Vyučtování teplo- neznámý počáteční stav měřičů

Vložil AGT (bez ověření), 22. Říjen 2011 - 20:06 ::

Prosím o radu – jakým způsobem udělat vyúčtování za teplo, když nájemník bydlel v bytě od března do září a počáteční stavy měřičů na topeních jsou neznámé? Dík za rady – jedná se už o lonský rok a taháme se o to jak kočka o koťata…

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 23. Říjen 2011 - 5:13

    Pane AGT,

    Nemáte žádný právní důvod zabývat se nájemcem. Nájemce není v právním vztahu k SVJ. V domě s byty a nebytovými prostory je konečným spotřebitelem vlastník jednotky. Vyúčtování se tedy provede zásadně pro vlastníka jednotky, nikoliv pro jeho nájemce.

    Vlastník jednotky následně sám provede rozúčtování nákladů všem svým nájemcům (to platí, nestanoví-li nájemní smlouva paušální platbu za služby). Ovšem toto je již zcela mimo činnost SVJ.

    Měli jste povinnost provést vyúčtování všem vlastníkům jednotek za celé zúčtovací období, a to podle vyhlášky 372/2001 Sb. Za počáteční stav indikátorů se bere konečný stav předchozího roku. Postupuje se vždy podle vyhlášky. Ta řeší samozřejmě i zvláštní případy, kdy náměr indikátorů v bytě není zjištěn. Při tom je nutno rozlišit, zda k neodečtení došlo pro technickou závadu, nebo pro pochybení na straně SVJ, nebo vlastník jednotky odmítl umožnit odečet. Přečtěte si vyhlášku.

    lake

    Vložil J.K. (bez ověření), 23. Říjen 2011 - 17:57

    Lake napsal: „Měli jste povinnost provést vyúčtování všem vlastníkům jednotek za celé zúčtovací období, a to podle vyhlášky 372/2001 Sb. Za počáteční stav indikátorů se bere konečný stav předchozího roku. Postupuje se vždy podle vyhlášky.“

    Tento názor je nesprávný. V uvedené vyhlášce se nikde nepíše o tom, že za počáteční stav indikátorů se bere konečný stav předchozího roku.

    Vložil Jan Techem (bez ověření), 23. Říjen 2011 - 11:38

    Píšete, že za počáteční stav indikátorů se bere konečný stav předchozího roku což ale není pravda. Toto se dá použít u indikátorů elektronických, ale u odpařovacích je většinou na začátku zúčtovacího období trubička plná tudíž stav 0(většinou se přeplňují takže hodnota je dokonce záporná).

    Vložil Leni (bez ověření), 22. Říjen 2011 - 21:45

    vyhl. 372/2001 §6 (5) Dojde-li ke změně konečného spotřebitele v průběhu zúčtovacího období a nejsou-li známy odečty k termínu změny, vlastník rozdělí

    1. spotřební složku nákladů na tepelnou energii na vytápění podle

    skutečné klimatické náročnosti příslušných částí zúčtovacího období před a po termínu změny konečného spotřebitele; nejsou-li tyto údaje známy, podle přílohy č. 3 k této vyhlášce,

    1. základní složku nákladů na tepelnou energii na vytápění v poměru

    počtu dnů vytápění bytu nebo nebytového prostoru před a po termínu změny konečného spotřebitele,

    Vložil J.K. (bez ověření), 22. Říjen 2011 - 22:24

    Když už jste u té vyhlášky tak připomínám §7

    (1) Náklady na tepelnou energii na vytápění a náklady na poskytování teplé užitkové vody připadající na konečné spotřebitele v zúčtovací jednotce se vyúčtovávají nejméně jednou ročně, a to nejpozději do 4 kalendářních měsíců po uplynutí zúčtovacího období. V tomto termínu vlastník zajistí, aby s konkrétním vyúčtováním byl písemně seznámen konečný spotřebitel.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".