Všichni BD, všichni SVJ
Dobrý den, jsme bytové družstvo vzniklé privatizací, máme 31 členů a budeme převádět byty do vlastnictví. Máme ale 2 byty a prostory, které pronajímáme. Nechceme je ani prodávat ani podílově rozdělit; peníze momentálně nepotřebujeme a dům je opraven. Nutně tedy vedle sebe bude fungovat BD a SVJ. Zatím jsme se vždy na všem domluvili bez problému, správu domu si děláme sami. Z tohoto pohledu nám připadá nejvýhodnější, aby všichni své byty převedli do vlastnictví a zároveň všichni zůstali členy družstva se základním vkladem. Má někdo s tímto modelem zkušenosti a jaké problémy se dají z tohoto fungování očekávat? Představenstvo BD a výbor SVJ by zřejmě byli stejní lidé. Předem děkuji za Vaše názory. Pitrýsek
Váš nápad je šílený. Když to zvládnete, tak si to užijte, žádný zákon to nezakazuje. Budete mít v domě dva právní subjekty, které musí fungovat zcela odděleně a platí pro ně naprosto jiná pravidla. Statutární zástupci obou subjektů to budou muset začít rozlišovat i když to budou stejní lidé. Kdo ovšem nebude akceptovat, že to je zcela něco jiného, to budou členové a máte problém. Družstvo a svj nefungují podle stejných pravidel.
Moje zkušenosti s tímto modelem jsou naprosto příšerné, ačkoliv je přece jen zřejmě trošku odlišný od toho vašeho. Domnívám se, že nejvíce záleží na konkrétních lidech, kteří se v domě sejdou, což se může rychle měnit. Dle mého mínění není tento stav ideální vzhledem k nutnosti vést dvě oddělená účetnictví, která mají svá výrazná specifika, dvěma schůzím a dalším komplikacím. V našem domě se bohužel stalo, že někteří členové SVJ se nestaly členy družstva, jelikož neměli zájem a pak bylo problémů ještě více. V našem domě byl však největší problém v tom, že lidé z družstva se domnívali, že není důvod oficiálně zakládat SVJ, když funguje družstvo, které se v podstatě o dům stará. To je ale naprosto chybně, ale s některými lidmi je holt těžké se domluvit, což zažívám v našem domě dosti často :-) Zároveň se nedomnívám, že by bylo štastné, aby v obou představenstvech figurovali stejní lidé.
když se nechceme zbavovat příjmů. A toto v SVJ není možné. Pokud prostory podílově rozdělíme, musí být při případném prodeji 100% souhlas a změna Prohlášení? Naopak se obáváme spíše situace, kdy v domě někteří zůstanou v BD s přístupem k příjmům a členové SVJ bez této možnosti. Co s tím? Peníze budou vždy to, co lidi rozdělí. Je tedy nějaké elegantnější řešení? Jinak rozdílnost obou právnických osob známe a jsme si vědomi těchto úskalí. Děkuji, pitrýsek
Snad nejhorčím situace v domě pokud nadále vládne BD a SVJ je tlačeno ke zdi. U nás pověřený vlastník (idiot – jiné jméno něj nemám)- nejen že je placen z peněz BD ale ještě to dovršil smlouvou mezi BD a SVJ že všechny peníze od SVJ a BD plynou na účty BD – protiprávně. Dejte jsi na takové idioty pozor
V domě, kde pověřený vlastník v SVJ je placený z peněz BD patrně idiotem bude někdo jiný, ne pověřený vlastník.
TO: pitrýsek
Ve vasem pripade doporucuji, zalozit SVJ, ktere se bude starat o dum delat vyuctovani apod. BD bude vlastnit nebytovky + ty dva byty. Byty clenu druztva prevedte vsechny do vlastnictvi. Idealni by bylo, aby ty 2 byty byly prevedeny (bud) soucastnym najemcum nebo at je nekdo koupi. Dulezite je nazacatku vse dobre nastavit a pak vse bude dobre fungovat. Dvojimu ucetnictvi se ale nevyhnete. Vynosy z BD muzete pak rozdelit mezi cleny.
U nas v dome mame BD a podali jsme navhr na prohlaseni vlastnika. Byty budeme prevadet po uhrazeni casti uveru do vlastnictvi (na byt cca 130 tis.). Ne vsak vsichni maji na to zaplatit onech 130 tis naraz. Po vzniku SVJ bude SVJ hlavnim „obstaravatelem“ domu tj. vsechny smlouvy na energie apod budou prevedeny na SVJ. Ze zacatku, nez se prevede „vetsi cast domu“ clenum do vl. tak „spravu“ SVJ bude vykonavat BD jako povereny vlastnik.Rovnez budeme mit dva penezni ucty a pri prevedu bytu cl. do vlastnictvi prevedeme i pomernou cast dlh. zalohy („FO“).
Preji hodne stesti.
Děkuji za Váš příspěvek, chceme to udělat přesně jak popisujete. Jakkoliv to vypadá šíleně, nic jiného zřejmě nepřipadá v úvahu (ani nikdo jiné řešení zatím nenabízel). Jsme cihlový dům skoro v centru Prahy a není nejmenší důvod NBP prodávat. Nájemníci dvou bytů jsou sociálně slabší rodiny, které si z tohoto důvodu byt před 10ti lety nekoupili a zřejmě nekoupí ani dnes. A „prodat“ je nějakému spekulantovi nám připadá nemravné. Družstvo po celou dobu funguje ke spokojenosti všech, ale vidina „vlastnictví“ nemá konkurenci. Důvody k tomu jsou legitimní – někdo potřebuje hypo, někdo čeká na dědictví, někdo chce prodat.
Nikdo zatím neodpověděl na mou otázku, zda lze případně NBP podílově rozdělit a zda bychom si tím do budoucna nezaložili na problém při ev.prodeji (změna Prohlášení, 100% souhlas).
Děkuji všem za příspěvky, očekával jsem, že tento problém má více starších cihlových domů, kde v přízemí jsou NBP a byl jsem zvědav, jak se s tím ostatní poprali.
"... zda lze případně NBP podílově rozdělit"
Nebytový prostor je jedinou jednotkou; jaké dělení máte na mysli? Jednotka není dort. Družstvo samozřejmě může nebytový prostor nebo podíl na něm převést na jinou osobu. Převodem vlastnického podílu však nedochází k dělení jednotky.
"... zda bychom si tím do budoucna nezaložili na problém při ev.prodeji (změna Prohlášení, 100% souhlas)."
Bude-li jednotka mít dva nebo více spoluvlastníků, musí prodávající nabídnout svůj podíl ke koupi přednostně ostatním spoluvlastníkům.
Poznámce o změně Prohlášení nerozumím. Co konkrétně hodláte v Prohlášení měnit a jak to má souviset s prodejem podílu na některé jednotce?
lake
Vysvětlím, možná neobratně –
je to úvaha, jak se zbavit družstva a mít jen jednu právnickou osobu. Domníval jsem se, že jedna z možností by mohla být ta, že NBP by byl rozdělen mezi vlastníky podle jejich (a jako součást) spoluvlastnických podílů, z toho by při případném prodeji právě vyplývalo, že o tom musí rozhodnout všichni a tím pádem by se potom musely v Prohlášení i měnit jejich podíly. Nebo tam je také nejprve povinnost předkupního práva okamžitých nájemců?
Pronajímané byty by se také snad daly takto rozdělit poté, co by za 6 měsíců nereagovali jejich oprávnění nájemci.
Ale jestli správně rozumím Vašemu příspěvku, tak to možné není. Poradil byste, jak si nejlépe zachovat příjmy z NBP a bytů, a přitom si minimálně zkomplikovat situaci? Děkuji za odpověď !
Chcete-li se zbavit družstva, musíte je poslat do likvidace. Jiná cesta neexistuje (když pominu cestu sloučení s jiným družstvem, což u vás nejspíše nepřichází v úvahu). Nehledejte žádné jiné kouzelné řešení. Žádné není.
Nikdo družstvu nebrání, aby před zahájením likvidace nabídlo svou nebytovou jednotku k odkupu určitým osobám do podílového spoluvlastnictví. Znovu opakuji, že jednotka není dort a změnou vlastnických vztahů se nerozdělí, jak se mylně domníváte.
Jak se postupuje při prodeji podílu jsem už uvedl. Není pravdou, že by „museli souhlasit všichni“. Naopak platí, že každý z podílových spoluvlastníků může svůj podíl zcizit kdylkoliv je mu libo.
Píšete znovu o jakési záhadné změně Prohlášení, ale jakou souvislost vidíte se změnou vlastníka jednotky jste opět neobjasnil. Prohlášení definuje jednotky, nikoliv jejich vlastníky.
lake
Děkuji za odpověď. Asi jsem se špatně vyjadřoval, tak se omlouvám za nepřesnosti a pokusím se znovu.
Pokud nechceme žít komplikovaný život, máme jedinou možnost poslat družstvo do likvidace. Chápu. Všem oprávněným nájemcům bude převeden byt do vlastnictví. U 2 bytů a NBP (máme také povinnost ho nabídnout?) se ani po 6 měsících nabídky k odkupu nájemci kladně nevyjádří. Vlastníci v domě se rozhodnou si je vzít do podílového spoluvlastnictví (tzn.že každá z jednotek bude mít kvůli zisku 31 vlastníků – klíč k rozdělení podílů může být libovolný?).Jednotku potom zřejmě lze pronajímat – ale se souhlasem všech vlastníků?? A pokud by jednou došlo k nutnosti prodeje jednotky, třeba kvůli financím na opravu (tj.změna vlastníka), tam by byl opět nutný souhlas všech (??). Takže mi dochází, že Prohlášení by se to netýkalo, ale mohl by prodej zmařit třeba jen jeden vlastník.
Pokud to opravdu je takto, připadá nám tento způsob vyřešení naší situace ještě komplikovanější než zachovat vedle sebe BD pro pronajímané jednotky a SVJ pro byty jednotlivých vlastníků.
pitrýsek
Nekomplikujte to. Byt (resp.2) ve spol. vl. 31 vlastniky bude zdrojem jen samych problemu. Jak budete stanovovat najemne, kdo bude podepisovat najemni smlouvu? Co dane? To uz je lepsi ten byt prodat s najemnikem a nechat si nej ty nebytovky.
At BD zustane, zmente pak stanovy a vyplacejte clenum rocni vynosy. Ti kdo nebudou chtit podil v BD ho muzou prodat nekomu jinemu (mozna by bylo lepsi predkupni pravo soucastny clenum, at to vl. nedrobi.) Muze se stat, ze nekdo prodal byt v os. vl. ale podil v BD si necha.
Alternativou je zalozeni sro at to vl. ty nebytovky a 2 byty. Vycet vyhod/nevyhod nemam nastudovany, ale z hlediska podilu na majetku bych rekl, ze podil na sro je lepsi nez cl. podil v BD s ohledem na vas pripad.
Dalsimi moznosti je zalozeni sdruzeni ci a.s., ale vse zalezi jaky cil chcete dosahnout a jake komplikace jsou s timto spojene.
Poslední komentáře