Výměna otopného tělesa a výpočet nákladů na vytápění.

Vložil Balada, 16. Listopad 2010 - 9:30 ::

Může mi někdo fundovaně odpovědět jak je třeba postupovat při vyúčtování nákladů na topení, když je vlastník bytu nucen v průběhu topného období nucen pro havarii radiátoru radiátor nahradit novým, ale s odlišnými parametry? Jak má postupovat firma provádějící výpočet nákladů? Nedokázali mi to vysvětlit ani tvůrci vyhlášky – MMRCR. Původní radiátor byl plechový 30tižebrový třicetičlánkový, nově dosazený dvoudeskový Korado, s nižším výkonem než původní. Je zřejmé, že se nemění nic, kromě koeficientu Uf, který nemůže být stejný pro jiný druh radiátoru s jiným výkonem. Měřiče jsou poměrové- digitální, ale je jasné, že nemůže být znám ani celkový počet GJ pro vytápěný objekt, ani celkový počet naměřených dílků v domě k datu havarie. A jak se má provádět výpočet nákladů když vlastník bytu vymění tři čtvrtiny otopných těles mimo topnou sezózu a zbývající těleso až v průběhu topného období. A jak v případě, když vymění litinové článkové radiátory v celém bytě za deskové mimo topné období a jak když totéž provede v topném období? Nabízí se nejspravedlivější řešení, že se ve všech případech provede výpočet nákladů podle m2podlahové plochy bytu, případně při výměně jen jednoho radiátoru tak výpočet pouze pro postiženou místnost podle m2 podlahové plochy místnosti. Ale to se mi jeví jako zbytečně složité, Má s podobným problémem někdo zkušenosti?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Balada, 3. Leden 2011 - 12:05

    Bamil Čtu komentáře k mé prosbě o radu a nestačím se divit. Řada čtenářů se rozhodla místo rady poukazovat na to, jak co mělo být a kde asi jsem něco udělal jinak, než by mělo být učiněno podle předpisu. To jsem ale vědět nepotřeboval, a pro ty, co radí že jsem měl vše nejdřív projednat s vedením uvádím, že v případě, kdy nájemci radiátor praskne uprostřed noci a je tedy rád, když hned ráno sežene firmu, která mu závadu opraví, je nejbližší termín pro zprávu vedení opravdu hned při provádění opravy, což bylo učiněno. Člověk si opravdu nevypouští vodu z topení jen tak pro plezír sám. A když mu opravující firma odmítne nainstalovat radiátor o stejných výhřevných parametrech a dosadí mu OT o nižším výkonu, asi nájemce těžko co zmůže. Nebo má protestovat, opravu odmítnout a nechat z nejvyššího podlaží vytopit celý dům? Kdo tedy má nájemci být nápomocen, když předsedovi samosprávy a vedení je vše zcela lhostejné?

    Vložil svjvmt, 23. Prosinec 2010 - 18:43

    To je dobré, mluvit o výměně radiátorů a povinnosti! to oznámit. Napřed se prosadí názor, že radiátor je za dveřmi vlastníka a pak se mu naroubují povinnosti. Už je vidím, jak hlásí výměnu radiátorů. Tady ani jeden. Jak si to kde dělají je jejich problém, co je za to napadat. Že jim to pak dělá problémy je jiná věc, řeší to až to nastane.

    Vložil Anonymous007 (bez ověření), 13. Prosinec 2010 - 8:37

    U nás v domě si měnil radiátor každý druhý, většinou z estetických důvodů (žebříčky do koupelen), tedy vše si hradil každý sám. Firma, která nám dělá rozúčtování nákladů byla velmi ochotná, poskytla údaje o stávajícím radiátoru, doporučila nový, předělala koeficienty a na nové radiátory nastřelila indikátor (máme dálkově odečitatelné Metry E-ITN – maximální spokojenost). Všechno by se zdálo v pohodě jen jsme pak zjistili, že topenář co změny dělal občas vyměnil termohlavici, popř. jí maximálně otevřel, tedy změnil poměry vyvážené soustavy. Naštěstí máme projekt a tam je napsáno jak která hlavice má být „přiškrcena“ a na jaře bychom rádi aby projekt někdo zrevidoval (stále to není ono). Píšu to sem proto aby i na tuto zdánlivou drobnost jste si dali pozor.

    Vložil J.Ráž (bez ověření), 23. Prosinec 2010 - 14:37

    Navrhuji Vám revizi Vašeho projektu, s doplněním o termické vyvážení otopné soustavy, po kterém soustava pracuje bez poruch, bez hluku a s nejvyšší účinností regulační techniky, tj. s nejvyššími dosažitelnými úsporami tepla při vytápění. Můžete mě kontaktovat na centrotherm@sez­nam.cz.

    Vložil lake, 16. Listopad 2010 - 10:01

    V první řadě je povinnost při výměně radiátorů dodržet původní instalovaný výkon. Jakákoliv svévolná změna by měla být vyhodnocena jako neoprávněný zásah do topného systému domu. To platí i v případě, že radiátory patří k bytům.

    Pokud si někdo namontoval menší radiátor bez povolení, nechal bych mu koeficienty v původní výši, dokud nevymění těleso za jiné s projektovaným výkonem.

    lake

    Vložil topenář praktik (bez ověření), 16. Listopad 2010 - 10:25

    lake, to je jen teorie a vysněný románový příběh. Nikdy není otopná soustava tak vyvážená, aby byla absolutně spravedlivá. Vlastník si může vyměnit těleso, když je nedostatečné, nebo naopak topí jak blázen. Jedinou povinností je nahlásit vedení SVJ zásah do systému. A předseda toto nahlásí na firmu, co dělá rozúčtování. Ta změnu zapracuje a je to.

    Vložil lake, 16. Listopad 2010 - 10:46

    Pane topenáři praktiku,

    váš příběh je zase naprostá anarchie v domě, kdy každý si vypouští topnou soustavu kdy chce a mění si radiátory jak chce – podle svého uvážení větší nebo menší. Pak to (možná) dodatečně nahlásí, nebo taky ne. Teprve při odečítání indikátorů na konci roku se zjistí, že nemá na tělese indikátor a že se tedy neměřilo.

    Pokud to u vás takto praktikujete, je to vaše věc. Jinde mají pořádek.

    lake

    Vložil vladan, 3. Leden 2011 - 13:37

    Dobrý den, na tvrzení „každý si vypouští radiátory jak chce“ musím jako předseda reagovat. Jak asi dokáži, když chodím do práce od rána do večera, ohlídat nevypouštění radiátorů v domě, když kohouty jsou ve sklepě volně přístupné a zamknout je nelze pro případ havárie? Tohle je sice dobře míněno, ale v praxi nelze uhlídat. Jsem rád, když radiátory topí, nejsou zavzdušnéné a lidé si je na vlastní náklady v případě poruchy nebo havárie vymění. Více zajistit bohužel nelze. Praxe a vyhlášky jsou trošku rozdílné věci – bohužel.

    Vložil svjvmt, 3. Leden 2011 - 14:47

    Tak vám nevím, tady je to v jednotlivých sklepech, které jsou uzamčené, většinou sušárny. Od doby výstavby 1977 nebyly problémy. Fakt je že tehdy plecháče praskaly, teď udržují tlak „počítače“. Nicméne teď hodlám navrhnout, že se nechají klíče u někoho, kdo je imrvér doma (třeba v obálce podepsané, 4 ks) pro tento případ. Obyčejně radiátor „nevybuchne“ ale začne to poznenáhlu, odkapává, je prostě třeba hlídat (např. čidla pod radiátorem). Takže řešení vidím.

    Vložil vladan, 4. Leden 2011 - 8:25

    Hm nevím jak u Vás, ale u nás jsou sušárny sice zamykatelné, ale přístupné celému domu ( klíče mají všichni ) a v zimě hojně využívané. Tudy cesta asi nevede :-)

    Vložil topenář praktik (bez ověření), 16. Listopad 2010 - 11:03

    Tak lake za prvé. Nechte si pro sebe ty teorie o chování vlastníků. Jestli se takto chovají u vás, je to věc vašeho vedení. A za druhé. Nezanášejte na portál teorie odtržené od života. Jak topíte vy? Jestli vafkama, tak neraďte, jak to mají praktikovat jinde. To dá rozum, když není indikátor, že postup výpočtu je lautr jiný.

    Vložil vladan, 16. Listopad 2010 - 11:50

    Dobrý den, celkem zajímavé diskuzní téma, jak třeba zjistí výbor, když si vyměním radiátor za nový větší ? To přece nemá šanci zjistit – nebo předseda si pamatuje jaký radiátor tam byl předtím ? To těžko, já měnil litinové za Korado a většího výkonu a nikdo nic nepoznal, měřáky přendali beze slov a hotovo.

    Vložil Jožo (bez ověření), 3. Leden 2011 - 13:56

    „měřáky přendali beze slov a hotovo“

    Kdo přendal měřáky beze slov?

    Vložil lake, 16. Listopad 2010 - 12:36

    Vladan napsal: "... já měnil litinové za Korado a většího výkonu a nikdo nic nepoznal, měřáky přendali beze slov a hotovo."

    Pane vladane, takže máte načerno výkonnější radiátor a šidíte ostatní vlastníky na nákladech k vytápění. U vás je taky nějaká anarchie. Pan topenář ale alespoň zdůraznil nutnost nahlásit změnu kvůli úpravě koeficientů.

    Už rozumím, proč je tolik domů, kde si stěžují na nesprávné měření pomocí indikátorů (IRTN) na radiátorech: během desítek roků si nadivoko povyměňovali radiátory a koeficienty výkonu těles jsou "v háji". Pak se nemohou dopočítat proč ten topí málo a ten zas moc.

    V našem domě se při instalaci IRTN provedla pasportizace, to jest projektant obešel všechny byty a nainstalované radiátory přeměřil a zkontroloval vůči projektovému stavu z hlediska výkonu těles. Podle toho se stanovily koeficienty výkonu.

    lake

    Vložil Franta Flinta (bez ověření), 23. Prosinec 2010 - 23:32

    konečně s touto vaší odpovědí musím plně souhlasit, protože jsou zde věci konkrétní a na „tělo“.Máte plnou pravdu s pasportizací po provedených výměnách. Jinak pro připomenutí některým dotazům. Je dnes již dobře známo, že např.přebudování koupelny, tak i výměny radiátorů se musí hlůásit pro dání na vědomí pouze výboru SVJ a zárove\ń tak ke schválení, že nebudou prováděné zásadní změny v rámci BJ a pod.Tedy že nemusí VBJ hlásit tyto uzáležitosti dle nového Staveb.zák. na staveb.odboru. S pozdravem Franta Flinta z Motyčína

    Vložil Anonymouss (bez ověření), 18. Listopad 2010 - 6:48

    lake, nechápu nutnost pasportizace projektantem. Rozúčtovací firma, aby mohla rozúčtovávat, tak provede standartně pasportizaci sama v rámci zakázky. Podle toho určí koeficienty. Mohli jste si ušetřit nějakou tu tisícovku. Standa

    Vložil lake, 18. Listopad 2010 - 7:41

    Za prvé: nic jsem nepsal o NUTNOSTI pasportizace projektantem, to je Váš vlastní přídavek.
    Za druhé: projektant zanesl všechny změny do výkresové dokumentace topného systému domu a přičinil k tomu své kulaté razítko. Máme tedy zdokumentován skutečný stav nemovitosti pro případ budoucích oprav nebo (nedej bože) soudního dokazování při sporech o rozúčtování nákladů na teplo. Nám to za nějakou tu tisícovku stálo.

    lake

    Vložil Anonymouss (bez ověření), 18. Listopad 2010 - 8:01

    Není to můj přídavek. Je to vaše konstatování skutečnosti ve vašem SVJ. To nic nemění na konstatování mém. Tedy, že toto je součástí zakázky rozúčtovací firmy a to standartně. Bez toho by vám nic nerozúčtovali. Nebo si snad počítáte spotřebu sami? A na kulatý razítko si nemusíme hrát. Za rozúčtování nese odpovědnost firma a ta řeší případné reklamace. Standa

    A nemusíte mě titulovat anonymem. jmenuji se Stanislav, pane lake.

    Vložil vladan, 16. Listopad 2010 - 13:08

    Když s tím všichni vlastníci souhlasí tak proč ne, u nás do bytů nikdo nikoho nechce vpustit pouze na odečty a jinak ne. Taky jsem chtěl vše sjednotit, ale nelze to. Bohužel skutečnost je taková ve většině domů.

    Vložil Jožo (bez ověření), 3. Leden 2011 - 13:58

    „u nás do bytů nikdo nikoho nechce vpustit pouze na odečty a jinak ne.“

    Není povinnost vpouštět nikoho ani na odečty. Už se zde řešilo.

    Jožo

    Vložil Anonymou (bez ověření), 3. Leden 2011 - 14:48

    Jožo, a jak chcete zajistit odečet? Odečítací firma také kontroluje blomby a při výměně měřáků dává blomby nové. To máme rezignovat na kontrolu, zda nedošlo k porušení plomby, jen kvůli rozmaru jednotlivých vlastníků? Já si § 13/4 vykládám tak, že „umožnění“ je možnost přímého odečtu nasmlouvanou odečítací firmou.

    Vložil ano (bez ověření), 16. Listopad 2010 - 12:17

    Lakoho teorie jsou fakt dobré, nekritizujete je tolik. Musíte se v nich orientovat a číst mezi řádky. Jak se tady ale již jednou psalo šedá je každá teorie a zelený je strom života. Neboli nejde jednu šedou teorii aplikovat v každém společenství. A hlavně není potřeba se pro to zbytečně rozčilovat.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".