Vyjadřování na schůzi společenství vlastníků
Dobrý den, žádám Vás o radu ohledně vyjadřování na schůzi
společenství vlastníků.Jsem majitelkou bytové jednotky, ale v bytě bydlí
má babička. Šly jsme na schůzi SVJ společně, babičce jsem udělila plnou
moc k zastupování již zmiňované bytové jednotky. Na shromáždění
samozřejmě hlasovala ona, já jsem se pouze vyjadřovala k probíraným
tématům. Pan předseda SVJ mi řekl, abych se k věcem nevyjadřovala,
jelikož jsem své babičce udělila plnou moc a mám tudíž mlčet.
Podotýkám, že se to netýkalo hlasování. Tyto praktiky se mi zdají
nedemokratické. Co s tím mohu udělat a měl předseda SVJ pravdu?
S pozdravem Mgr. Niederlová
„Pan předseda SVJ mi řekl, abych se k věcem nevyjadřovala“
Pan předseda krátí Vaše zákonná práva členky SVJ vystoupit na členské schůzi a nechat své vystoupení zaprotokolovat. Případné udělené plné moci na tom nemohou nic změnit a není třeba jejich text z tohoto důvodu nijak upravovat. Je třeba pana předsedu v tomto směru usměrnit.
Udělení plné moci Vás nezprošťuje vlastnických práv. Máte tedy plné právo k vyjadřování na chůzi. Stál by za zvážení předmět plné moci, která byla udělena babičce. Formuloval bych ji jako zastupování v nepřítomnosti a pochopí to i pan předseda. Zřejmě se vaše vyjadřování předsedovi nelíbilo. Můžete s tím udělat asi jen to, že panu předsedovi vysvětlíte, že zplnomocnění na vaše právo vyjadřovat se a hlasovat nemá vliv. Vaše rozhodování je nadřazeno zmocněnci. Ale pro jistotu takto upravte i plnou moc.
Paní magistro, je to sice vaše věc, ale proč jste to tak komplikovala ? Asi jen proto, že babička chtěla hlasovat. Ale poradit se může hlasující s kýmkoli. Může mít k poradě třeba právníka. To by také mohl předsedající zakazovat, aby se hlasující radili mezi sebou. Pan Kabelka správně připomíná, že plná moc může být třeba jen k hlasování, ale ne k vyjádření se v diskusi. Možná by mohla být také jen k hlasování o jednom jediném bodě. Také je zajímavé, zda to bylo dáno do zápisu, to jste mohla žádat.
Poslední komentáře