Vystěhování společných prostor a právní odpovědnost.

Vložil svj zavodumiru, 8. Květen 2014 - 10:14 ::

V našem domě řešíme tento problém s vystěhováním věcí ze společných částí: Před několika lety si pronajala jedna z členek SVJ místnost, která kdysi sloužila jako úklidová k uskladnění kol a nábytku. Paní zemřela asi před rokem či dvěma a dědické řízení bylo již uzavřeno. Syn zesnulé paní smlouvu na pronájem neobnovil a za pronájem neplatí. Několikrát jsme se jej bezúspěšně pokoušeli kontaktovat doporučeným dopisem, volánim na mobil a zasláním SMS. Místnost jsme tedy otevřeli za asistence Policie ČR v domění, že místnost bude prázdná, ale nebyla. Jak máme dál postupovat, abychom se nedopustili porušení zákona? Můžeme dát na náklady syna místnost vyklidit, přesto že žádnou smlouvu o pronájmu nemá ?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil svj zavodumiru, 12. Květen 2014 - 18:06

    Zde je pro doplnění úplný přepis dnešní SMS konverzace mezi předsedou SVJ a vlastníkem věcí:

    Syn zesnulé

    Dobry den, bylo mi sdeleno p. R******, ze jste provedli neopravneny vstup do prostoru, ktery byl pronajat mou matkou, aniz by jste mne o tom pisemne uvedomili. I presto jestli byl vstup proveden za pritomnosti policie, je stale nezakonny, protoze o tom nerozhodl soud. Nejsem pritomen, proto prosim o vlozeni klice od toho prostoru do schranky, zajistim vyklizeni tohoto prostoru. Dekuji B*****

    Předseda

    Dobrý den, vstup byl proveden po poradě s advokátem. Vstup vám bude umožněn v den vyklízení členem výboru. Termín oznamte písemně a místnost vyklidte do 31.5.2014. S poz­dravem J.S*******

    Syn zesnulé

    Velice omlouvam, ale nic se zatim nebude vyklizet. Advokata to nezajimalo. Dnes bylo podano trestni oznameni, protoze byl porusen paragraf 249a odst.2 trestniho zakona. A na pana advokata byla podana stiznost u advokatni komory. Je mi lito, ze jste se neobtezoval mne pisemne kontaktovat. V pripade, ze mi neumoznite vyklizeni dle mé zadosti, bude privolana policie. Doufam, ze to nebudeme hnat do krajnosti. Diky

    Vložil lake, 12. Květen 2014 - 20:34

    Syn zesnulé je zřejmě daleko mimo tento čas a prostor. Ustanovení § 249a v platném Trestním zákoníku neexistuje. Takové ustanovení sice bylo ve zrušeném Trestním zákonu (do 31.12.2009), ale nijak se netýká této věci.

    Nájem skončil bezpochyby smrtí nájemkyně. Je vyloučeno, že by právo nájmu „přešlo“ na jinou osobu. Protože se jednalo o pronájem jiného prostoru nežli bytu, nevztahují se na tento případ ani ustanovení ObčZ o nájmu bytu, ani ustanovení TrZ o ochraně obydlí. Nájem tedy skončil a pronajímatel pouze uskladnil věci zemřelé nájemkyně – shodou okolností ve stejné místnosti, kterou měla dříve v nájmu.

    Popletený syn zesnylé nájemkyně tedy není oprávněn namítat neoprávněný vstup. Nemá přece žádný speciální vztah k žádné společné místnosti v domě. Nemá žádnou nájemní smlouvu. Měl by si ve vlastním zájmu z domu odvézt věci, které SVJ uskladnilo ve společných prostorách.

    lake

    Vložil svj zavodumiru, 12. Květen 2014 - 20:40

    S vaším názorem na syna zesnulé se naprosto ztotožňuji a věřte, že nejsem sám :-)

    Vložil Krupp, 9. Květen 2014 - 9:00

    Proč se domníváte, že by syn měl obnovovat smlouvu, nebo dokonce za ni platit? Platnost smlouvy skončila smrtí bývalé členky. Synovi dejte lhůtu k vyklizení a pak místnost vykliďte. Jirka

    Vložil svj zavodumiru, 11. Květen 2014 - 8:55

    Smlouvu by musel obnovit protože místnost stále využívá a vše nasvědčuje že by jí chtěl využívat i nadále. Jinak by jí už dávno vyklidil. Problém tkví v tom, že není jak mu dát termín na vyklizení. Doporučenou poštu nepřebírá, telefon nezvedá a na SMS nereaguje.

    Vložil SV (bez ověření), 9. Květen 2014 - 8:40

    Nepíšete to podstatné. Je zřejmé, kdo je vlastníkem nalezených věcí?

    Vložil svj zavodumiru, 11. Květen 2014 - 8:45

    Domníváme se, že jediný dědic je syn zesnulé.

    Vložil SV (bez ověření), 8. Květen 2014 - 18:17

    Jak jste dosáhli asistence policie? Byl by to jeden z mála případů, kdy zde někdo napsal, že mu policie v domě pomohla. Soukromoprávních záležitostí by se patrně účastnit neměla.

    Ptáte se na správný postup: postupuje se naprosto stejně, jako při jakémkoli jiném nálezu cizí věci.

    Vložil svj zavodumiru, 8. Květen 2014 - 19:06

    Zašel jsem na služebnu, operačnímu důstojníkovi popsal situaci a on slíbil, že pošle hlídku. Asi máte nějakou jinou Policii.

    BTW A jak se postupuje při nalezení cizí věci ? Odnesu jí na Policii ? :-)

    Vložil SV (bez ověření), 8. Květen 2014 - 19:17

    http://cs.wikipedia.org/…ez_v%C4%9Bci

    V novém ObčZ to bude upraveno podobně.

    Vložil Petr, 9. Květen 2014 - 16:04

    Pokud byste uveřejnili podstatné z nájemní smlouvy, tak by vám někdo snad poradil. Předpokládám, že jste byli osloveni jako SVJ, zda zůstavitel má dluhy na službách a zálohách správy. Pokud by notář o smlouvfě věděl, asi by SVJ oslovil. Toť můj názor.

    Vložil svj zavodumiru, 11. Květen 2014 - 9:02

    Osloveni notářem jsme nebyli, takže o smlouvě asi nevěděl. A co podstatné ze smlouvy bych měl uvést? Co je předmětem, za jakým účelem byl pronájem sjednán, nebo na jakou dobu?

    Vložil Petr, 12. Květen 2014 - 21:13

    Aspoň tolik citace jako z korespondence se synem zemřelé. To by bylo pro radu podstatnější. Hodně zdaru.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".