Vyúčtování odpadů
Dobrý den, ráda bych se informovala, jakým způsobem se provádí rozúčtování odpadu na bytovou jednotku ve společenství vlastníků. V našem domě platíme odpad dle m2 výměry bytu a velká většina vlastníků s tím nesouhlasí. Děkuji za odpověď. Koutníková
Poplatek za odpadky je svým způsobem daň. Platí se obci a její výše nesmí zatím překročit 500,— Kč. Tato částka obsahuje téměř všechno okolo odpadového hospodářství. Ale dá se najít klička. Neobsahuje například „nájem nádoby na odpadky“ a nádoba je obvykle pro obec typově ujednocena. A pak že neexistuje diktatura! (-: Letos jsme na začátku roku městu oznámili, že jim naše společenství nedá za odpadky ani korunu a vlastníkům jsme oznámili, s odvoláním na obecně závaznou vyhlášku, že si za sebe budou platit po pětikile. Sice bylo trochu řečí, ale jednou ročně zanést na město za tříčlennou rodinu 1500,— Kč není tak bolestivé, jako když za neplatiče to musí společenství, potažmo vlastník, sypat z fondu oprav.
Děkuji všem za názory. Je pravda, že neexistuje způsob, jak zkontrolovat, zda vlastník nahlásil skutečný počet osob produkujících odpad. Ale i přesto rozúčtování poplatků za odpad dle m2 výměry bytové jednotky je nespravedlivé. V našem domě jsou garsonky, kde jsou až 4 lidé a pak byty 3+1, kde žijí duchodci a většinou již sami. Dle m2 platí platí jednou tolik… Jak tento problém řeší jiná společenství? Možná by bylo nejvhodnější, kdyby si to každý vlastník platil sám.
Koutníková
Dobrý den, to máte představu jako každý, že by si platil svou popelnici, kterou by si zamykal? V Praze se magistrát snažil odpadové hospodářství komunálního odpadu řešit poplatky za trvale hlášené osoby a po roce to velmi rychle vrátili do původního systému zprostředkovávání služby majiteli objektů., s pozdravem, Petr Vávra
Pokud se jedná o svoz odpadů, to fakturuje město a já jsem to přenesl z placení společenství.Na jednotlivé vlastníky, takže SVJ nemá již nic se svozem odpadů společné.Faktura nechodí na SVJ ale na jednotlivé vlastníky.
Platit podle m2 je velice rozumné a sotva může vést k nejasnostem, použití jiných ukazatelů (počtu osob, způsobu využití jednotky) je obtížně kontrolovatelné a vede k podezírání, špehování, narušování soukromí, zveřejňování osobních údajů. Rozhodně bych tady upřednostnil jednoduchost a kontrolovatelnost.
(Z technického hlediska samozřejmě nic nebrání tomu, účtovat odpad spravedlivě, náklady s tím spojené se ale sotva vyplatí.)
Pepa z Depa
Vedení počtu osob užívajících jednotku (byt, kadeřnický salón, garáž, autoservis) je velice problematické, zejména když si to některá společenství vykládají tak, že vedou osobní údaje osob užívajích jednotku, tj. jakousi knihu hostů, a tento seznam navíc zpřístupňují svým členům, nebo dokonce zveřejňují ve společných prostorách.
Dovolím si tvrdit, že v málokterém společenství počty osob souhlasí se skutečností. V zájmu vlastníka totiž není ani nahlašovat příliš nízký počet osob, z více důvodů, zejména bezpečnostích, a pochopitelně ani příliš vysoký, poskytuje-li např. ubytování. Vlastník ani počet osob nemusí znát, pronajímá-li jednotku. Jak z toho ven, je zřejmé: nevyúčtovávat podle počtu osob. V tomto smyslu je nevyúčtovávání podle počtu osob spravedlivé.
Další problém je s kritériem pro počet osob. Pro účely služeb se započte pouze taková osoba, která byt užívá více než stanovenou dobu. To funguje na papíře, nikoli v praxi. Pokud byt užívám jako pension, bude počet osob podle tohoto kritéria nulový.
Pepa z Depa
Dobrý den, můj názor je, že vyúčtovávání dle kritérií, která vyžadují „přiznání“ vlastníka jednotky jsou nespolehlivá. s pozdravem, Petr Vávra
Poznámka k problematice hlášení změn počtu osob užívajících BJ, pro rozúčtování a spravedlivé vyúčtování „služeb“.
Názor na způsob dle p.Pepy z Depa podle výměry BJ je víc než svérázný. S p.Vávrou lze souhlasit. Bohužel návrh nového ZoVB v §28/4 o povinnosti vlastníka písemně oznamovat změnu počtu osob v případě, že doba pobytu činí v součtu nejméně 3 měsíce v kalendářním roce je taky „trochu zvláštní“. Jak to v průběhu roku sledovat či kontrolovat ?
Tento problém by měl být řešen ve stanovách, včetně možnosti postihu. Je nějaký rozdíl mezi pobytem např. 2 osob a jejich „spotřebou služeb“ za srovnatelné období, jestliže žijí v nájemním bytě nebo v BJ, ať už jako vlastníci či nájemníci ? Asi velký nebude. Ale velký rozdíl je v postihu nájemníka ve vztahu k vlastníkovi domu. Nájemníkovi za nesplnění ohlašovací povinnosti o změně bydlících osob do 15dnů vlastníkovi domu, hrozí dnes výpověď z bytu, za závažné porušení povinnosti.
Jak kontrolovat splnění této povinnosti u vlastníka BJ je v SVJ asi trochu problém, který ale musí řešit sami ostatní vlastníci BJ v domě. Návrh řešení dle p.Pepy z Depa určitě není tím, které by řešilo podstatu problému. Možná by po čase vedlo vlastníky k jinému radikálnějšímu řešení, např. v precizovaném ustanovení ve stanovách.
Poslední komentáře