří SVJ“, pak si ty minusy plně zaslouží. Také jsem přidal jeden minus.

    Poslyšte, ik: Vy se sice sháníte po argumentu, ale na nesmyslné příspěvky nemá zpravidla cenu plýtvat časem a vypisovat nějaké argumenty. Popletený pisatel by je stejně nepochopil.

    Justitianus

    Vložil Správa (bez ověření), 20. Březen 2021 - 8:43

    Neuvádíte, zda pozemek je ve správě SVJ. Na tom závisí postup.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 20. Březen 2021 - 8:37

    když tu jabloň stříháte, a stojíte o její zachování, tak nechápu, proč pánovi nenavrhnete výměnu vašich „dílů“. jemu třeba vadí, že mu jabloň, o kterou nestojí, zabírá pozemek, na kterém si pak nemůže pěstovat zeleninu, kvítka a pod.

    Vložil Justitianus, 20. Březen 2021 - 6:43

    Paní Evo, vůbec neberte do úvahy co zde napsal Petr87. Napsal protizákonný nesmysl. Je od něj sprosté, že Vás takto tahá za nos.


    Správná odpověď podle zákona je úplně jiná.

    Podle Vašeho popisu jde o jeden pozemek s šesti spoluvlastníky, ideální podíly jsou 1/6. I ta jabloň je tedy společná všem. K jejímu pokácení by byl nutný souhlas spoluvlastníků s nadpolovičním podílem.

    Žádný spoluvlastník si tedy nemůže dělat sám co chce, ani hospodařit jak chce. To platí i když dnes máte nějakou dohodu o užívání jednotlivých částí pozemku. Žádná dohoda není na věky! Tu dohodu můžete kdykoliv ukončit, nebo změnit – stačí aby spoluvlastníci o tom rozhodli většinou, počítanou podle podílů.

    1. Spoluvlastníci mohou vzpurného spoluvlastníka zcela vyloučit z užívání společné věci. Zbylí spoluvlastníci si prostě rozdělí užívací právo mezi sebou na pět částí.
    2. Spoluvlastníci mohou odebrat vzpurnému spoluvlastníkovi právo hospodařit na té části kde roste jabloň. Ten díl pozemku si převezmete do péče například Vy, nebo jiný spoluvlastník. A uvolněný díl bez jabloně přidělíte vzpurnému spoluvlastníkovi. Může být spokojen – nebude muset už nikdy shrabovat listí.
    3. A konečně je tu možnost že jej necháte užívat část kterou užívá nyní, ale výslovně mu zakážete aby poškozoval společnou jabloň.

    Já bych volil možnost číslo 2.

    O tom zda to bude podle č. 1, č. 2 nebo č. 3 rozhodnou všichni spoluvlastníci většinou. Pokud podíly spoluvlastníků jsou stejné, pak k přijetí rozhodnutí je třeba aby souhlasili alespoň čtyři z vás.

    Nemusíte se s ním o ničem dohadovat; hádat se navzájem je zbytečné. Stačí když svoláte všechny spoluvlastníky k rozhodnutí o společné věci. Rozhodne se hlasováním. Někdo z vás pro jistotu zapíše datum, hodinu, kdo z pozvaných se dostavil k rozhodnutí, o čem se hlasovalo, a jak kdo hlasoval. Tím to bude vyřešeno. Rozhodnutí spoluvlastníků se tím stane závazné pro všechny. (Pokud se některý pozvaný spoluvlastník nedostaví, pak rozhodnutí bude vůči němu účinné okamžikem kdy mu bude oznámeno.)

    A ta jabloň bude zachráněna …

    Justitianus

    Pak nám prosím napište jak to dopadlo.

    Vložil Vyvlastnit! (bez ověření), 20. Březen 2021 - 8:41

    Spoluvlastníci mohou vzpurného spoluvlastníka vyloučit z vlastnictví společné věci. Zbylí spoluvlastníci si rozdělí vlastnické právo mezi sebou na pět částí.

    Vložil Petr87, 19. Březen 2021 - 20:09

    Máte dohodu, že bude užívat, tak ať užívá.

    Starejte se o svou šestinu a ostatním do těch jejich nemluvte.

    Vložil anonymouse (bez ověření), 20. Březen 2021 - 10:09

    Ozval se negramotný blb. Přesto, že je na tomto portálu přihlášený již více než devět let, stále se nenaučil číst v zákonech:-)

    Vložil Petr87, 20. Březen 2021 - 20:03

    Vážený človíčku, který ani nejste schopen si zvolit smysluplné jméno, patřím k lidem, kteří nemají rádi, když někdo ZCELA DOBROVOLNĚ uzavře nějakou dohodu a pak se snaží za zády ostatních chytračit. Se znalostí zákonů to vůbec nesouvisí.

    Pokud existuje dohoda, která jednotlivým spoluvlastníkům poskytuje díl k obdělávání, je zcela evidentní, že je věcí každého jednotlivého uživatele, zda na sobě přiděleném pozemku pěstuje kedlubny, pouze seká trávu, má pozemek oplocen nebo zasadí či zkácí strom, který mu k ničemu není.

    Vložil Justitianus, 20. Březen 2021 - 21:25

    Pane Petře,

    právní negramotnost sama o sobě není problém. Není problém nevědět nic o zákonné úpravě, ale v tom případě by se měla negramotná osoba zdržet komentářů na téma kterému nerozumí a o kterém nic neví.

    Blbem je ovšemže ten, kdo byl na svůj omyl upozorněn, a přesto stále tvrdošíjně opakuje naprosté kraviny.

    Podle § 507 zákona č. 89/2012 Sb. platí, že součástí pozemku je rostlinstvo na něm vzešlé. Z uvedeného plyne, že jabloň je společná a jednotlivý spoluvlastník tedy nemá právo ji svévolně skácet.

    Ačkoliv jsem to původně nenapsal, sdílím nazor že jste negramotný blb. Mějte se pěkně.

    Justitianus

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".