Vytápění v prostorech s demontovanými radiatory
Chtěl bych se zeptat jakým pravidlem se má řídit rozúčtování spotřebovaného tepla na bytovou jednotku v Svj u složky odečtené z měřáků.
Konkrétně mám na mysli 2 identické bytové jednotky
- kde jeden byt má měřáky s odečtem ve 4 místnostech
- druhý byt má měřáky pouze ve dvou místnostech ( ve zbylých dvou místnostech si majitel nechá radiátory demontovat a vytápí de facto z místností s měřáky)
Je to zavadejici otazka.
Ze dojde ke zmene poctu radiatoru je dle meho nazoru v urcitych pripadech mozne, vetsinou jsou po zatepleni predimenzovane.
Na druhou stranu celkova vytapena plocha se nemeni, porad se vytapi.
Pri vyuctovani se vubec nic nemeni, odectou se vsechny zbyle meraky, plocha zustane a take limit 80 – 200 %.
„odectou se vsechny zbyle meraky“ (Vložil Hubert (bez ověření), 14. Červenec 2023 – 18:46)
Pane Huberte,
kde, prosím, nacházíte právní oporu pro svůj názor? Právo uvádí odečet všech indikátorů topných nákladů, Vy uvádíte odečet zbylých indikátorů topných nákladů (nejde o měřáky, měřák měří). Počet zbylých indikátorů topných nákladů může být podle Vás jistě i nulový. Odečítat budete v takovém případě co?
Asociace rozúčtovatelů nákladů na teplo a vodu k tomu uvádí následující:
https://artav.cz/…valenim-svj/
Raději ocituji, kdyby článek zmizel:
„Odečty indikátorů a rozúčtování provádíte jako službu pro vlastníka domu, kterým je SVJ. S výborem SVJ, respektive s předsedou, musíte tuto situaci řešit. Musíte mu vysvětlit, jak se promítne do vyúčtování, že z jedné místnosti byl odstraněn radiátor, že se tato místnost bude započítávat do podlahové plochy menší plochou, a že tím dojde ke snížení účtované částky za vytápění i v případě, že bude tomuto bytu účtováno vytápění ve výši dolního limitu podle dikce zákona 67/2013 Sb. Nebude to korektní a budou tím poškozováni vlastníci všech ostatních bytů.“
(zdroj: https://artav.cz)
Text zveřejněný na webu ARTAV vypracoval nějaký anonymní hlupák. Nezná vůbec právní úpravu.
Odstranění radiátoru je změnou kolaudačního stavu. K tomu je nutné získat nejen soukromoprávní oprávnění vlastníka stavby, ale i veřejnoprávní povolení stavebního úřadu. Teprve pak by bylo možné považovat celý byt za „odpojený“ Odstraněním radiátorů pouze v některé místnosti však k žádnému „odpojení“ bytu nedošlo!
Justitianus
Především byste se měl zasadit o to, aby společná část domu, do níž bylo svévolně zasaženo, byla uvedena do původního stavu. Pokud tak neučiníte, dáváte návod ostatním, když jim svým jednáním sdělujete, že podobné svévélné zásahy do společných částí domu jsou tolerovány.
Rozúčtování je v tomto ohledu podružná otázka.
co za amatéry řídí některé domy. Jak nějaký statutár může souhlasit s tím, že si nějaký vlastník demontuje radiátory ?
Pane DVD,
proč se tedy podle Vás do domů projektuje a montuje něco, co je možné odstranit? Nebylo by tedy lepší radiátory do domů vůbec nemontovat? Ušetřilo by se na projektu, pořízení, montáži i demontáži. Jasná win-win situace!
Patrně se tak tedy postupuje z estetických či daňových důvodů, to ale napište Vy. Děkuji.
„Demontáž radiátorů není nic neobvyklého.“ (Vložil DVD (bez ověření), 14. Červenec 2023 – 12:29)
Dokážete své tvrzení doložit? Máme v domě cca 95 radiátorů. Tvrdíte tedy, že odstranění 95 radiátorů bez náhrady není nic neobvyklého? Můžeme tento zásah vyzkoušet u Vás v domě? Potom lze jistě odstranit hromosvod, výtah nebo jeho části, hasicí přístroje, vstupní dveře, osvětlení na schodišti, rozvody vody, plynu a elektřiny ad.
- David Horák napsal: „žádný svévolný zásah – nahlášeno na SVj i na firmu která provádí rozúčtování“
Takže jste provedl svévolný zásah, a ještě jste měl tu drzost to nahlásit.
67/2013 Sb. (3) … Neumožní-li příjemce služeb instalaci stanovených měřidel podle zákona o metrologii s platným ověřením nebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění nebo přes opakované prokazatelné upozornění neumožní jejich odečet anebo je neoprávněně ovlivní, upraví se rozúčtování nákladů na vytápění tak, že se u takového příjemce služeb určí spotřební složka nákladů jako součin započitatelné podlahové plochy bytu nebo nebytového prostoru, u něhož není znám údaj z měření, a trojnásobku průměrné hodnoty spotřební složky nákladů připadajících na 1 m2 započitatelné podlahové plochy u ostatních příjemců služeb. |
Je naprosto bezvýznamné zda jste svévolné poškození otopné soustavy nahlásil nebo nenahlásil. Postup podle § 6 odst. 3 zákona se použije v obou případech.
Když zapíchnete tchyni a nahlásíte to policii a pohřebnímu ústavu, myslíte že tím se vyhnete trestnímu stíhání za vraždu? Máte zkreslené představy o aplikaci práva. Nahlášení neznamená amnestii.
Justitianus
„Když zapíchnete tchyni a nahlásíte to policii a pohřebnímu ústavu“ (Vložil Justitianus, 14. Červenec 2023 – 3:24)
… tak je to polehčující okolnost.
„Když zapíchnete svini,
jen pro svou vlastní lednici, hlásit se to nemusí.
Ale jinak záleží kdo tou sviní je!
......ještě jste měl tu drzost to nahlásit........zda jste svévolné poškození otopné soustavy nahlásil nebo nenahlásil............. Jen pro upřesnění – nejedná se o moji bytovou jednotku – ale jestli Vám dělá radost někoho osočovat já s tím problém tedy nemám.
Je irelevantní, zda se jedná o vaši jednotku nebo o jednotku cizí. Ten arogantní blb co zasáhl do společné otopné soustavy zaplatí trojnásobek průměru. Takže odpověď jste dostal.
Hádám, že se jedná opět o svévolný zásah do společné otopné soustavy domu.
Vše nahlášeno a v pořádku – můžeme se vrátit k původnímu dotazu jestli na tyto prostory a jak má být alokováno naměřené teplo ?
Poslední komentáře