Vznik SVJ ze dvou vchodů

Vložil Petr V. (bez ověření), 8. Červen 2011 - 11:00 ::

Dobrý den, v našem domě, který má dva vchody, je pro nyní každý vchod samostatně fond oprav. Zatím jsme pod správou družstva, ale v blízké budoucnosti zřejmě dojde k tomu, že víc než 75% bytů bude v soukromém vlastnictví, bude ustavující schůze SVJ a budeme si muset sami vést „hospodářství“. Chtěl bych se zeptat, jak je to s fondy oprav? Ve fondu jednoho vchodu je díky větším úpravám výrazně méně než ve fondu druhého vchodu. Budeme muset naspořit, aby jsme měli ve FO stejně jako sousední vchod a pak se to sloučí na jeden účet? Nebo je možnost mít v SVJ dva účty pro každý vchod samostatně s tím, že společné úpravy se budou hradit rovným dílem a jinak v každém vchodu každá polovina dle svého uvážení? Předem děkuji. PS: omlouvám se, že nepíšu v přesných právních termínech.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil vizkova jarmila (bez ověření), 20. Červenec 2016 - 18:00

    Take by mne to zajimalo. MY Mame 5 vchodu.

    Vložil lake, 8. Červen 2011 - 11:26

    I když nevzniklo SVJ jako právnická osoba, je běžné stanovit odhadovanou výši nákladů na správu společných částí domu a přispívat na tento účel zálohami.

    Nehovořte laskavě o „fondu oprav“. Družstvo – na rozdíl od vlastníků jednotek – má svůj fond oprav a naplňuje jej z vybraného nájemného. Do tohoto fondu ovšem ostatní vlastníci jednotek nemají právo strkat nos. Fond oprav družstva nemá naprosto nic společného s účtem záloh na správu domu, kam družstvo rovněž povinně přispívá.

    Výši záloh jednotlivým vlastníkům sděluje osoba vykonávající funkci statutárního orgánu, tedy družstvo. Družstvo má rovněž právo vymáhat neplní-li některý z vlastníků jednotek tuto povinnost. Zajímavé by bylo zjistit, zda družstvo (jako vlastník jednotek ve vašem domě) také přispívá řádně na správu domu a pozemku, jak to mají činit i ostatní vlastníci jednotek.

    Pokud někteří platí více, jiní méně, jak se jim zachce, pak se nedá říci nic více, než že v tom máte naprostý zmatek. Nevím jakou radu očekáváte: prostě si v tom udělejte pořádek.

    Pokud toužíte, aby jeden „vchod“ utrácel jinak než druhý, změňte Prohlášení vlastníka a vybrané části domu změňte na části domu, společné jen některým vlastníkům jednotek. Pak si jejich správu bude financovat pouze ta skupina, pro kterou budou tyto části společné.

    lake

    Vložil Koudelík (bez ověření), 11. Červen 2011 - 9:07

    „vybrané části domu změňte na části domu, společné jen některým vlastníkům jednotek“

    Tohle nečiňte, byť by to zde přezdívka lake psala 100kráte, konali byste protiprávně.

    Vložil Petr V. (bez ověření), 9. Červen 2011 - 6:22

    Dobrý den, asi si uplně nerozumíme. Všichni přispívají do fondu a na zálohy tak, jak mají. V tom zmatek není. Jde o to, že do teď hospodařil každý vchod zvlášť, v jednom se provedla výměna stoupaček a nové lino na schodišti atd a na účtu zbývá řekněme 100tis a v druhém nedělali nic a mají cca 400tis. Jenže (jak nám zatím bylo řečeno), na katastru nemovitostí jsme jedna jednotka, takže budeme i jedno SVJ. A teď nevíme, jestli musíme rychle našetřit, aby jsme měli na účtu taky 400 a obě poloviny vložily do společného hospodaření stejně nebo jestli je možné vést pro každý vchod samostatný účet? Asi ano. Petr V.

    Vložil lake, 9. Červen 2011 - 6:57

    Pane Petře,
    účetně ani vlastnicky neexistují žádné "vchody", žádné samostatné účty, žádné oddělené hospodaření vchodů. Zapomeňte na ně, tyto věci nejsou a nikdy nebyly. Všechny dosud vybrané zálohy se sesypou na jednu hromádku a pojede se dál.

    Je-li vaším cílem vést účtování a rozhodování částečně odděleně (po vchodech), nic vám v tom nebrání: musíte změnit v tomto smyslu Prohlášení vlastníka, což jsem vám už napsal. V tom případě budou vedeny tři podúčty záloh na správu: společné části domu, vchod A, vchod B. O hospodaření s každým z podúčtů bude odděleně rozhodovat jiná skupina vlastníků jednotek.

    lake

    Vložil Petr V. (bez ověření), 9. Červen 2011 - 10:48

    Dobrý den, děkuju, pokud jde takovýmhle prohlášením vést 3 podúčty, tak to bude nejspíš náš případ. Znáte to, nejdřív by se polovině obyvatel baráku (vchod A) nelíbilo, že na společnou hromádku nasypou víc peněz než druhá polovina (vchod B) a pak zas druhý polovině, že stoupačky atd, který si v B platili ze svýho, se v prvním vchodě (A) budou platit ze společnýho. Samostatný podúčty to řeší :) Ještě jednou díky a mějte se, Petr V.

    Vložil ZoVB: banka, promlčení, fond oprav (bez ověření), 10. Červen 2011 - 21:39

    Vyjádření k příspěvku: „Vložil Petr V. (bez ověření), 9. Červen 2011 – 11:48“

    Vážený pane Petr V.,

    z Vašeho vyjádření se podává, že jste členem společenství bez právní subjektivity a vlastníci jednotek ve Vašem domě se řídí zákonem č. 72/1994 Sb. ve znění do 30.6.2000 (do platnosti novely zák. č. 103/2000) Sb.).

    V zásadě lze konstatovat, že veškeré zálohy (ve vašem žargonu nesprávně označovány jako „fond oprav“), které jste Vy a další vlastníci jednotek ve Vašem domě dobrovolně

    (a bezpochyby bezdůvodně – sám tvrdíte že máte naspořeno)

    skládali na účet domovníka

    (správce=druž­stva=původního vlastníka budovy), jsou po 2 letech promlčeny (pokud Vám tyto zálohy nebyly vyúčtovány a VYPOŘÁDÁNY, rozlišuj mezi

    vyúčtováním záloh a mezi vypořádáním záloh).

    Aby Vaše zálohy („fond oprav“) nebyly promlčeny, musel by jste s původním vlastníkem budovy (družstvem) uzavřít takovou smlouvu, ve které se „družstvo“ zaváže k tomu, že Vámi (nebo i Vaším právním nástupcem) „naspořené“ prostředky (včetně úroků) převede na účet společenství, které eventuálně v budocucnu vznikne.

    Dle mého názoru takovou smlouvou nedisponujete.

    Dle mého názoru jste si popletl „banku“ na straně jedné a „původního vlastníka budovy-družstvo“ na straně druhé.

    Pokud „družstvo“ (původní vlastník budovy) dobrovolně převede (v nominální hodnotě, tedy bez úroků) Vaše naspořené prostředky na účet vznikajícího společenství,

    považujte jeho konání (tohoto „družstva“) za jeho velkorysost (tohoto „družstva“).

    Dle mého názoru je Vaše situaci ještě více tristní, než jste si vůbec schopen představit.

    Dle mého názoru jste členem družstva ve smyslu ustanovení §24 ODST. 9 zák. č. 72/1994 Sb. v platném znění. V tomto případě podléháte stanovám původního vlastníka budovy=družstva.

    Dle mého názoru jste „řádný družstevník“, a nikoliv vlastník.

    Zůstaňte družstevníkem.

    Bude to pro Vás snažší.

    ZoVB

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".