Volba výboru
Dobrý den, zajímá mě, zda je možné, aby byl někdo proti své vůli zvolen členem výboru nebo i předsedou. Ve stanovách se o tom nic nepíše. Děkuji za odpověď. Matas.
Vážený pane Matas, vážení ostatní,
jste-li zvolen do výboru bez vašeho souhlasu, a výbor nebyl ustaven dle §9 odst.9 ZoVB či volba neproběhla v souladu se „zvláštním ujednáním stanov společenství“ (viz příspěvek Volba výboru-3) je vaše volba neplatná.
Nesouhlas s vaší volbou jste si měl nechat zaprotokolovat do zápisu ze shromáždění.
Volba do funkce na shromáždění je první část aktu, skutečný výkon funkce právně nastane až zápisem u příslušného KS změn do sbírky listin. Nedodáte-li Výpis z rejstříku trestů a ověřený podpis na podpisovém vzoru právně nikdy nebudete zapsán jako statutární zástupce společenství a nemůžete vykonávat funkci, ikdyž vás shromáždění zvolilo ale proti vaší vůli v rozporu se ZoVB a vašimi stanovami.
Matějka
Zápis do rejstříku má samozřejmě pouze deklaratorní povahu.
Funkce člena statutárního orgánu vzniká již okamžikem, kdy o zvolení bylo platně a účinně rozhodnuto. Souhlasím ale s tím, že s volbou musí dotyčný souhlasit, to už jsem psal.
Stačí načíst příslušné předpisy nebo literaturu. Např. Dvořák, str.335. :-))
Hezký den!
Pavel
Pane Matasi,
máte-li stanovy tak děravé, že k volbě není nutný souhlas navrženého s kandidaturou, pak je zřejmě možné vše. Zda je to v souladu s právním systémem ČR, je jiná otázka.
Osoba zvolená proti své vůli (většinou v nepřítomnosti) by pro jistotu měla svou volbu odmítnout (písemně na adresu výboru společenství), jakmile se o ní dozví.
Významnou skutečností je, že změna nebude zapsána do rejstříku společenství vlastníků, pokud takto "zvolený" člen výboru nevyjádří písemně svůj souhlas a nepřijme funkci.
Soudím, že pro zápisy do rejstříku společenství vlastníků platí obdobně ustanovení obchodního zákoníku a občanského soudního řádu vztahující se na obchodní rejstřík. Tedy je nutno vždy doložit listiny, osvědčující skutečnosti, které jsou předmětem zápisu (změny zápisu).
Většinou se předkládá (kromě zápisu ze shromáždění, na němž proběhla volba) i listina osvědčující projev vůle zvoleného člena - souhlas s výkonem funkce. Při změně v osobě předsedy se dokládá zápis ze schůze výboru, na němž proběhla volba předsedy. Pokud v tomto zápisu není uvedeno, že s přijetím funkce na místě souhlasil, pak se pochopitelně dodá i jeho písemný souhlas.
lake
Zvolení proti vůli voleného není možné, nevolnictví bylo u nás zrušeno již před mnoha lety. :-))
Ale podle ZoVB § 9/9 je možné, aby za určitých okolností, i proti vůli jmenovaných, plnili někteří vlastníci funkci orgánů společenství. Jedná se zřejmě o protiústavní ustanovení, ale co chcete od ZoVB, že.
Hezký den!
Pavel
Vážený pane Pavle,
načtěte prosím §9 odst.9 ZoVB, /případně komentář k tomuto ustanovení/: "Pokud se nesejde shromáždění k volbě orgánů společenství NEBO NEJSOU-LI TYTO ORGÁNY ZVOLENY, plní funkci orgánů společenství vlastník, jehož spoluvlastnický podíl na společných částech domu činí nejméně jednu polovinu, JINAK VLASTNÍCI JEDNOTEK, KTEŘÍ SE STALI ČLENY SPOLEČENSTVÍ DNEM JEHO VZNIKU.
Nejedná se v žádném případě o protiústavní ustanovení. Vlastnictví majetku zavazuje a zákon řeší případ, kdy žádný vlastník se nechce starat o společné a zároveň by došlo k ochromení dodávek služeb v souvislosti s užíváním jednotek, jelikož by nikdo jménem společenství nejednal, neprováděl účetnictví a úhradu faktur.
Návrh nového zákona tento stav řeší „pověřencem“ = osobou, která není vlastníkem a v domě nemusí ani bydlet.
Na základě §9 odst.9 má řada společenství vlastní vnitřní ustanovení ve stanovách, že není-li zvolen výbor stává se členem výboru vlastník dle abecedního pořadí vlastníků, který ještě ve funkci nebyl (je-li abecední pořadí vyčerpáno, pokračuje se opět od začátku). Pokud nikdo takto určený nechce funkci ve výboru /předsedy/ tak se tato losuje. Jedná se o vnitřní systém správy společného majetku. Tento systém si vlastníci odhlasovali=schválili. V případě nového vlastníka jednotky měl tento možnost se se stanovama seznámit, jelikož se jedná o veřejnou listinu, volně přístupnou ve sbírce listin na příslušném KS pro dané společenství, a jednotku nabyl i s těmito povinnostmi.
Matějka
dobrý den, prosím o kvalifikovanou odpověď na otázku, kteří konkrétní vlastníci jednotek mají plnit funkci orgánů společenství (jde zejména o výbor), a to v následujícím případě našeho SVJ:
- naše SVJ, spravující 13 bytů (dříve ve vlastnictví družstva uvedeného v § 24 odst. 1 a 2, které bylo původním vlastníkem budovy a nyní plní povinnost správce), jež jsou nyní ve vlastnictví 13 různých vlastníků, vzniklo na základě ustanovení § 9 odst.(4), tj. nikoliv dle ustanovení § 9 odst. (3), z čehož dovozuji podstatný rozdíl ohledně „dne vzniku společenství“, a v návaznosti na to i ohledně povinnosti/„břemene“ plnit funkci orgánů SVJ (zejména výboru) v případě jeho/jejich nezvolení:
- podle § 9 odst. (3) je rozhodným „dnem“ den doručení „listin“ „poslednímu z těchto vlastníků“ – (musí existovat alespoň tři různí) tj. tedy třetímu z nich (samozřejmě při dodržení i ostatních ustanovení tohoto odstavce);
- podle § 9 odst.(4) došlo u nás ke vzniku společenství dne 1. července 2009, když během června 2009 byly družstvu doručeny listiny dokládající, že spoluvlastnický podíl družstva se snížil na méně než jednu čtvrtinu.
Ve skutečnosti se převod do vlastnictví realizoval ve 2 etapách – nejprve na jaře 2009 u 6 bytů a následně u zbývajících 7 bytů v červnu-červenci 2009. Všech 13 nových vlastníků se stalo členy společenství dnem jeho vzniku – tj. prvým červencem 2009.
DOTAZ: kteří ze 13 členů našeho SVJ mají ze zákona plnit funkci orgánů našeho SVJ v případě, že dojde k jejich nezvolení? Které kriterium je pro takové určení konkretnich osob rozhodné?
Děkuji předem za kvalifikovanou odpověď. M. Němec
Dobrý den, § 9 odst. 9 s žádnou další selekcí nepočítá : v případě aplikace této části ustanovení by povinnosti orgánu plnili všichni vlastníci, kteří se stali členy dnem vzniku.
G.X.
dobrý den.děkuji panu/paní G.X. za komentář k mému dotazu ohledně aplikovatelného legitimního/legálního postupu při nezvolení členů výboru SVJ. v našem případě se všichni vlastníci (tj. 13 vlastníků) stali členy najednou dnem vzniku SVJ (§ 9 odst.4 zákona). může prosím někdo poradit (např. z praxe), jak v dané situaci postupovat, neboť zřejmě nepřipadá v úvahu, aby reálně „všichni vlastníci – tj. 13 osob – plnili povinnosti orgánu“. možná již někdo takové dilema schůdně vyřešil? děkuji. m. němec
Pane Matějko,
přehlednosti diskuse na tomto webu by možná prospělo, kdyby odpovědi mířily k tématu vlákna, kterým v tomto případě nepochybně je členství ve výboru na základě VOLBY, nikoliv ze zákona dle §9 odst.9 ZoVB.
Jeden z přispěvatelů to nedávno vyjádřil slovy
"... musíte si vždy přečíst původní dotaz, na ten se většinou odpovídá."
Sám bych to nevyjádřil lépe.
Přeju pěkný letní den,
lake
Poslední komentáře