Vyúčtování vody v nebytovém prostoru.

Vložil Tomek1, 1. Červen 2010 - 18:49 ::

V nebytovém prostoru odebírám studenou vodu pro WC a umyvadlo. SVJ mi prostřednictvím správcovské firmy účtuje vodu jako v bytě pro jednu osobu 4700,–Kč. Nikdo zde nebydlí, odběr podle podružného vodoměru byl za zúčtované období 11m2, t,j, při sazbě 56,5o Kč/m2 jsem odebral vodu v ceně 620,–Kč. Z předchozích diskusí vyplývá, že podružný vodoměr není pro vyúčtování rozhodující. Mohu požadovat stanovení ceny podle směrných čísel z vyhl. č.428/2001 – příhohy 12 ? Za příspěvky předem děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil +Anonymous (bez ověření), 5. Červen 2010 - 13:39

    Proč Vám tedy neúčtují spotřebu dle poměrového měřidla, když jej máte instalovaný pro svůj nebytový prostor?

    Vložil lake, 5. Červen 2010 - 12:35

    Pane Tomek1, upřesněte laskavě, zda jste v postavení vlastníka nebytové jednotky, nebo jste nájemcem nebytového prostoru.
    Pokud jste vlastníkem, bude mne zajímat co o rozúčtování pitné vody praví vaše stanovy, nebo co o tom bylo odhlasováno shromážděním.
    Pokud jste nájemcem, rozhodující může být obsah nájemní smlouvy.
    Bez podrobností nelze na dotaz tohoto typu odpovědět.

    lake

    Vložil Tomek1, 5. Červen 2010 - 12:47

    Jsem vlastníkem. Ve stanovách není žádný postup, na shromáždění nebylo o tom hlasováno. V domě jsem jediným vlastníkem nebytového prostoru. Rozpočítání na fiktivní osobu stanovila správcovská firma. Děkuji za odpověď.

    Vložil Kdoule (bez ověření), 5. Červen 2010 - 12:59

    „Rozpočítání na fiktivní osobu stanovila správcovská firma.“

    Dokážete toto své tvrzení podložit? Takovýto postup nemá oporu v zákoně, takže s reklamací máte šanci uspět.

    Kdoule

    Vložil Tomek1, 5. Červen 2010 - 13:58

    Způsob rozúčtování nebyl stanoven. To mohu dokázat. Chci proto vědět, jak se tato situace řeší jinde. Domů, kde nejsou vodoměry a jsou v nich také nebytové prostory s minimálním odběrem je určitě dost. Jak jsem se tady dočetl, tak zázazné pravidlo neexistuje. Nikde jsem se ale také nedočetl o možnosti rozpočítání na fiktivní osobu.

    Vložil lake, 5. Červen 2010 - 14:22

    Pane Tomek1,

    Pokud užíváte nebytový prostor pro kancelářské účely (opět klíčová informace, kterou jste neposkytl), pak počítání nákladů na vodné a stočné podle prostého počtu osob (bez rozlišení způsobu využití jednotky) by vedlo k bezdůvodnému obohacení ostatních vlastníků jednotek účastnících se rozúčtování.

    Pravidlo pro rozpočítávání podle směrných čísel potřeby vody je obsaženo v cenovém výměru MF 01/2010, část II položka 2 odst. 15. Ačkoliv na platnost této části cenového výměru pro SVJ mám svůj názor, nic vám nebrání vytisknout si cenový výměr a požadovat aby tento způsob rozúčtování byl ve Vašem případě použit jako jednoznačně spravedlivější varianta.

    lake

    Vložil Tomek1, 5. Červen 2010 - 15:58

    Pane lake, děkuji za odpověď k věci. Jedná se o prodejnu zařaditelnou pod položku 55,směrné číslo 16. Firma mi účtuje více než 80 m2. Neudávají množství ani sazbu. Jde mi hlavně o to, jestli rozúčtování na fiktivní osobu není běžným zvykem, proti kterému bych nic nezmohl.

    Vložil Tomek1, 5. Červen 2010 - 5:46

    Nepožaduji účtování podle vodoměru, ale podle „směrných čísel“. Vodoměr nikdo jiný nemá. Podle směrných čísel se rozlišuje účel spotřeby vody. Na to jsem se ptal. Nikde jsem se nedočetl, jak se vodné vyúčtovává v případě kombinace bytových a nebytových prostor. Myslel jsem, že domů, kde je v přízemí např. prodejna je vic a že mi někdo může smysluplně poradit.

    Vložil Anonymouss (bez ověření), 5. Červen 2010 - 13:42

    Dobrý den. Nechápu proč požadujete účtování dle směrných čísel, pokud máte vodoměr???

    Vložil Tomek1, 5. Červen 2010 - 14:07

    Moje otázka se netýká vodoměru, ale oprávněnosti účtování na fiktivní nebydlící osobu v nebytovém prostoru. Mezi údajem vodoměru a směrným číslem není podstatný rozdíl. Účtování na fiktivní osobu je ale o 4 000,– Kč/rok vyšší.

    Vložil Lona (bez ověření), 5. Červen 2010 - 10:46

    Zkuste zde v kolonce „legislativa“ vpravo nahoře:

    428/2001 Sb. – K provedení zákona o vodovodech a kanalizacích (mimo jiné „směrná čísla spotřeby vody“)

    Vložil Tomek1, 5. Červen 2010 - 11:39

    Zákon 428/2001 Sb. neurčuje postup, jak rozúčtovat vodné mezi bytovými a nebytovými prostory.

    Vložil Anonymous, 5. Červen 2010 - 11:44

    Tak si zaveďte elektronické bezpečnostní nesejmutelné hlídací náramky. Ty Vám zaručí naprosto přesné rozúčtování, a to nejen podle osob, ale dokonce podle osobovteřin.

    Už to zde bylo nedávno dovozeno.

    Vložil Josefina (bez ověření), 5. Červen 2010 - 10:20

    Pokud nemáte podružné vodoměry, pak neuvádějte jejich náměry.

    Josefina

    Vložil Tomek1, 5. Červen 2010 - 11:32

    Opakuji. Nejde mi o vodoměr, ale o účtování vody v nebytovém prostoru. Neodpovídáte na můj dotaz.

    Vložil Josefina (bez ověření), 5. Červen 2010 - 11:42

    Ano, ale jako argument uvádíte náměr podružného vodoměru. Pokud se u Vás nerozúčtovává podle podružných vodoměrů, pak nelze náměr podružného vodoměru argumentačně uplatnit.

    V otázce odkazujete na jakousi diskusi, aniž byste uvedl, jakou diskusi máte na mysli.

    Josefina

    Vložil Tomek1, 5. Červen 2010 - 12:38

    Jako argument uvádím účtování vodného v nebytovém prostoru jako v bytovém prostoru na fiktivní bydlící osobu. Nepožaduji účtování podle vodoměru, ale podle směrných čísel, které zohledňují rozdíly ve spotřebě podle účelu. V mém případě v tom není rozdíl. V žádné z diskuzí zde jsem se o nebytových prostorech nic nedověděl. Podle jakého pravidla se počítá v n.p. vodné na nebydlící osobu?

    Vložil Petr, 2. Červen 2010 - 8:58

    Zřejmě jste chtěl připojit příspěvek k jinému, proto píšete „z předchozí diskuse“. Buď platíte dle osob nebo dle podružných vodoměrů. Přečtěte si diskusi na téma rozúčtování vody.

    Vložil Tomek1, 5. Červen 2010 - 11:27

    Diskusi jsem pročetl, o nebytových prostorech jsem se nic nedověděl.

    Vložil referentka zákaznického centra (bez ověření), 2. Srpen 2012 - 13:26

    Bytové vdm jsou pouze orientační nikoli fakturační ! PVK učtuje svj pouze hlavní vdm jak rozučtuje vlastníkum bytu spotřebu už čistě na uvážení SVj popřípadě správcovské firmy. po sečtení veškerých bytových vdm nikdy nedostanete stav na hlavním vdm. Voda stojí např. ve stupačkách. a rozdíl mezi hlavním a podružnýmy bytovýmy vdm muže být až 20%-25%

    Vložil Anonymous, 1. Červen 2010 - 19:19

    „Z předchozí diskuse vyplývá, že podružný vodoměr není pro vyúčtování rozhodující.“

    Z předchozí diskuse vyplývá, že podružný vodoměr je pro vyúčtování rozhodující.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".