Paní Masopustová,
Pochybuji, že chyba je v koeficientech. Mám před sebou vyúčtování jiného panelového domu (ve srovnatelné klimatické oblasti, nezateplený, okna vyměněna v 65% bytů).
Podlahová plocha 2847 m2, náklady na topení 539459 Kč, náklady na 1 m2 otápěné plochy 189 Kč/m2.
Pro Váš dům vychází podlahová plocha 4014 m2, náklady 1442417 Kč, náklady na 1 m2 činí 359 Kč/m2, tedy dvojnásobek. Nemyslím, že ve standardním panelovém domě je možno protopit tolik.
Soudím, že rozúčtovatel má ve výpočtu nějaký závažný omyl. Možná do vzorce dosadil nikoliv skutečné náklady, nýbrž částku vybraných záloh. Nebo neoddělil částky na topení a přípravu teplé vody. Požádejte někoho, kdo má přehled o způsobu rozúčtování podle vyhlášky 372/2001 Sb., aby všechna čísla zkontroloval proti dokladům a fakturám rozúčtovatele. Jedině tak se doberete řešení.
Druhá (pro vás hůře vymahatelná) možnost je, že je poškozený předávací (fakturační) kalorimetr. Pak bude nutno reklamovat u dodavatele tepla a požadovat slevu na základě porovnání spotřeby v předchozích letech s letošním náměrem. Dodavatel tepla je ovšem povinen uznat reklamaci pouze za poslední období, to jest 1 měsíc (při měsíčních odečtech). Zbytek byste museli vymáhat soudně.
Členové výboru mají vést evidenci měsíčních náměrů fakturačního vodoměru a kalorimetru na patě objektu. Jakákoliv výrazná odchylka směrem nahoru od průměru předchozích let je popudem k okamžité reklamaci. Pokud toto výbor zanedbává, přijde se na rozdíl teprve při vyúčtování, kdy je na reklamaci pozdě.
lake
Poslední komentáře