Výbor nechce předat agendu (dokumentaci) SVJ
Dobrý den, na konci března jsme odvolali výbor SVJ. Zařídili jsme přepis v OŘ, změnili oprávnění k bankovnímu účtu a přebrali poštu. Každopádně veškerou jinou dokumentaci k domu nám výbor odmítá vydat (archiv, technickou dokumentaci..). Odmítá vydat klíče od technických místností. Většinou se to omezuje na odůvodnění, že pan předseda na předání nemá čas, že dá termín příští týden a tak pořád dokola. Moje otázka tedy zní, jak mám postupovat, když předání dokumentace uvízlo na mrtvém bodě?
Děkuji
Okamžikem svého zvolení,přebírá nový výbor SVJ veškerou zodpovědnost za správu domu (§ 159/89/2012 Sb.,).Jestliže od března tohoto roku, si není schopen opatřit ani „klíče od technických místností“ měl by svoji funkci „položit“, pro neschopnost.
Přeji hezký večer. JaVa
JaVa: Ne vždy je to tak jednoduché, pokud udělám co říkáte budu mít potom problém s vyžádáním dokumentace, kterou mají u sebe v bytě. Hádejte se, jestli ve skříni SVJ bylo to či ono. Co se týká visacího zámku na střechu, ten si v případě potřeby přešmiknu…
Pokud máte „stažené kalhoty(a zřejmě taky plné)“ již dva kilometry před brodem,tak jste tu funkci neměl brát!
Přeji hezký zbytek dne. JaVa
java, vy jste hrdina jen za klávesnicí. Navíc dost schizofrenní. A myslím, že jste žena, dle vašeho slohu.
Co nechápete na větě: „Hádejte se, jestli ve skříni SVJ bylo to či ono.“ ‽
Vy jste zase radikální, jaká neschopnost? Opakovaně ho žádají, tedy konají. Protože nereaguje, hledají cestu i na „odborném“ portálu. To není neschopnost , ale střet slušných s primitivem.
Podle mě je to neschopnost.Pokud mi původní statuární orgán na moji písemnou výzvu(samozřejmě s doručenkou),v předem určeném termínu nepředá klíče od „technických místností“,nechám za přítomnosti Policie ČR a podrobném zdokumentování, vyměnit zámky a je po obstrukcích.Myslím,že po tomto „radikálním“kroku, už s předáváním dokumentace otálet nebude.
Přeji hezký den. JaVa
„Okamžikem svého zvolení,přebírá nový výbor SVJ veškerou zodpovědnost za správu domu“
Nikoliv okamžikem svého zvolení, ale okamžikem začátku funkčního období. Rozlišovat!
Jestliže není v zápise ze shromáždění,na kterém byl odvolán a volen nový statutární orgán,přesně určen datum počátku funkčního období nového výboru,tak nastane okamžikem jeho zvolení.
Přeji hezký den.JaVa
To co píšete není pravda. Funkční období je definované ve stanovách,ne zápisem ze shromáždění, ani datumem zvolení.
Ve stanovách bývá zpravidla uvedena doba funkčního období,na kterou je statutární orgánu zvolen.Pokud není, je to ze zákona 5 let.V praxi to znamená,že pokud je v průběhu funkčního období(dle stanov)statutární orgán odvolán,tak volební období nově zvoleného orgánu na původní dobu pouze navazuje a jeho funkce končí po uplynutí časového období, na který byl zvolen původní, nyní již odvolaný statutární orgán.
Samozřejmě,že to o počátku výkonu funkce nového výboru stále platí!
Přeji vám hezký den.JaVa
Pro Vás ještě jednou:
Jestliže není v zápise ze shromáždění,na kterém byl odvolán a volen nový statutární orgán,přesně určen datum počátku funkčního období nového výboru,tak nastane okamžikem jeho zvolení.
Přeji hezký den.JaVa
To myslíte vážně, JaVa?
Orgán je zvolen v 15:32:46.653, funkční období začne týž den v 15:32:46.635? Píšete o „okamžiku“ zvolení.
Je svoláno shromáždění vlastníků,které svolal buď původní výbor(kterému ještě neskončilo volební období) nebo víc jak 25% (zjevně nespokojených) vlastníků jednotek v domě.Jedním z bodů je odvolání stávajícího výboru SVJ. Shromáždění schválí jejich okamžité odvolání.Další bod,je schválení nového výboru.Shromáždění schválí nové členy výboru.Tito členové si mezi sebou rozdělí funkce(Předseda,místopředseda,člen/ové).Tímto okamžikem, se nově zvolení členové výboru ujímají své funkce a počnou ji vykonávat.Tzn.že jim začíná jejich volební období,jehož délka pouze navazuje na volební období původního výboru a končí uplynutím celkové doby určené stanovami nebo zákonem.
Doufám,že Vám to již stačí.Přeji Vám hezký den.JaVa
Pomocí zámečníka bych u technických místností okamžitě vyměnil zámek a listiny starého výboru pořádně zkontroloval. Zřejmě mají co tajit.
V odkazu zcela podrobně popsáno.
Obracet se na bývalého předsedu výboru, on zastupoval výbor SVJ, doporučeně s dodejkou. Dát přiměřený termín (např. 10 dní) a poté ihned konat dále.
Ke každému kroku svolat schůzi výboru a na ní kroky schválit.
O situaci soustavně informovat spoluvlastníky, včetně nákladů, které tím nabíhají.
Nedosáhnete-li dobrovolného vydání dokumentace SVJ ve stanoveném termínu, najmout advokáta a nachystat žalobu o vydání věci a poslat každému členu starého výboru předžalobní výzvu. Po marném uplynutí lhůty žalovat. Nepropásnout lhůtu od doručení předžalobní výzvy k žalobě, aby vám soud přisoudil náklady řízení.
Všechny nepřístupné prostory nemovitosti ihned odborně otevřít, nečekat na soud, nevolat policii, to nový výbor spravuje společné části od okamžiku počátku své funkce. Společné části nepožívají žádné ochrany jako třeba obydlí. Oprávněně se lze domnívat, že jsou společné části užívány podle stanov a že se tam nenacházejí žádné soukromé věci.
Výlohy na předání funkce (poštovné, zámečník, nové zámky, advokát, soudní výlohy) jdou za spoluvlastníky typicky jako náklady vlastní správní činnosti. Na závěr operace je předepsat k náhradě rovným dílem členům starého výboru.
Jednat, jednat, jednat.
SVJ právnická osoba spravuje dům. Ale SVJ nemá ručičky, naopak ručičky má jeho statutární orgán, a ten tedy spravuje dům prakticky.
To snad do sklepa se zámečníkem přijde „IČO“ a nechá otevřít místnost? A totéž „IČO“ podepíše zámečníkovi dodák? Nikoliv, podepíše ho člen výboru.
A tak podobně…
Zcela jistě nemáte pravdu a kecáte nesmysly, protože nemáte právní vědomí. Společné části spravuje svj, členové výboru jsou jeho statutární zástupci. Tak to je, nijak jinak.
Poslední komentáře