Výměna stoupacek

Vložil Monika (bez ověření), 28. Květen 2019 - 20:33 ::

Dobrý den. Chci se zeptat. Provádí u nás výměnu stoupacek. Byt máme v OV. Bylo nám řečeno, že zeď na WC nám zboří ( být jsme koupili už zrekonstruovaný) . Ale oni prý zazpívat nazpátek nebudou..buď půjde po jich druhá parta a ta to opraví, ale s tím že mi si tu opravu musíme platit. Když prý byla schůze o tomhle se tam vůbec nediskutovalo. To si jako opravdu musíme z vlastních peněz zaplatit to aby jsme ne.eli na záchodě díru?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil stary-novy (bez ověření), 29. Květen 2019 - 14:03

    Tipuji, že na záchodě díra nezůstane, ale zazdí to pouze „standardně“, neuvedou to do Vašeho zrekonstruovaného stavu (stav před výměnou stoupaček).

    Takovou výměnu jsem v „starém paneláku“ zažil – dost bytů tam mělo zrekonstruovaná jádra, žel bez rozumného přístupu k rozvodům v stoupačce. Původně tam byla pouze umakartová – a velice snadno demontovatelná stěna. Pro provedení výměny bylo nutné celou stěnu dát pryč – dohodlo se to tak, že „bourání“ provedli dělníci před výměnou rozvodů a bylo jim jedno, jestli tam byla stěna původní nebo ne. Po dokončení výměny se pak montovali nové stěny – jako standart pouze sádrokarton + poměrně velká revizní dvířka. Kdo tam chtěl mít něco jiného (např. ytong + svůj obklad, nebo stěnu s obkladem celou na magnetech – pro možnost sundání a bez revizních dvířek), tak to si již řešil a hradil sám.

    Docela by mě ale zajímalo – a podle mne to bude zcela jiná situace – jak taková akce bude probíhat v „novém“ domě (kolaudace 2010), kde nikdy žádná lehce demontovatelná stěna nikdy nebyla, ale od projektu a stavby je tam normální cihlová zeď a keramický obklad (navíc v každém bytě jiný – „klientské změny“). Revizní otvor do stoupačky je malinký a navíc je pouze v 1. patře, ve vyšších patrech jsou i vodoměry pouze na odbočce a do stoupačky není přístup vůbec. To, že k provedení výměny bude nutné stěnu (alespoň částečně, pokud ne i celou) zbourat, je jasné, ale jak to bude „s uvedením do původního stavu“… předpokládám, že vůbec uvést stěnu do původního stavu ani nepůjde, pochybuji, že bude možné sehnat stejný / podobný obklad atd.

    Vložil Qwerty, 29. Květen 2019 - 9:40

    Moniko, již je o tomto problému několik vláken, např.: http://www.portalsvj.cz/…e-stoupackam I v tomto vláknu máte správné odpovědi od JaVa a Radka. Zdenek si asi pamatuje, co v jiných vláknech psal lake, ale to nemá s právem nic společného. Předchozí vlastník porušil zákon a Vy to uhradíte.

    Vložil Nečlen (bez ověření), 29. Květen 2019 - 9:25

    Nejsem zastáncem zazdívání bytových jader, protože jsou jako motor u auta. Zvednete víko (odšroubujete – otevřete zástěnu) a máte ihned přístup ke všem součástem. Zazdění od podlahy ke stropu (dvířka k uzávěrům a měřidlům) je dost nepraktické. V jádře se může vyskytnout nějaká závada kdykoliv. Přesto je věcí každého, zda má jádro zděné.

    Plně souhlasím s:
    Vložil Zdeněk II: „Doporučuji si nafotit (zdokumentovat) stávající stav“

    Zde je diskuze.

    Zde je názor právníka.

    Zde je normální výbor:
    Poptávám zedníky: Zazdění prostoru po rekonstrukci stoupaček v BD, 8 bytů
    Popis:
    - zednické práce v BD
    - zazdění prostoru po rekonstrukci stoupaček
    - cihlový dům, 8 bytových jednotek
    - zazdění v každém bytě na WC
    - zapravení dvířek na odečet vody
    - s dodáním materiálu
    Poznámka:
    - realizace pro SVJ

    zde je další normální výbor:
    Problém zpátečky rozvodu vody
    Stoupačky máme bohužel v domě všude zazděné, proto se těmto pracím nedokážeme vyhnout a snažíme minimalizovat jejich rozsah a finanční náročnost následné opravy zednických prací.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 29. Květen 2019 - 6:21

    pokud předchozí vlastník „zazdil“ stupačky, pak je to v pořádku a návrat do původního stavu (ovšem s přístupem ke společným částem domu, tj. stupačkám) si musí zajistit a uhradit vlastník sám. Na shromáždění se o tom diskutovat nemusí, určitě nikdo nepovolil vlastníkovi zazdít přístup ke společným částem domu, takže škody jdou na jeho triko.

    Vložil Zdeněk II (bez ověření), 28. Květen 2019 - 22:33

    Moniko, nezoufejte, protože obezdění instalační šachty, ve které jsou vedeny stoupací rozvody vody, plynu a odsávání, jsou s největší pravděpodobností společnými částmi domu (viz dokument Prohlášení vlastníka). Bez ohledu i na tuto skutečnost je SVJ, jako správce domu, povinno respektovat zákonná práva všech vlastníků jednotek a nemůže si dovolit organizovat jakékoli stavební úpravy, opravy, či rekonstrukce, aniž by zajistilo na svůj náklad uvedení veškerých částí jednotek a společných částí domu do stavu, který byl před zahájením těchto zásahů. Doporučuji si nafotit (zdokumentovat) stávající stav a pokud vám budou způsobeny jakékoli škody na majetku vaší jednotky, bude SVJ povinno vás odškodnit, pokud nezajistí bez zbytečného prodlení uvedení vaší jednotky do původního stavu.

    Vložil JaVa, 29. Květen 2019 - 7:05

    Pokud byla a stále je v původní stavební dokumentaci k budově „zástěna“ umožňující přístup ke společným částem domu= „stupačkám“ tzv. mobilní(většinou se dala oddělat a zpět nainstalovat), je povinností vlastníka jednotky umožnit k tomuto společnému rozvodu vody.plynu atd. přístup, na své náklady.Totéž platí i o uvedení do původního stavu.Vše jde za vlastníkem bytu.

    Přeji hezký den. JaVa

    Vložil Nečlen (bez ověření), 29. Květen 2019 - 11:26

    Znáte nějaký starší dům, který by odpovídal „původní stavební dokumentaci k budově“?

    Zákon č. 89/2012 Sb.

    § 1175

    (1) Vlastník jednotky má právo svobodně spravovat, výlučně užívat a uvnitř stavebně upravovat svůj byt jakož i užívat společné části, nesmí však ztížit jinému vlastníku jednotky výkon stejných práv ani ohrozit, změnit nebo poškodit společné části.

    Přepážka (zeď) mezi wc a stoupačkami je součást bytu (jednotky). Zeď neohrožuje ani nepoškozuje společné části (stoupačky).

    § 1183

    (1) Vlastník jednotky se zdrží všeho, co brání údržbě, opravě, úpravě, přestavbě či jiné změně domu nebo pozemku, o nichž bylo řádně rozhodnuto; jsou-li prováděny uvnitř bytu nebo na společné části, která slouží výlučně k užívání vlastníka jednotky, umožní do nich přístup, pokud k tomu byl předem vyzván osobou odpovědnou za správu domu. To platí i pro umístění, údržbu a kontrolu zařízení pro měření spotřeby vody, plynu, tepla a jiných energií.

    Vlastník nebrání opravě stoupaček. Vstup do bytu a přístup ke stoupačkám umožnil. V zákoně není výraz VOLNÝ PŘÍSTUP. Takže zeď je v pořádku.

    (2) Při poškození jednotky prováděním prací podle odstavce 1, nahradí vlastníku jednotky škodu společenství vlastníků, a nevzniklo-li, nahradí ji poměrně spoluvlastníci domu. Prováděl-li však tyto práce ve svém zájmu jen některý vlastník jednotky, nahradí škodu sám.

    Přepážka (zeď) mezi wc a stoupačkami je součást bytu (jednotky). Z důvodu rekonstrukce tato bude poškozena a následně škoda uhrazena společenstvím vlastníků.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 29. Květen 2019 - 11:50

    sám píšete, že: Vlastník jednotky se zdrží všeho, co brání údržbě, opravě, úpravě,… stupačky jsou společná část, a k jejich opravě či údržbě je třeba aby byly přístupné. když si svévolně vlastník přístup zazdí a znemožní tím přístup, tak jdou škody za ním. na jakékoliv zásahy, které se týkají společných částí, musí mít souhlas. a jen debil by dal souhlas k zazdění něčeho, co je potřeba udržovat a opravovat.

    Z důvodu rekonstrukce tato bude poškozena a následně škoda uhrazena společenstvím vlastníků. – tady nejde o rekonstrukci, ale o opravu a údržbu.

    to je jako kdybyste si zazdil komínová dvířka a po kominíkovi pak chtěl, aby vám vyčistil komín a zase je pak zazdil.

    Vložil Nečlen (bez ověření), 29. Květen 2019 - 17:59

    Opakuji, že nejsem zastáncem zazdívání, ale je to věc každého. Ta přepážka je součást bytu.

    Vaší logikou by vlastník potřeboval souhlas i k výměně tapety na stěně šachty.

    „debil“:
    Takže projektanti a architekti novostaveb (viz. také příspěvek „Starý panelák vs. nový dům“ v tomto vlákně) jako jsou bytové domy, kancelářské a veřejné budovy atd. kde jsou stoupačky běžně zazděné a okachlíkované, jsou podle Vás jedinci s lehkou mentální retardací a IQ 50–69, čili debilové? A jsou tací jedinci i v jiných oborech?

    Komín se čistí min. 1× ročně. Životnost plastového potrubí je minimálně 50 let. Váš příměr, nic moc.

    Právník 1
    Právník 2 popř. to samé zde
    Zákon 1
    Zákon 2
    Velikost otvoru do jádra

    Vložil stary-novy (bez ověření), 29. Květen 2019 - 20:12

    Co jsem viděl několik nových domů – a několik technických záludností v nich – tak bych řekl, že jo, je tam dost debilů…

    Pamatuji také krásný výrok: „Chci se omluvit za své minulé vyjádření, že na tom stavu, který se momentálně nachází na tunelu Blanka, může jenom debil. Já jsem zjistila, že tam je podstatně více debilů, kteří za to můžou,“ řekla Krnáčová po čtvrtečním setkání s dodavatelem technologické části tunelu…

    Vložil radka2222 (bez ověření), 29. Květen 2019 - 18:24

    já koupila jeden nový byt v roce 2013 a taky novostavbu v 2017. u obou jsou „dvířka“ ke stupačkám. asi normální developer.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".