výbor nehodlá změnit stanovy dle NOZ

Vložil vlaďla (bez ověření), 24. Březen 2017 - 14:32 ::

Dobrý den,

prosím o radu, dosud nemáme stanovy v souladu s NOZ (nechávala jsem ověřit zde http://www.zmenastanov.cz/ našli dost věcí, které v souladu nejsou). Oznámila jsem to předsedovi, který mi tvrdí, že je vše v pořádku. U malého SVJ to prý není nutné. Jsme SVJ o 9. bytech. Bylo mi řečeno, že schválně otravuji a kontroluji činnost výboru, do které mi nic není. V domě jsme se trochu chytli, kvůli užívání spol. prostor, tak se mu prý chci pomstít.

(Pomoc od nikoho v baráku čekat nemůžu 4 byty má dle katastru nějaký chlap z Ruska, byl tady jednou asi před třemi lety, byty jsou nýní roky prázdné. V dalším bytě bydlí důchodce, kterýmu je to ukradený, další byty my, předseda a jeho loutky (výbor).) (Další věci v baráku – schůze nejsou – pokud se nic neději tak prý nejsou potřeba, účetní závěrka se za 15 let neschvalovala ani jednou – taky nám prý do ní nic není) Výbor má dohromady 51% takže si odhlasují v podstatě cokoli a já jsem úplně v koncích. Děkuji za rady.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 24. Březen 2017 - 15:35

    přizpůsobit stanovy NOZ i účetnictví je odpovědností statutárního orgánu SVJ, ne Vaše. Vy máte právo na informace t.j. zejména hospodaření SVJ. Pokud je vše v pořádku může Vám být jedno jestli je účetní závěrka schválená nebo ne. Případná pokuta jde za statutáry, kteří jsou odpovědni celým svým majetkem. M.j. dokud soud nevyzve SVJ k předložení upravených stanov a nestanoví lhůtu pod finanční sankcí nic se neděje. Pak je ovšem třeba termín splnit. Sám jsem zvědav jestli se takový případ vyskytne. Zatím ho zde nikdo neprezentoval.

    Vložil VN (bez ověření), 24. Březen 2017 - 15:48

    ale dosud jsem neslyšel , že by soudy někoho vyzývaly k tomu, aby své stanovy uvedl do pořádku…ono u družstev,kteří mají 250 členů a je vyžadováno kvórum 100% to je docela problém.. Jinak nemáte pravdu… Případná pokuta jde za SVJ. Takže v první fázi ji budou muset zaplatit všichni vlastníci,kteří ji později mohou vymáhat po výboru. Jinak samozřejmě platí to,že za dluhy společenství ručí všichni spoluvlastníci do velikosti svého podílu.. Takže pokutu je třeba zaplatit hned , vymáhání bude trvat nějakou dobu a holt,co se nepodaří po výboru vymoci,zaplatí všichni ostatní…

    Vložil Krupp, 24. Březen 2017 - 17:23

    SVJ musí nejdřív obdržet výzvu ke zjednání nápravy. I to mi však připadá naprosto utopické. Někdo by musel stanovy přečíst a najít v nich části, odporující NOZ. Máte někdo pocit, že je toho státní úřad schopen? Jirka

    Vložil VN (bez ověření), 24. Březen 2017 - 18:34

    že toto je spíše o určitém bonzáctví či kverulantství. Apropo nedokážu si představit , že nějaký soudce sám o sobě prochází stanovy různých SVJ a hledá v nich problémy. Je to o tom , že čas od času někdo někomu může poslat podnět k prošetření a poté se ta mašinérie už pohnout může..

    Vložil TN. (bez ověření), 24. Březen 2017 - 18:40

    Nepohne se nic. V polovině ledna jsem podal podnět rejstříkovému soudu, doložil jsem právní zájem (jsem člen SVJ), argumentoval, že stanovy nejsou přizpůsobeny a přišla mi na začátku března stručná reakce „vaše žádost byla zamítnuta“ (žádost jsem nepodával, podal jsem podnět).

    Vložil Anonymous123 (bez ověření), 25. Březen 2017 - 12:28

    TN je bonzák.

    Vložil LakyLaky (bez ověření), 25. Březen 2017 - 12:37

    Re..: Anonymous123…

    Pro statuřáře je bonzák každý, kdo se nenechá okrádat a šikanovat.........

    To jsme tedy v demokratickém státě dopadli...........

    Vložil asdasd (bez ověření), 24. Březen 2017 - 19:58

    Nikdo nemá rád bonzáky, ani soudci.

    Vložil asdasd (bez ověření), 24. Březen 2017 - 19:58

    Nikdo nemá rád bonzáky, ani soudci.

    Vložil Petr, 24. Březen 2017 - 15:45

    Na to zde máte háfo vláken, zda je nutno stanovy přizpůsobovat NOZ. Zkuste hledat. Budete mít čtení na několik víkendů.

    Stanovy lze ale pochopitelně měnit nejen proto, že to vláda doporučí, ale spíše proto, že v nich něco chybí. My třeba nemáme ve stanovách, jak postupovat když má někdo podezřele nízký odběr vody, společenství chce vodoměr ověřit a vlastník nechce nikoho k vodoměrům pustit. A našly by se další příklady, na co se zapomnělo protože to nebylo ve vzorových.

    Co vás tak nejvíce tíží ?

    Zkuste hledat i na netu, nejen zde v diskusi

    1/ http://www.pekstav.cz/…-stanov-svj/

    2/ např. v návrh ustanov Cellar a spol. v bulletinu notářů (je zde k tomu diskuse) se píše o možnosti odchylné úpravy ve stanovách a že se klade důraz na „dispozitivnost“. A co je dispozitivní nebo kogentní, to nám soudy teprve řeknou.

    https://www.nkcr.cz/…hledu-notare Možnost odchylné právní úpravy ve stanovách Podle důvodové zprávy se u NOZ klade důraz na dispozitivnost ustanovení, tedy možnosti, aby si osoby uspořádaly soukromá práva a povinnosti odchylně od zákonné úpravy. Kogentní ustanovení, od kterých se nelze odchýlit, mají být v novém občanském zákoníku výjimečná.

    Z ust. § 1 odst. 2 NOZ vyplývá, že si osoby mohou ujednat práva a povinnosti odchylně od zákona, nedojde-li tím k porušení: výslovného zákonného zákazu, dobrých mravů, veřejného pořádku, [4] práv týkajících se postavení osob, včetně práva na ochranu osobnosti.

    Pro tu část právních pravidel, která jsou obsažena v části třetí NOZ, se však lze odchýlit ujednáním s účinky vůči třetím osobám, jen připouští-li to zákon (ust. § 978 NOZ).

    U každého ustanovení zákona tedy bude nutno zvážit, zda je kogentní nebo dispozitivní s ohledem na shora uvedená pravidla. Mnohdy si budeme muset počkat, v případě nejednoznačného výkladu o dispozitivnosti nebo kogentnosti, až na názor soudu. V této souvislosti je jistě vítanou aplikační „pomůckou“ názor velkého senátu Nejvyššího soudu, [5] podle kterého „…při pochybnostech, zda je občanskoprávní norma kogentního nebo dispozitivního charakteru, je třeba dát v souladu se zásadami, kterými jsou občanské právo a občanský zákoník ovládány (srov. zejména princip obecné svobody – autonomie jednání zakotvený v článku 2 odst. 3 Listiny základních práv a svobod), přednost závěru, že norma má dispozitivní charakter.“

    • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

    Takže spokojena ?

    Není ale pravda, čím se ohání výbor a sice že „kontrolujete činnost výboru, do které vám nic není“. Nebo něco takového ve stanovách máte ? Ani tak by to ale jistě neplatilo.

    Výbor není žádný nekontrolovatelný samovládce. I náš president, když nechce podepsat zákon, může být přehlasován zákonodárci.

    Najděte si na výbor v NOZ pádnější argumentaci.

    To co dále píšete je určitě závažnější !!!

    „schůze nejsou – pokud se nic neději tak prý nejsou potřeba, účetní závěrka se za 15 let neschvalovala ani jednou – taky nám prý do ní nic není“.

    Zkuste zde pátrat „kontrola výboru“ apod.

    http://www.portalsvj.cz/…o-sprave-svj

    http://www.portalsvj.cz/…predsedy-svj

    http://www.portalsvj.cz/…use/dotaz-58

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".