Vznik společenství

Vložil nonkoks, 14. Květen 2010 - 19:03 ::

Co dělat, když bylo dosaženo zákonem stanoveného parametru 75% vlastníků v původně družstevním objektu (70 bytů) a svolavatel (SBD) nesvolává ustavující schůzi SVJ?

Nečiní tak poprvé, v jiném objektu téhož družstva v téže situaci pak náhklke schůzi svolal, až na ní předložil svoji verzi Stanov, Správcovskou smlouvu pro sebe a tímto zaskakovacím způsobem se pokusil řešit situaci ve svůj prospěch.

Nonkoks

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous, 15. Květen 2010 - 6:39

    Dejte si raději koks.

    Vložil nonkoks, 15. Květen 2010 - 10:29

    Dík za úžasně pomáhající odpověď.A když neznáš význam slova, tak si ho buď zjisti, nebo se zdrž rádoby vtipného komentáře. Nonkoks

    Vložil lake, 15. Květen 2010 - 6:17

    Nonkoks,
    dávejte příspěvkům přiléhavé názvy; váš dotaz nemá nic společného se vznikem společenství.
    Svolání první schůze shromáždění už se zde řešilo vícekrát. Najděte si ve vzorových stanovách článek VII, odstavec 5 a 6 a postupujte podle nich.

    lake

    Vložil nonkoks, 15. Květen 2010 - 10:55

    Já se domnívám, že můj dotaz má právě a pouze vztah k ustavujícímu shromáždění SVJ a týká se obstrukce svolavatele, který ignoruje zákonnnou lhůtu 60 dní pro jeho svolání (po dosažení potřebného poměru vlastníků). A činí tak úmyslně, z promyšlených důvodů, které je těžko zde podrobněji rozvádět.

    Vámi zmiňovaný čl. VII, odst.5a6 (podle mne) řeší eventualitu svolávání shromáždění z iniciativy členů společenství – ale již existujícího SVJ.

    Nonkoks

    Vložil Krupp, 15. Květen 2010 - 11:31

    SVJ existuje ze zákona. Pokud nesvolá schůzi původní vlatník, svolejte ji sami, nic vám v tom nebrání.

    Jirka

    Vložil nonkoks, 15. Květen 2010 - 17:43

    SVJ existuje ze zákona (patrně dle §9, odst.3), ale aktuálně řešíme následnou situaci, jak se stát právnickou osobou:

    • co do podílu je naplněna podmínka odst.4. (snížení družst. podílu na méně než čtvrtinu),
    • podle odst. 8. ale shromáždění (nevím jak to jinak nazvat, nežli pro vznik právnické osoby „ustavující“) musí svolat původní vlastník, tedy družstvo,
    • a družstvo má ze zákona i jiné vymoženosti, např. dle odst. 10 „plní funkci orgánů…“ když se tyto nepodaří hned zvolit atd.

    Vaše řešení, promiňte, mi připadá tedy velmi zjednodušující. Jak to že nám nic nebrání – právě citované odstavce ZoVB, zejm. odst. 8, určují zákonný postup. A nikde jsem nevyčetl, že pokud svolavatel (družstvo) svoji povinnost neplní, můžeme jej ignorovat. Ale proto se ptám, protože v tom tápu (tápeme). Každopádně dík za reakci.

    Vložil lake, 15. Květen 2010 - 18:24

    Pane Nonkoks,

    komu není rady, tomu není pomoci. Žádal jste radu, dostal jste ji. Nyní nás poučujete, že je vše jinak.

    Vaše SVJ vzniklo a již existuje jako právnická osoba (§ 9 odst. 4 ZoVB, nikoliv odst. 3, jak se mylně domníváte). Platí vzorové stanovy (§ 9 odst. 10 ZoVB). Konání nebo nekonání prvního shromáždění nemá se vznikem právnické osoby nic společného.

    Už jsem Vám jasně napsal, jak máte postupovat, chcete-li svolat shromáždění sami namísto původního družstva. Chcete-li setrvat na svém mylném názoru (že to údajně nejde), je to zajisté Vaše věc.

    P.S. Termín "ustavující shromáždění" (který v zákoně nenajdete) se používá proto, že společenství na tomto shromáždění volbou ustavuje svůj statutární orgán a tím se ujímá správy domu.

    lake

    Vložil nonkoks, 16. Květen 2010 - 8:25

    Děkuji za bleskovou odpověď, pouze je mi líto, že tak těžko akceptujete dotazy méně znalých. Kdybych věděl, neptal bych se. V odst.8. přímo stojí: „…svolá ji původní vlastník budovy…“, což mne vedlo asi k mylnému výkladu, že jedině družstvo je oprávněno tento krok dělat. Pokud se do toho chceme pustit sami ( a v ZoVB jsem nikde nenašel, že vznik právnické osoby lze udělat i bez svolávací iniciativy původního majitele), musíme mít jistotu, že náš postup právníci družstva nerozcupují. O tom byl můj dotaz.

    nonkoks

    Vložil lake, 16. Květen 2010 - 12:06

    Nonkoks mi napsal: "... je mi líto, že tak těžko akceptujete dotazy méně znalých"

    Pane nonkoks,
    budete se divit, ale po celou dobu, co přispívám k diskusi na tomto portálu, se setkávám s dotazy méně znalých a odpovídám na ně. V tom tedy asi chyba není. Chyba je pouze ve Vašem přístupu: v první odpovědi, kterou jste na tomto portálu dostal (Vložil lake, 15. Květen 2010 - 7:17), jsem Vám jasně napsal:
    Najděte si ve vzorových stanovách článek VII, odstavec 5 a 6 a postupujte podle nich.

    Až do tohoto okamžiku jste si ty dva krátké odstavce snad ani nepřečetl, což je poznat z Vašich příspěvků.

    lake

    Vložil nonkoks, 17. Květen 2010 - 12:04

    Pane Lake,

    to poslední, co bych si přál, je Vás iritovat svými dotazy.

    Samozřejmě že jsme si přečetli čl. VII, odst. 5 a 6, ale jejich aplikace nám připadá jako návod na svolání shromáždění, který chce iniciovat nejméně čtvrtina členů SVJ – ale v podmínkách zaběhlého SVJ. To my právě nejsme – a tady si asi nerozumíme. Pokusím se trochu vysvětlit.

    Když u nás začaly převody do vlastnictví, družstvo zde ustavilo tzv. „společenství vlastníků jednotek a družstevních nájemců“ a výbor byl doplněn vedle družstevníků o 3 vlastníky (už se mi k tomu kdosi vyjadřoval, že je to pitomost, nebo nenejvýš interní věc, bez právní účinnosti).

    Naše aktuální dotazy jsou zaměřeny na vyjasnění postupu, kdy teď vlastníci přesáhli 75% a existující společenství se ze zákona má stát právnickou osobou. To by snad mělo znamenat:

    • zánik předchouzí pseudoformy společenství,
    • převtělení SVJ do formy právnické osoby, což představuje přijetí stanov, volbu výboru jen z vlastníků, volbu správce, účast notáře , atd.

    Zde se stále potýkáme se zněním §9, odst. 8, podle kterého je svolavatelem SHROMÁŽDĚNÍ S TAKOVÝMTO OBSAHEM původní vlastník budovy, což on nečiní.

    Lze v tomto speciálním případě postupovat samostatně, tedy bez družstva a aplikovat čl. VII, odst. 5. a 6. vzorových stanov?

    Děkuji Nonkoks

    Vložil lake, 17. Květen 2010 - 14:19

    Tři diskutující (lake, AnonymousX, Krupp) Vám shodně sdělili, že SVJ (právnická osoba) již vzniklo. Ignorujete tento fakt a spřádáte fantazie o "převtělení SVJ do formy právnické osoby".

    Doporučil jsem Vám (dvakrát) přečíst si vzorové stanovy článek VII, odst. 5. a 6. Neudělal jste to. Píšete o jakémsi "samostatném postupu", přestože vzorové stanovy jasně říkají něco zcela jiného:

    Napřed je třeba o svolání požádat (odst. 5 stanov), a to toho, kdo plní funkci orgánů společenství (viz odst. 4: původní družstvo, nebo vlastníci určení zákonem). TEPRVE PAK, je-li svolavatel nečinný, svoláte shromáždění po 30 dnech sami (odst. 6).

    Nemám už sil ani času s Vámi komunikovat. Poraďte si jak umíte. Hodně štěstí ve vašem novém SVJ.

    lake

    Vložil nonkoks, 17. Květen 2010 - 16:56

    Myslím si, že prostě nechcete porozumět možná ne zcela přesně a podle Vaší představy formulovanému dotazu:

    • neumím správně nazvat moment, který popisuje §9, odst. 4, ale je to jakýsi bod (dosažení 75%), kdy se dle ZoVB má cosi stát; proč by tam jinak tento odstavec a toto číslo bylo uváděno,
    • při dosasžení tohoto bodu nerozumím Vaší radě proč bych měl o svolání požádat, když tato povinnost je dána svolavateli (odst.8),
    • pakliže ji neplní, pak bych teprve rozuměl Vaší radě o prokázání nečinnosti, nedodržení povinnosti svolavatele a naší oprávněnosti jednat samostatně, tedy bez družstva.

    Srdečně zdraví Nonkoks

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 17. Květen 2010 - 12:14

    Otázka: Lze v tomto speciálním případě postupovat samostatně, tedy bez družstva a aplikovat čl. VII, odst. 5. a 6. vzorových stanov?

    Odpověď: Ano.


    * zánik předchouzí pseudoformy společenství,

    • převtělení SVJ do formy právnické osoby, což představuje přijetí
    stanov, volbu výboru jen z vlastníků, volbu správce, účast notáře , atd.

    předchozí pseudospolečenství nic neznamená a tedy ani žádný zánik ani transformace ani nic jiného spojeného s tímto spolkem nemá žádný význam.

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 15. Květen 2010 - 11:30

    Neexistuje ustavující shromáždění. SVJ vzniklo, platí vzorové stanovy, je možné i určit, kdo plní funkci výboru.

    To, že historicky 1. shromáždění měl někdo svolat není až tak podstatné. Nachystejte si stanovy, lidi do výboru, správce a svolejte si shromáždění sami.

    Vložil nonkoks, 17. Květen 2010 - 17:15

    Děkuji za zatím nejkonkrétnější odpověď. Chápu, že podle ZoVB společenství vzniklo, ale fakticky se tak stalo v situaci, kdy převod do vlastnictví zrealizovali první 3 vlastníci ze 76 družstevníků a tak nebyla šance cokoliv prosazovat. A především: ačkoliv jsme dle ZoVB před těmi cca 3 roky formálně jako společenství vlastníků začali fungovat, objekt byl a ještě dlouho zůstával družstevním majetkem, takže jsme si mohli na „vlastníky“ jen hrát. Demagog družstvo nás drželo v povědomí, že až při dosažení 75% vlastnictví bytů vznikne SVJ jako právnická osoba. To se v březnu stalo a proto se o to, možná s křížkem po funuse, začínáme zajímat, se všemi projevy naivity a neznalosti. Momentálně je to stav neplnění §9, odst. 8, kdy by družstvo mělo shromáždění svolat, ale otálí s tím. Pak, jak jsem vyrozuměl, jsme jako vlastníci oprávnění jednat sami.

    Děkuji, Nonkoks

    Vložil nonkoks, 15. Květen 2010 - 17:51

    Děkuji za podobnou reakci, která koresponduje s odpovědí p.Kruppa na moji původní otázku. Proto si dovolím Vás odkázat na odpověď, kterou jsem poslal jemu: ZoVB přece stanoví postup i roli družstva – svolavatele ze zákona. Jak jej tedy můžeme jen tak ignorovat?

    Nonkoks

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".