Vyřízení úvěru na zateplení a provize

Vložil Gulfstrem (bez ověření), 9. Duben 2015 - 9:34 ::

Dobrý den, potřeboval bych poradit s následující věcí.

Naše SVJ vzalo v prosinci 2013 úvěr na zateplení – je už duben 2015 a je zateplena necelá půlka domu a střecha.

Výbor si v podstatě dělá co chce (většině lidem to je bohužel jedno).

Úvěr 6 milionů vyřizoval manžel nebo dcera předsedkyně SVJ (oba mají ŽL na prodej realit a bankovní poradenství) a že byla za to vyplacena provize od banky (což mi bylo nepřímo potvrzeno zástupkyní banky) a provizi si nechali.

Je to trestný čin nebo aspoň přestupek.

Velice rád bych zjistil výši provize, ale banka mi to oficiální cestou prostě neřekne.

Předem děkuji za jakékoliv rady.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Jarča (bez ověření), 10. Duben 2015 - 13:40

    Každá provize je zaplacena z prostředků toho, kdo platí. U úvěru jsou o provize navýšené úroky budoucího plátce, např. SVJ (to oznámí konečnou částku úvěru i s vyjednanými úroky vlastníkům, možná jim členové výboru předvedou svá propocená trička jak výhodně vše domluvili a ještě sklidí potlesk nadšených vlastníků). POZOR ! Partnerem banky je SVJ nikoliv vlastník, ten podle banky nemá nárok na žádné informace o úvěru ! Každý zprostředkovaný úvěr je dražší na úrocích a realizuje se na základě „obchodních a bankovních tajemství“. Když realitky nabízejí vyřízení úvěru u bank zdarma, není to pravda, mají u bank nasmlouvané provize v úrocích čím vyšší úvěr, tím solidnější provize (ze splátek dlužníka). U dodavatelských prací (faktur) se navyšuje konečná cena dodávky (dohodnuta zadavatelem předem za příslib, že dostane zakázku) a konečná částka např.z výběrového řízení je pak předložena důvěřivým vlastníkům.
    Je to prostě „obchod“ s hloupostí. U SVJ bych hodně pátrala po tom, kdo skutečně práci provede (a za kolik Kč) a kdo skutečně čerpal úvěr. Znám SVJ, kde úvěr čerpala asi rok stará realitní firma jakožto dodavatel rekonstrukce, která se stavebnictvím nikdy nezabývala a krátce po vyčerpání úvěru vytunelovanou společnost prodala. Vlastníci tomu dosud tleskají, jak mají hezky zrekonstruovaný dům a pečlivé členy výboru (že byty patří na 20 let bance vůbec nevjímají).
    Je to prostě „obchod“ s hloupostí. :-)

    Vložil Anonymousss (bez ověření), 9. Duben 2015 - 17:01

    Provizi zaplatila banka ze svých prostředků. Proč si myslíte, že vám něco řekne? Závist je sviňa.

    Vložil Mona (bez ověření), 9. Duben 2015 - 11:12

    Lze podat trestní oznámení, i anonymně, v něm vše podrobně popsat. Policie by pak měla prověřit, nedochází-li k porušování povinnosti při správě cizího majetku, zneužívání informací v obchodním styku a podobně. Lépe než anonymně je když oznámení učiní nějaká Vám známá osoba. Ta se pak o průběh šetření může na policii zajímat, ze spisu se pak může dozvědět různé detaily, třeba kolik činily ty provize apod., a toto Vám pak sdělit. Že ta osoba nemá s domem nic společného nevadí. Při anonymním podání se o tuto možnost přístupu k informacím připravíte. Nebo samozřejmě můžete vše oznámit veřejně, svým jménem. Výhodou trestního oznámení je, že Vás nebude nic stát. Na rozdíl od nějaké žaloby, kterou byste se něčeho pokoušel domoci.

    Vložil jss (bez ověření), 9. Duben 2015 - 14:24

    proč se domníváte že provize by měla být
    trestný čin nebo aspoň přestupek.
    SVJ si najalo specialistu a tomu náleží odměna – zkoušel jste někd yvplnit podklady pro takový typ úvěru ??

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".