Výpisy z účtu

Vložil vitut (bez ověření), 6. Květen 2018 - 18:44 ::

Již tu někdo vyřídil otázku,jak nahlédnout do účetnictví? Také jsme zadali dotaz na předsedu, a on se odvolal na SBD a na trpělivost..Zatím bez výsledku…

Chceme vědět, kolik a na co odcházejí peníze, i když vyúčtování na rok přijde a za co, ale ne z účtu, který předseda spravuje..

Jde to nejspíš přes kancelář SBD, a přepsáno…

Měl by existovat zákon, že na to SVJ má právo, ne? Kdo nemá co skrývat, velmi rád je poskytne?

Nechceme se stát obětí podvodu, ač se předseda jeví jako slušný člověk. Vždy platí zásada „pořádek dělá přátele“.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil janica, 8. Květen 2018 - 1:17

    Z popisu autora je těžko pochopit, co vlastně dělá SBD a co předseda. O předsedovi píše, že předseda účet spravuje. Co to je spravuje? Má přístup na účet jen on, platí faktury, přeplatky, vybírá hotovost, kontroluje jeho činnost někdo další z výboru? SBD pro SVJ dělá co? Mají ho jako správce nebo dělají jen účetnictví. Že se odvolává předseda na SBD a trpělivost, tak jakou smlouvu vlastně mají? Výpis z bankovního účtu může klidně vyjet předseda, pokud má vůbec nějaké dispoziční právo. Problém je ten, že se stejně z přehledu plateb nedozvíte, za co bylo zaplaceno. Obvykle se zadá číslo účtu, variabilní symbol, částku na faktuře a odešle platba. Platba by měla být přesně popsána, pak by se nemusely dokládat faktury a smlouvy. Účetní může vyjet účetní sestavy, přehledy jednotlivých položek, pokud to účetní program umí. Vitut by si měl vyjasnit s předsedou, jak to funguje s účetnictvím v jejich SVJ a pak, co by chtěl kontrolovat. Hlavně se podívejte do stanov, na co máte právo.

    Vložil adviser, 7. Květen 2018 - 22:32

    Z dotazu se zdá, že jde o SVJ se správou SBD. Pokud účet SVJ spravuje SBD, existují různé přístupy na dálku jako např. WEBDOMUS, POSCHODECH apod. Správce umožní statutáru přístup k sledování příjmových a výdajových položek (k řadě z nich je stejně nutný souhlas. A tomu nemůže v takovém případě činit potíže vytisknout aktuální přehled. Ten by měl být tak jako tak předkládán jako součást zprávy o ročním hospodaření.

    Vložil AsiTak, 6. Květen 2018 - 21:31

    99% dat z účetnictví pochází ze sestavy „Roční obratová předvaha (rozvaha)“ cca 4 stránková sestava kde za zúčtovací období lze najít za každý účet roční změny stavů a stavy PZ/KZ. Pak je potřeba rozvrh, kde nalezneme čísla a názvy účtů. Chceme-li zjistit z čeho vnikly ty součty pak je třeba vyžádat položkovou obratovou sestavu (hodně „tlustá“), obsahující soupis jednotlivých účetních případů pro každý účet. A je třeba znát metodiku, tj. jaké účty jsou zahrnuty do jednotlivých údajů vyúčtování.

    Vložil Knoflík Karel (bez ověření), 7. Květen 2018 - 18:11

    Paní AsiTak,

    žádáte obratovou předvahu, PZ/KZ, tlustou položkovou obratovou sestavu. Neberu Vám to.

    Já žádám: přehled příjmů a přehled výdajů.

    Vložil Vlastník 7 (bez ověření), 7. Květen 2018 - 19:19

    Zadate vypis z uctu. A co kdyz to SVJ platilo hotove?

    Prehled prijmu a vydaju je v danove evidenci (drive se to nazyvalo myslim jednoduche ucetnictvi), ale ne v SVJ – pokud se neco nezmenilo.

    Svj vede ucetnictvi (drive nazyvano: podvojne ucetnictvi) a ne danovou evidenci, viz http://www.portalsvj.cz/…ctvi-pro-svj

    Vložil Levandulie, 7. Květen 2018 - 10:49

    Pardon, ale každý máme nějaký svůj účet, a takový by měl být i pro SVJ.Kdo, co a kam šlo…? Žádné odborné názvy…Všichni víme, o co tam kdy šlo, napsali jsme do Předmětu..

    Nechceme víc…Žádné rozvahy nepotřebujeme…

    Nejsme negramoti, ale také nejsme lidi, abychom si nechali bulíkovat, že „na to nemáme“..

    Pokud je vše takto zastíněné, pak se asi nedočkáme..

    Vložil JarekSVJ, 7. Květen 2018 - 12:38

    K čemu to je? Dělat z lidí blbce… to už není podstata svj, vlastníci bytů jsou šikánování, musí tohle všechno trpět majitelé rodinných domků??? tyhle kraviny o kterých se tady na tomto portálu nekonečně mele. Můj názor : v svj není tajných listin, smluv výpisů atd. a vše by mělo být k dispozici k nahlednutí spoluvlastníkům.

    Vložil .,., (bez ověření), 7. Květen 2018 - 23:13

    V svj nejste spoluvlastníkem. V svj jste pouze vlastníkem jednotky a k tomu vlastníte určitý malý podíl na domě.

    Vložil pope (bez ověření), 7. Květen 2018 - 22:47

    Majitelé rodinných domků nejsou součástí právnické osoby. Bohužel – stát nadělal ze SVJ v podstatě firmy, a z toho pak vyplývá spousta nedorozumění, nepochopení i falešných představ, že všichni ve společenství jedno jsou a můžou všechno. Tak tomu samozřejmě není, ale to by bylo na poněkud delší diskuzi. Přesto – zákonné právo vykonávat principem „nahlížení“ alespoň rámcovou kontrolu hospodaření osoby odpovědné za správu domu a pozemku samozřejmě nelze nikomu upírat. A kdo takto činí, nemá ve vedení (statutárním orgánu) co dělat, protože vesměs „něco“, co není schopen jednoznačně zdůvodnit,kryje…

    Vložil Misme, 8. Květen 2018 - 6:30

    Napůl je dobré mít akorát (_!_). K čemu je mi dobrý cca 1/123456789000… podíl na majetku bytové korporace, to mi dosud nikdo srozumitelně nevysvětlil. Takže nastartujme tu delší diskusi, od toho diskusní fórum je.

    Já jsem toho názoru, že když mě stát proti mé vůli přinutil vlastnit cosi, co je historicky zdrojem krutých svárů, konkrétně mám na mysli podíl na majetku, a to dokonce společně s lidmi, o které bych si, řečeno slovy Radka Johna, ani neopřela kolo, přinutil mne za mé téměř neskutečně velké peníze, které bych, pokud bych je vůbec někdy měla, dozajista užila jinak a užitečněji, investovat do tohoto podílu, tak mi nyní musí, je to jeho povinností za daného společenského a politického uspořádání, umožnit mít plnou kontrolu nad tímto majetkem. Pokud ne, pak si na svobodu a demokracii akorát hrajeme a já si o tom státním tlaku nemohu myslet nic jiného, než že jeho jediným cílem bylo mě zadlužit na spoustu let a obrat o finance za tento podíl a další finance prostřednictvím úroků, a nyní obrat o další finance prostřednictvím nekontrolovatelného hospodaření, to jest ožebračit mě a pak na mě dělat dlouhý nos, že jsem málo pracovala a neušetřila si na stáří.

    Můžete proto, prosím, pope, alespoň naznačit, co by mi mělo zůstat nepřístupné? Jaké údaje?

    Co já vím, traduje se, že např. finanční částky jednotlivých členů bytové korporace ohledně vyúčtování služeb jsou přísně střeženým tajemstvím. Proč? Vždyť množství peněz vydaných za služby je za daných okolností výpočtu jejich úhrad tím nejjednodušším vodítkem pro každého k porovnání ale i k nalezení případné chyby rozúčtování, k vysvětlení, proč já platím dvakrát tolik co Novákovi v bytě stejné velikosti. Navíc já, pokud mi KONEČNĚ „správce“ umožní nahlédnout do podkladů, jsem si schopna rozúčtovat celý barák vlastními silami a tím pádem vyúčtovat každou partaj. Nebylo by jednodušší říct nám to rovnou, a to i těm, kteří si to spočítat neumí?

    Znám korporace, které mají transparentní účty přístupné online, možná tím porušují nějaký zákon, ale já bych právě tuto možná nezákonnou transparentnost uvítala i ve „své“ korporaci.

    Pope, píšete o „rámcové kontrole“. Co si pod tím mám představit, když já považuji za své právo podstatně více, než jen rámcově kontrolovat. Co když tato rámcová kontrola nezabrání krachu, já přijdu nejen o ten svůj majetkový podíl, ale i o střechu nad hlavou a mí potomci zdědí akorát dluhy, kterých se naštěstí snad ještě budou moci vzdát. S takovou vizí se nedokážu smířit. Tak mi to, prosím, vysvětlete, co by v tom korporátním hospodaření mělo být tajné.

    Děkuji předem.

    Vložil Levandulie, 22. Červen 2018 - 20:28

    Vystihla jste to velmi dobře..Škoda, že na tyhle příspěvky nikdo z fundovaných, nereaguje..

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".