Vrácení záloh na správu domu
Prodala jsem byt. Měla bych dostat zpět nevyčerpanou část složených záloh na správu domu. Ráda bych věděla, odkud to plyne, abych mohla svoji žádost o něco opřít.
Je to zcela obvyklá praxe, kdykoliv se skládají předem zálohy na plnění, které ještě nenastalo. Pokud vracení nevyčerpaných záloh odnikud neplyne, proč se potom takto obvykle postupuje?
„Při vypořádání závazku právnické osoby vůči bývalému vlastníku jednotky se nepřihlíží k zálohám, které uhradil jako zálohy podle odstavce 2.“ § 15 ZoVB odst. 4 poslední věta
Přesně na to se ptám. § 15 ZoVB odst. 4 poslední věta říká, že při vypořádání závazku právnické osoby vůči bývalému vlastníku jednotky se nepřihlíží k zálohám, které uhradil jako zálohy podle odstavce 2., tj. jako zálohy na „předpokládané náklady, které bude nutné vynaložit v následujících měsících i v dalších letech.“
Co se zálohami, které byly bývalým vlastníkem jednotky složeny, ale nejde o zálohy podle odstavce 2, tj. nejde o zálohy na „předpokládané náklady, které bude nutné vynaložit v následujících měsících i v dalších letech“? Ty by se měly vracet.
„…Přesně na to se ptám…“
- v prvním příspěvku se ptáte na „zálohy na správu“ – tedy TY se nevrací viz. §15/4
- nyní upřesňujete že to jsou obecně zálohy složené mimo tento účel. Ty mohly a zřejmě byly používány na úhradu služeb. Jde teď o to jak důsledně jste kontrolovala Vyúčtování záloh a jeho shodu jak se vyhláškami (372/2001) tak s interními pravidly pro rozúčtování. Zjevně ale nekontrolovala. Šance na vyúčtování záloh vidím jako mizivou, protože této možnosti se nedostává ani řádným členům SVJ natož pak bývalým. Pokud by jste sama uměla vyčíslit a odhadovala zálohy NE-na správu a NE-zúčtované ve vyúčtování služeb, pak je vhodné zvážit soudní cestu.
- a někdo tady na Portale taky tvrdil že můžete vymáhat i ty zálohy na zhodnocení k němuž nedošlo nebo nedojde. To by třeba bylo u stavebního spoření která některá SVJ po vlastníky vedou. Bude ale skoro nemožné a náročné zjistit a zjišťovat zda se v takovém stavu SVJ nachází nebo k němu spěje.
Neználek
Takové zálohy jste vůbec neměla skládat. Léta jste nebyla schopna donutit výbor, aby vám zdůvodnil účel a výši dlouhodobé zálohy na správu. Platila jste, co vám předepsali a teď část chcete vrátit. Ale jak velkou část? Nakonec proč ne, zkuste to a uvidíte, co na to výbor.
Pokud jsou dlouhodobé zálohy na opravy a údržbu správně stanoveny, tak není žádný logický důvod je někomu vracet. Každý vlastník si svou složenou část DZO již „odbydlel“ a při prodeji bytu samozřejmě nic nedostane. Fakt, že oprava bude provedena až za několik let, na tom nic nemění.
Nevyčerpané krátkodobé zálohy na správu (na každoročně se opakující náklady) se pochopitelně vracejí, poměrná část i předchozímu vlastníkovi, pokud došlo k převodu během zúčtovacího období.
omyl – ty by se měly vyúčtovat !!
tedy dlouhodobé zálohy se nevrací (ty co někteří neznalci označují jako
„Fond oprav“)
krátkodobé zálohy (na správu a služby) se do 4 měsíců od skončení
zúčtovacího období musí vypořádat. Takže v dubnu příštího roku vám
přijde vyúčtování kde budou spočítány zálohy za letošní rok do
okamžiku prodeje, náklady na jednotku do okamžiku prodeje a rozdíl na
vyúčtování Vám buď zašlou nebo budou po Vás vymáhat
(přeplatek/nedoplatek)
Poslední komentáře