Výměna topné jednotky
Dobrý den, chci se zeptat, zda výměna starých radiátorů nižší výkonnosti za nové vyšší výkonnosti v jednom bytě bytového domu, může nějak výkonnostně ovlivnit topení v ostatních bytech. Po instalaci nových radiátorů se údajně zhoršila výkonnost topení bytům nad námi. Je to technicky opravdu možné? Má s tím někdo zkušenost?
Děkuji
Asi byste měl o tom informovat výbor SVJ. Podívejte se do prohlášení vlastníka, u nás např otopná soustava vč. radiátorů je uváděna ve společných částech domu. Jinak říkala jedna moje kolegyně (v té době byla ve výboru) kdysi kvůli tomu, že si vlastník vyměnil původní radiátory v bytě za jiné o jiné výkonnosti museli udělat regulaci otopné soustavy.
„To je fysika třetí obecné.“
Základy hydrauliky dítě zvládne ve čtyřech letech při kropení zahrady hadicí a podobných činnostech.
Výrazně podceňujete bystrost dětí.
Miloš Čech Pokud máte zaregulovanou otopnou soustavu, tak je to samozřejmě možné. Regulace se provádí na každé stoupačce a pak v termostatickém ventilu každého radiátoru. Pokud máte termostatický nebo jiný ventil na vašem novém radiátoru naplno, pak je nutné ho přiškrtit, aby teplá voda neprocházela pouze přes váš radiátor, ale šla i stoupačkou nahoru.
Přesně tak. V každém radiátoru (nastavovací prvek pod hlavicí) se musí seřídit maximální průtok podle výpočtu v projektu. Kdo to přešteluje na víc, ten způsobí nedostatečný tlak v rozvodu. Tahle vada se pak projevuje nepravidelně, hlavně ve chvíli, kdy chce víc obyvatel topit najednou. Záleží také na tom, jakou rezervu výkonu má čerpadlo, zda je regulovaný diferenciální tlak, jakou rezervu mají trubky.
Pokud se ovšem jen vymění radiátor za výkonnější, ale nastavení průtoku ve ventilu zůstane stejné, tak se nic nestane. Ale taky výkon radiátoru nebude dosažen naplno.
Poslední komentáře