Vyúčtování tepla v posledním patře panelového domu
Dobrý den,
rád bych se zeptal jestli je rozdílný koeficient pro vyúčtování tepla v posledním patře panelovehé domu. Popřípadě jaký koeficient je správný. Děkuji Martin K.
Dobry den,
dekuji za radu tykajici se tabulky polohovych koeficientu domu. Kdyz jsem se po ni shanel u firmy, ktera spravuje nas dum, tak mi sdelili, ze vsechny koeficienty v celem dome jsou rovny cislu 1, coz mi prijde zvlastni.
Dekuji Martin K.
Takže může být koeficient 1, tzv. že ti, co bydlí pod střechou nemají žádné právo na redukci tepelných nákladů?
Ptáte se velmi obecně. Koeficienty jsou bezrozměrná čísla. K posouzení je třeba znát hodnoty koeficientů pro všechny polohy místností v domě.
lake
Proč je k posouzení třeba znát hodnoty koeficientů pro všechny polohy místností v domě? Mě zajímá koeficient konkrétního bytu, tedy bytu, který je v posledním, sedmém patře panelového domu.
Bez znalosti koeficientů polohy místností v konkrétním domě nelze odpovědět na předešlý dotaz Marcely, zda byt pod střechou je nějak zvýhodněn proti bytům v ostatních polohách. Neznám-li ostatní koeficienty polohy, nemohu nic porovnat.
Pokud potřebujete znát koeficienty místností vašeho bytu pouze pro kontrolu výpočtu rozúčtování topného období, údaje o ostatních bytech k tomu nepotřebujete. Přečtěte si můj příspěvek z 20. Září 2009 - 17:49. Pak můžete položit doplňující dotaz.
lake
Pane Martine K.,
Korekční součinitele je rozúčtovatel povinen uplatnit a je povinen uvést jejich hodnoty ve Vašem ročním vyúčtování nákladů. Cituji z vyhlášky 372/2001 Sb.:
§ 4 odst. 3:
Spotřební složku rozdělí vlastník mezi konečné spotřebitele úměrně výši náměrů měřičů tepelné energie nebo indikátorů vytápění s použitím korekcí a výpočtových metod, které zohledňují i rozdílnou náročnost vytápěných místností na dodávku tepelné energie danou jejich polohou.
§ 7 odst. 2:
Ve vyúčtování vlastník uvede (...) koeficienty a součinitele použité (...) pro přepočty odečtů měřičů tepelné energie nebo indikátorů vytápění u konečného spotřebitele.
Pokud to není ve vyúčtování a rozúčtovatelská firma vám odmítá sdělit způsob výpočtu a koeficienty, reklamujte vyúčtování a neplaťte žádné doplatky, dokud Vám tyto věci neobjasní a nepředají bezchybné vyúčtování.
Koeficienty jsou u rozúčtovatele buď v tabulce pro jednotlivé byty a radiátory, nebo jsou naprogramovány přímo v elektronickém indikátoru topných nákladů. V obou případech jsou povinni je sdělit.
lake
Koeficienty použité pro rozúčtování nákladů na teplo jsou nejméně dva:
- koeficient výkonu topného tělesa
- koeficient polohy místnosti
Měly by být uvedeny ve Vašem vyúčtování pro každou místnost bytu zvlášť. Většinou se však uvádějí dohromady (součin obou koeficientů). V tom případě je kontrola vyúčtování nemožná a vy si vyžádejte od rozúčtovatele hodnoty obou koeficientů pro všechny místnosti bytu. Je povinen Vám tento údaj poskytnout.
Požádáte-li o to, měli by vám ukázat tabulku všech použitých koeficientů polohy pro váš dům. Bude možná podobná této. Nemusí vám sdělit, jakým způsobem ke koeficientům dospěli, ale koeficienty samy nejsou "tajná informace" či "firemní know-how", což se rozúčtovatelské firmy někdy snaží lidem namluvit.
Pokud jde o koeficient výkonu tělesa, jde o tabulkový výkon podle typového listu radiátoru. Topenáři to znají.
Nedá se říci, který koeficient polohy je "správný". Nejsou dány žádným právním předpisem; je pouze stanoveno, že rozúčtovatel je musí použít. Koeficienty pro váš dům mohou být jiné než v tabulce - záleží na tom, zda například máte dodatečnou tepelnou izolaci střechy, nebo zateplenou severní štítovou stěnu, jakou panelovou soustavou byl váš dům postaven atd. To vše má vliv na tepelné ztráty místností a z nich se koeficient polohy odvozuje.
lake
Dobrý den,
před týdnem jsme dostali vyúčtování topení za loňský rok. Od té doby pročítám diskuse a snažím se dopídit nějakého návodu na propočet nákladů. Vím, že každý dům je specifický, je nutno nechat si od dodavatele tepla předložit podklady, ze kterých při rozůčtování vychází. O nějaké vysvětlení jsem se již u firmy pokusila, bohužel mě „odpálili“ s tím, že prostě moc topím..... Proto bych prosila o nějaký nestranný názor z Vaší strany. Bydlím ve Zlíně v panelovém domě o třech podlažích, v bytech máme namontovány měřiče. Celkové náklady na vytápění domu o ploše 4014,48 m za rok 2009 jsou 1.442.417,48 Kč – tyto se rozpočítají 40ti procenty na jednotlivé byty na plochu a zbylých 60 procent nám jaksi rozúčtují na spotřebované dílky odečtené z měřičů. Můj byt má vytápěnou plochu 52,60 m, v bytě mám 3 topná tělesa, odečtené dílky mi pronásobí následovně (bydlím ve 2.podlaží, pod kuchyní a dětským pokojem jsou ovšem nevytápěné sklepy) :
- kuchyň – 673 dílků (koeficient 2,0664)
- dětský pokoj – 1497 dílků (koeficient 2,2262)
- obývák – 1423 dílků (koeficient 2,2262)
Výsledek je tedy celkem 7891,19×0,9190×2,582414 Kč = 18.727,70 (60% SS) , k tomu 7.559,70 Kč (40% ZS) a dostanu se na celkovou cenu 26.287,40 Kč za vytopení bytu 52,60 m !!! Podotýkám, že opravdu netopím naplno, na noc topení zastavuji už kvůli nepříjemnému hučení. Můj přítel bydlí o patro níž v přízemním bytě, plocha 34,15 m , spotřeby na dvou topných tělesech 1701 dílků (koeficient 1,6696) a 2003 dílků (koeficient 1,5498) – celkové náklady se mu propočtem vyšplhají na 17.067,20 Kč za topnou sezonu. Jde mi především o to, jakým způsobem je stanovován koeficient. Podle některých příspěvků z diskuzí by měl být celkový součet koeficientů v poměru k vytápěné ploše 1,0. Ovšem u nás v domě nikdo koeficient nižší než 1,0 nemá. Jsem z toho zoufalá, mám dojem, že bychom s přítelem za tyto peníze dohromady 43.354,– Kč vytopili v pohodě rodinný dům!!! Prosím o krátkou informaci, popřípadě o návod, jak se má člověk bránit. Asi navštívím pobočku SEI ve Zlíně. Předem velice děkuji, s pozdravem Eva Masopustová
Paní Masopustová,
Pochybuji, že chyba je v koeficientech. Mám před sebou vyúčtování jiného panelového domu (ve srovnatelné klimatické oblasti, nezateplený, okna vyměněna v 65% bytů).
Podlahová plocha 2847 m2, náklady na topení 539459 Kč, náklady na 1 m2 otápěné plochy 189 Kč/m2.
Pro Váš dům vychází podlahová plocha 4014 m2, náklady 1442417 Kč, náklady na 1 m2 činí 359 Kč/m2, tedy dvojnásobek. Nemyslím, že ve standardním panelovém domě je možno protopit tolik.
Soudím, že rozúčtovatel má ve výpočtu nějaký závažný omyl. Možná do vzorce dosadil nikoliv skutečné náklady, nýbrž částku vybraných záloh. Nebo neoddělil částky na topení a přípravu teplé vody. Požádejte někoho, kdo má přehled o způsobu rozúčtování podle vyhlášky 372/2001 Sb., aby všechna čísla zkontroloval proti dokladům a fakturám rozúčtovatele. Jedině tak se doberete řešení.
Druhá (pro vás hůře vymahatelná) možnost je, že je poškozený předávací (fakturační) kalorimetr. Pak bude nutno reklamovat u dodavatele tepla a požadovat slevu na základě porovnání spotřeby v předchozích letech s letošním náměrem. Dodavatel tepla je ovšem povinen uznat reklamaci pouze za poslední období, to jest 1 měsíc (při měsíčních odečtech). Zbytek byste museli vymáhat soudně.
Členové výboru mají vést evidenci měsíčních náměrů fakturačního vodoměru a kalorimetru na patě objektu. Jakákoliv výrazná odchylka směrem nahoru od průměru předchozích let je popudem k okamžité reklamaci. Pokud toto výbor zanedbává, přijde se na rozdíl teprve při vyúčtování, kdy je na reklamaci pozdě.
lake
Ještě přidám poznámku ke koeficientu polohy místnosti:
Rozúčtovatelské firmy se většinou spokojí s tabulkou koeficientů převzatou z webu nebo z některého staršího metodického materiálu pro bytová družstva.
Pokud máte podezření, že koeficienty nejsou pro váš byt/dům stanoveny správně, můžete je nechat přepočítat odborníkem z hlediska tepelných ztrát místností a tepelné pohody (se započtením vlivu vnějších ochlazovaných stěn na vnitřní výpočtovou teplotu vzduchu).
lake
Dobrý den, podala jsem neúspěšně reklamaci vyúčtování tepla, ohromný nedoplatek, byt je nárožní 8 nadz.patro podstřešní, 2 rohové pokoje, dům je zateplený,ale stará shnilá okna, kterými zatéká,střecha nezateplená,v 7 a 6 nadz.podl,pod námi 2 neobydlené byty,byt sousedí pouze 1 stěnou s ložnicí sousedů,nevytápěná chodba,v bytě je osazen neobvykle velký počet článků 24,21,13 a dále (uvedeno) 2×1440 článků – jedná se o deskové radiátory u nich je uveden celk.výkon 1,896 kW. v odpovědi na mou reklamaci bylo uvedeno, že se naměřené dílky (máme kapalinové měřáky) násobí i počtem článků radiátorů, mimo korekce na umístění bytu a to podle podle soupisu osazených radiátorů a podle normy z roku 1995 a to vzhledem k tomu, že za celou dobu k žádným změnám v zúčtovací jednotce nedošlo.Při porovnání s ostatními byty v domě jsou znatelné veliké rozdíly v posouzení jednotlivých pokojů a jednotlivých bytů, pak také dochází k velkým rozdílům v platbách a je tedy v hojné míře používáno ± korekce,prosím o posouzení, děkuji
Vyplňte prosím vždy předmět příspěvku.
O žádné normě z roku 1995 nevím.
Jediná má rada je:
- nechte přepočítat koeficienty polohy pro celý dům odborníkem, nejlépe projektantem ÚT;
- nechte zkontrolovat rozúčtování.
lake
Děkuji mockrát za reakci, určitě si to nechám prověřit u nějakého odborníka. Pochybuji, že náš (od včerejška již bývalý) předseda samosprávy vedl nějakou evidenci. Má permanentně asi 2 promile … Nastěhovala jsem se do domu před 3 lety a od začátku řeším nějaké nesrovnalosti. V prvním roce po nastěhování mi přišli odečítat měřáky, tehdy jsem zjistila, že můj byt a ještě dva další narozdíl od ostatních žádné nemají. Rozpočítali mi tehdy spotřebu na plochu bytu, což činilo 370,50 Kč/m – zálohy na topení a teplou vodu jsem měla 21.204,– Kč / náklady 19.489,– Kč. V polovině roku 2008 mi namontovali měřáky, topení škrtím (jsem rozvedená a mám dvě děti,chtěla jsem ušetřit) , 1.pololetí mi rozpočítali na plochu, 2.pololetí na základě odečtů – zálohy 23.185,– Kč / náklady 14.054,– Kč. Řekla bych, že v roce 2009 jsem nijak výrazněji netopila, ale situace je daleko horší – zálohy 24.282,– Kč / náklady 26.287,– Kč. Podotýkám ovšem, že stejný byt nade mnou má náklady na topení za rok 2009 celkem 11.305,– Kč. Já tedy zaplatím v přepočtu na plochu bytu 500,– Kč/m a sousedka nad námi 215,– Kč/m. Spolu s náklady na teplou a studenou vodu mám doplatit letos 9.133,– Kč, což je pro mně celkem zdrcující. Tím pádem se mi samozřejmě také automaticky zvednou měsíční zálohy na topení ze současných 2.040,– Kč skoro na 3.000,– Kč. Spolu s ostatními náklady spojenými s bytem (elektrika, fond oprav, apod.) už měsíčně zaplatím 5.500,– Kč !!! K tomu připočtu hypotéku 6.600,– Kč a děti (10 a 12 let) už asi budu muset nacpat do babyboxu … Dělám si legraci, ale opravdu by mě docela zajímalo, jak jsou na tom s náklady na bydlení ostatní domácnosti a nejen ve Zlínském kraji. Dříve jsem bydlela jen o ulici níž, mám pro porovnání okopírované od kamarádky vyúčtování za loňský rok, té vychází náklady na vytápěnou plochu bytu 52,50 m celkem 17.238,– Kč, ovšem tady nemají měřiče a rozpočítává se jim to pouze na plochu. Ještě Vás poprosím o krátkou reakci a snad už Vám dám pokoj. Děkuji, velice oceňuji, že dokážete lidem tak ochotně odpovídat.
Ty plynou z toho, že vaši sousedi mají zavřené kohouty u radiátorů a využívají teplo, které jim přichází z vašeho bytu stěnami. Teplo obvykle stoupá nahoru. Rozúčtování pomocí indikátorů je tedy zjevně nesmyslné a umožňuje některým vykukům vydělávat na nedokonalosti systému poměrových měřidel a faktu, že významná část tepla se přenáší neizolovanými stěnami. Na shromáždění vlastníků seznamte ostatní se svými poznatky a navrhněte přechod na rozúčtování tepla podle podlahové plochy. Není to v rozporu se žádným platným právním předpisem. Více na http://domysvj.zde.cz
opravdu by mě docela zajímalo, jak jsou na tom s náklady na bydlení ostatní domácnosti a nejen ve Zlínském kraji
Pokud je to ještě aktuální, pak jsem se koukla na náklady na vytápění čtyř domů v JČ kraji, všechny s centrálním vytápěním, a výsledky jsou:
- tři domy zateplené, tvar obdélník, s měřáky: 92,80 až 106,29 Kč/m2
- jeden dům nezateplený, tvar nepopsatelný – velmi členitý (asi jako dílek puzzle), bez měřáků: 235,30 Kč/m2 (zatepluje letos)
Zdravím, díky, ve středu si vezmu v práci volno a jdu si vyžádat všechny potřebné podklady, ze kterých družstvo při vyúčtování vycházelo. Bez informací co se celého domu týče nemůžu nic ověřit ani propočítat. Zatím to řešil můj otec a nikdo se s ním nebavil. Sepíšu reklamaci, abych se vyhnula placení do dořešení celé věci. Výsledek akce Vám pak zkusím popsat. Letos bychom měli také zateplovat, jsem zvědavá na ty úspory. Přeju hezký zbytek dne.
Dobrý den, mám stejný problém. Bydlím ale v 1. patře nezatepl. domu, pod sebou mám studené chodby a venkovní vchody. Nemám šanci tento byt vytopit ani na 20stupňů C. Ročně protopím 30.000,– a není mi to nic platné. Samozřejmě jsem podala reklamaci, ale nic platné. Chtěla jsem se zeptat jak tedy postupovat, abych se k něčemu dopracovala. Děkuji
Pani Masopustova, jak pise lake, vypada to ze vas byt i byt vaseho pritele je na „hornim dorazu“ vyhlasky (140%), kdezto sousedka nad vami na „dolnim dorazu“ (60%). Tedy byla pravdepodobne pouzita korekce ve vsech trech bytech. Je sice mozne ze vy a pritel extremne pretapite a sousedka extremne setri, ale takova souhra okolnosti je malo pravdepodobna. Proto je na miste zadat vysvetleni koeficientu (kdo, kdy a podle ceho je stanovil), pripadne overit funkci mericu. Co se tyka nakladu celeho domu, mam trochu odlisnou zkusenost nez lake. Castecne zatepleny dum (zatepl. strecha a vetsina sten, okna stara) z roku 1971 „kostka“ vysla v roce 2008 asi 190 Kc/m2. Pred zateplenim to pritom bylo v cenach roku 2008 asi dvojnasobek. ivo6
Jeste doplnim z cerstveho vyuctovani zminene castecne zateplene kostky. Naklady v roce 2009 asi 230Kc/m2. Oprtoi 2008 doslo k narustu spotreby, ceny jen mirne, ale srovnani komplikuje nova vymenikova stanice, ktera asi mnohe veci zmenila. ivo6
Paní Masopustová,
pan ivo6 správně upozorňuje na přepočítávácí koeficienty, takže doplňuji:
(1) Vyžádejte si písemná pravidla (tabulku) pro stanovení koeficientů polohy pro Váš dům. Není-li, podejte písemně reklamaci vyúčtování a neplaťte doplatek. Pokud ji dostanete, můžete požádat o posouzení odborníka.
(2) Požádejte o sdělení, jak je vyjádřen koeficient výkonu tělesa (výkon při jakém tepelném spádu? Vycházejí z typového listu výrobce?)
(3) Zeptejte se, zda je některý z koeficientů přímo naprogramován v elektronických indikátorech na radiátorech (to znamená, že přímo ovlivňuje zobrazenou hodnotu na displeji). Pokud ano, sdělte, že rozúčtování je nepřezkoumatelné, protože nemůžete zkontrolovat co je skutečně naprogramováno v indikátorech v celém domě. Požádejte, aby Vám hodnověrně doložili naprogramované hodnoty pro všechny indikátory v domě. Pokud Vám to neprokáží, podejte písemně reklamaci vyúčtování a neplaťte doplatek. Způsob jak to prokážou je jejich věc.
(4) Zkontrolujte, zda vaše koeficienty (2.0664, 2.2262, 2.2262) odpovídají vynásobení obou koeficientů (1) a (2).
(5) Nechte si předložit tabulku všech bytů a místností s přidělenými koeficienty, hodnotami náměrů a výslednými dílky. Máte na to právo podle § 7 odst. 3 vyhlášky 372/2001 Sb.. Zkontrolujte, zda byty ve stejné poloze, stejně orientované ke světovým stranám a stejného půdorysu mají též stejné koeficienty. Pokud ne, žádejte vysvětlení. Pokud Vám tabulku nepředloží, podejte písemně reklamaci vyúčtování a neplaťte doplatek.
(6) Požádejte o informaci, zda a u kterých bytů byly použity korekce do odchylky -40% od průměru a u kolika bytů byla korekce na horní hranici +40%.
Lhůta pro reklamaci je povinně součástí písemného vyúčtování. Nesmí být kratši než 21 dnů.
lake
Paní Masopustová,
píšete: "Já tedy zaplatím v přepočtu na plochu bytu 500,– Kč/m a sousedka nad námi 215,– Kč/m."
Předpokládám, že zmiňujete náklady pouze na topení. Je známo, že někteří ve snaze ušetřit zavírají topení a o to více pak musí topit jejich sousedé.
Šetřílci šetří ...
Podle vyhlášky 372/2001 Sb. se náklady na topení upravují tak, aby šetřílkové platili alespoň 60% průměru, i když netopí. Ti, kdo topí nadměrně, nezaplatí více než 140% průměru domu (vyjádřeno v Kč na 1 m2). Když se podívám na váš dům s jeho průměrem 359 Kč/m2, 60% nákladů je 215 Kč/m2, 140% je 503 Kč/m2. Pokud průměrná hodnota je v pořádku a indilátory na radiátorech jsou spolehlivé, pak máte nad sebou sousedku-šetřilku která netopí a nechá se vyhřívat od okolních bytů, bohužel i od vás. Zjednodušeně řečeno: topila jste i za ni.
A ostatní platí
Možná máte takových sousedů více. Firma, která provedla vyúčtování je povinna Vám sdělit, zda u některých bytů v domě provedla korekci, aby se vešly do pásma -40% až +40% od průměru. Proti šetřílkům není bohužel známa žádná obrana. Jedině přesvědčit rozúčtovatele, aby navýšení do 60% účtované těmto vlastníkům rozdělil jen mezi bezprostředně sousedící byty. Většinou se to totiž rozděluje mezi všechny byty rovnoměrně.
Vyregulování topné soustavy a cirkulace
Průměrná částka 359 Kč/m2 se mi i tak zdá nepřiměřeně vysoká. Máte termostatické ventily na radiátorech? Asi ano. Topná soustava nemá zřejmě správně vyregulovanou cirkulaci, což soudím z toho, že v noci slyšíte hluk v topném systému: příliš vysoké otáčky cirkulačního čerpadla, chybějící nebo nesprávně nastavená regulační křivka. Přetlak způsobuje pískání termostatických ventilů a šum v potrubí. Toto píšu jako námět pro výbor vašeho SVJ, aby se vyregulováním topné soustavy začali zabývat.
Nebo je chyba v indikátorech?
Vy ještě prosím zkuste zjistit, zda vaše dodatečně namontované indikátory na radiátorech jsou zcela shodného typu s těmi, které se montovaly v ostatních bytech dříve. Pokud nejde o shodný typ, můžete reklamovat.
lake
Odstavec „Šetřílci šetří…“
Váš závěr na konci odstavce dělá ze sousedky padoucha – šetřilku, která netopí. Co když je to ale takto. Sousedka nahoře má ráda chladno, vystačí si z 21 až 22 °C. A co má dělat. Sousedka pod ní si přetápí byt, je na 140 % průměru a to jen proto, že vyhláška 372/2001 nedovolí naúčtovat více. Ten závěr odstavce je opravdu zjednodušující. Lze se na to podívat takto. Sousedka mi ohřívá podlahu, v bytě mám 23 až 24 °C a vůbec o to nestojím. Tak proč topit.
K odstavci „A ostatní platí“, pokud rozúčtovatel opravdu rozděluje náklady (spotřební složku) rovnoměrně, tak to je na reklamaci. V § 4, bod 3, zmíněné vyhlášky je uvedeno „Spotřební složku rozdělí vlastník mezi konečné spotřebitele úměrně výši náměrů měřičů tepelné energie nebo indikátorů…“.
A teď už jen technickou poznámku k jednotkám. Když napíšete 40%, tak z jednotky uděláte přídavné jméno(čtyřicetiprocentní). Kdežto 40 % je opravdu čtyřicet procent. Stejně jako 5m (pětimetrový), 5 m (pět metrů).
U nás je v posledním patře koef. polohy o 20% vyšší nežli v bytě pod ním. Tzn. vnitřní místnost 20%, rohová místnost 35% a rohová místnost s lodžií 40%. Byt pod ním má 0%, 15% a 20%.
Poslední komentáře