Výměna kalorimetrů
Po 4 letech končí v našem SVJ ověření kalorimetrů. Výměna dle nabídky Enbry vyjde na cca 100 000 Kč. Jako výbor máme povolení sami objednávat do 50 000 Kč. Proto jsme schválení výměny navrhli jako bod na řádné Shoromáždění. Tam ale bod schválen nebyl. Co můžeme výbor dělat dál? Koupit je sám nesmí (nemá finanční povolení) a když je nekoupí riskuje pokutu dle §23 zákona 505/ 1990 Sb. Děkuji za odpovědi.
O zakonych ustanoveni nelze v SVJ hlasovat, tzn pokud Vam normativ narizuje vymenu meridel, je nesmysl na shromazdeni o tom nechat hlasovat.
Tzn, ze povoleni na vymenu mate, stejne jako u reseni havarijnich situaci … neni to rekonstrukce a ani investice.
- Hubert: „… pokud Vam normativ narizuje vymenu meridel …“
Huberte, plácl jste nesmysl, protože neznáte právní úpravu. Nesnažte se tady radit.
Neexistuje žádné „zákonné ustanovení“, ani žádný „normativ“, ani žádné „nařízení“, které by komukoliv ukládaly „výměnu měřidel“.
Znovu musím upozornit na jednoduché a levné řešení, které se přímo nabízí: Určit před zahájením následujícího zúčtovacího období úhradu služby „vytápění“ paušálem a stanovit každému příjemci služby výši paušální částky. Tím bude vyřešeno celé zúčtovací období 2025, statutárům odpadne spousta povinností a papírování, a ještě se ušetří hromada peněz. Dále se pak uvidí podle okolností.
Jestliže SVJ v domě tazatele neodolatelně touží po čísílkách,
korekcích, dodatečných úpravách výpočtové metody, měsíčních
odečtech, povinném měsíčním informování a ročních vyúčtováních,
pak postačí vybavit otopná tělesa levnými indikátory. SVJ může sjednat
smlouvu o jejich zápůjčce, pronájmu či leasingu, a to i bez souhlasu
shromáždění.
Justitianus
Znovu musím upozornit na jednoduché a levné řešení, které se přímo nabízí: Určit před zahájením následujícího zúčtovacího období úhradu služby „vytápění“ paušálem a stanovit každému příjemci služby výši paušální částky.
Zní to hezky. Dokonce to je možná i legislativně v pořádku. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že velice rychle dochází k jistému drobnému, skoro zanedbatelnému problému. Lidi se opět utrhnou ze řetězu.
Nám před mnoha lety jeden z dlohouletých zákazníků oznámil, že už se za těch pár let naučili hospodařit s teplem a že tedy indikátory nepotřebují. Řekli jsme ok a na konci roku indikátory sundali. Vydrželo jim to zhruba do konce ledna. Pak volali, že jim šla spotřeba celého domu výrazně nahoru a experiment rázně ukončili.
Jsou domy, kde to určitě bude fungovat. Ale troufám si říci, že tak ve velikosti do šesti bytů. Pak začíná anarchie a bez měření nebo indikace to prostě nefunguje. Ale klidně to zkuste.
Petr Patočka
VIPA CZ s.r.o.
Svatá pravda, lidi se utrhnou z řetězu a úsporné vytápení fungovat nebude. Ani v domě, kde je „pouze“ 6 bytů. Lidi jsou rozhádaní, dělají si naschvály a fungovat to nebude.
Opravdu ? … domnivam se, ze ne.
SVJ může sjednat smlouvu o jejich zápůjčce, pronájmu či leasingu … to jsem nikde nevidel, ze by nekdo poskytoval tuto sluzbu … muzu poprosit o nejaky odkaz.
Dekuji
Kalorimetry mají smysl jedině pokud si každý zaplatí své odebrané teplo pro byt bez jakýchkoliv korekcí.
To jest: jestliže se v domě poskytuje služba „dodávka tepla“ (bez rozlišení zda je tepelná energie procházející přes bytový kalorimetr do bytového výměníku použita pro ohřev TUV nebo pro vytápění). V tom případě se samozřejmě nemohou uplatnit žádné koeficienty pro rozdílnou náročnost vytápěných místností na dodávku tepla danou jejich polohou. Neuplatní se ani žádné dodatečné korekce na limitní hodnoty.
Pokud není v domě poskytována služba „dodávka tepla“ tímto způsobem, pak kalorimetry jsou naprosto zbytečné. Podstatně levnější bude nakoupit a instalovat indikátory a poskytovat službu „vytápění“ s rozúčtováním podle vyhlášky 2013/269/§3. Výsledek získáte stejně nevěrohodný a stejně pokřivený jako za použití kalorimetrů, ovšem při mnohem nižších nákladech.
Nejlevnější řešení je ovšem toto:
Žádné kalorimetry neměňte. Není to zákonná povinnost. Přejděte na hrazení služby „vytápění“ paušálem podle započitatelných ploch, bez rozúčtování. Vyhodnoťte výsledek, a po jedné či dvou sezónách se klidně můžete vrátit ke kalorimetrům, budou-li si to vlastníci přát.
Všem nám bylo z Bruselu vnuceno použití indikace či měření spolu se zákonnou povinností dostávat a platit měsíčně informace o takzvané „spotřebě tepla“. To vše je v součtu tak nesmyslně drahé, že náklad domu na tyto bruselské výmysly převyšuje možnou úsporu nákladů na tepelnou energii.
Řečeno jinak: použitím šamanských bruselských postupů přijdete ročně o víc peněz, než kolik prý mají tyto postupy ušetřit.
Žádná „bruselská“ povinnost však nevzniká (a tyto náklady všichni ušetříte), jestliže nejsou osazeny kalorimetry ani indikátory a služba „vytápění“ je hrazena paušálem (2012/67/§9 per analogiam).
Dodnes v celé Evropské unii nebyla publikována ani jediná vědecká studie, která by na reálných změřených datech prokázala přínos měsíčního informování o spotřebě ! To o něčem svědčí. Jediný hmatatelný přínos je pro členy rozúčtovatelských firem ve všech zemích EU. Dostávají navíc miliardy, a o to přece jde především. A my to platíme jako osli.
Justitianus
Výbor nedostane žádnou pokutu, buďte bez obav. Takový dotaz, proč máte kalorimetry a ne indikátory.
Poslední komentáře