Vznik společenství - volba orgánů
Naše rodné SBD se po 7 měsících, kdy počet vlastníků přesáhnul 75%, uvolilo v listopadu svolat v našem objektu schůzi, kde dojde za účasti notáře ke vzniku právní subjektivity SVJ s volbou orgánů a přijetím stanov. Svolávací oznámení je samozřejmě koncipováno tak, aby maximálně vyhovovalo zase původnímu majiteli, ale to je relat. vedlejší, jen uvozuji situaci.
Prosil bych o fundované vyjádření k následujícím otázkám:
- Svolavatel upzorňuje, že členové výboru budou ručit společenství celým svým majetkem (?je to pravda, o co se to opírá?)
- Pozvánka nehovoří o volbě správce (za toho se jaksi samozřejmě považuje i nadále SBD); chci navrhnout, aby správce byl vybrán na základě výběrového řízení, protože je v okolí dost slušných nabídek na správcování. Ze ZoVB a Vzorových stanov toho k osobě správce nic moc není řečeno, než že jej schvaluje, či odvolává Shromáždění.
- SBD jasko svolavatel předložil k připomínkám vlasní verzi Stanov; jak se k tomu stavět?
- Očekávaná pasivita naší členské základny zřejmě umožní družstvu si do výboru prosadit jemu nakloněné osoby, bývalé členy družstevního výboru; jako nejúčelnější tomu čelit je podle mne navrhnout (v souladu se zákonem) vznik revizní komise (a stát se jejím členem), aby vznikla legitimní opozice s možností korekce činnosti výboru.
- Z dřívějších diskuzí si pamatuji, že vznikem SVJ „pozbývají právní účinnosti“ dříve uzavřené smlouvy ( u nás např. pokoutně uzavřené mzdové smlouvy se členy odstupujícího výboru) a nové smlouvy je potřeba schválit Shromážděním SVJ. Rád bych na tuto zákonnou věc na ustavující schůzi upozornil, aby od začátku fungování SVJ bylo jasné, že SBD je minulostí a nastupují zákony ČR. Nejasný je mi termím pozbytí účinnosti (dosažením 75% vlastnictví, nebo až převzetím vlastnictví zápisem SVJ?)
Děkuji za vyjádření k dotazům a doufám, že mi napomohou v boji s molochem pasivity lidí a přežíváním družstevního uvažování.
Poslední komentáře