Volba nového výboru - převzít bordel od minulého výboru?
Zdravím vás. Mám dotaz. Po 10ti letech nečinnosti výboru, se výbor rozhodl skočit. Bude probíhat nová volba. Ale vzhledem k tomu, že ač jsem žádala nápravu, nic se nedělo – nedělá se účetnictví, nedělají se schůze, účetní závěrka za 10 let neproběhla i když máme úvěr na revitalizaci, na střeše vysílač na internet čili pronájem za střechu od cizí firmy a další jobovky. A můj dotaz je následující. Když se zvolí nový výbor, bude muset dát tohle všechno do pořádku po starém výboru, nebo lze začít od určitého data vše tak, jak se má
Dobrý den,
máte velký problém! Bydlím v domě, kde se něco takového stalo. Bývalý předseda nevedl nic, všem tvrdil, že jsou peníze na účtě SVJ a že dům je v pořádku. Účetnictví ani vyúčtování nikdo neviděl od založení SVJ v 2012, schůze se nekonaly (bývalý předseda tvrdil, že lidi nemají zájem), dům se neopravoval, jediná fungující tam byla uklizečka (kdysi majitelka jednoho z bytů). Dům neměl pojistku (prý bývalý předseda omylem vypověděl), nebyly žádné revize.
Pak prohlásil v 2017, že už to nechce dělat, že ho to nebaví a došlo k volbě nového výboru, trvalo cca 1,5 měsíce než se to přepsalo v rejstříku. A pak šel nový předseda do banky a nestačil se divit. Na účtě zbyla povinná tisícovka (minimální zůstatek). Takže nebylo na zaplacení ani faktury za vodu. Vlastníci naštěstí posílali peníze vcelku pravidelně, ale někteří něco málo dlužili, ale to se podařilo vyzískat zpět.
Najala se správcovská firma, udělala se rekonstrukce účetnictví za poslední tři roky (náklad cca 40 tisíc Kč), udělaly se všechny revize (a zároveň se odstranily menší nedostatky, náklad odhadem 100 tisíc Kč, a ještě je třeba udělat velkou opravu v budoucnu za cca 100 tisíc Kč).
Nové vedení SVJ kvůli NOZ podali žalobu na bývalého předsedu (občansko právní a pak i trestní žalobu podali policajti, škoda ve výši cca 2 miliónů Kč). To se stále řeší, utopeno hodně peněz z právníka a ve výsledku stejně už se nepočítá, že něco se vysoudí zpět. Ale pointa je, že nový výbor to musel podat, protože jinak dle NOZ by to mohli vlastníci vyžadovat po novém výboru.
Jediné pozitivum v našem domě je, že se nic nepronajímá a není úvěr.
Po posledních dvou letech dejte na moje doporučení, a buď si pořiďte pevné nervy anebo byt prodejte a odstěhujte se.
Pokud se do toho pustíte, tak doporučuji určitě kvalitní správcovskou firmu (oni za Vás ohlídají revize, legislativu a účetnictví/vyúčtování, doporučí prověřené řemeslníky, atd.) Vy se připravte, že tohle bude Váše druhá práce po dobou 2–3 let než nastolíte pořádek v papírech, v domě a mezi sousedi. Naštvaným a rozezleným sousedům se nevyhnete, budete bojovat na několika prvních schůzích vlastníků, než se to ustálí a Vy získáte jejich důvěru.
Doporučuji být upřímný, ale zároveň nesdílet každou mini-informaci s vlastníky.
Doporučuji si také do výboru vybrat lidí, o kterých víte, že se s nimi domluvíte a že budou ochotni něco málo dělat (a hlavně si ty lidi předvyberte před skutečnou schůzí a protlačte je). Protože mít kibice nebo stagnátora ve výboru by pro Vás byla zbytečná starost na víc.
Na první schůzi si nechte odhlasovat, že nový výbor není zodpovědný za činy minulého výboru. Sice Vám to k ničemu nebude, ale i tak doporučuji. A napište do zápisu, že Vám bývalé vedení musí do jednoho měsíce předat veškerou dokumentaci k domu (pojistky, revize, plány, a umožnit kopii toho notýsku, atd. Berte cokoliv, i když silně pochybuju, že něco bude). Pokud Vám to bývalý výbor nepředá, ihned k dobré právničce a sepsat výzvu. A ihned po přepsání Vašich jmen jděte do banky a odstřihněte je od účtu SVJ a zrušte jejich karty. To samé u všech firem, se kterými spolupracujete (dodávající elektřinu a vodu, atd). Také písemně vše hned řešit s firmou, která u Vás pronajímá.
Pokud škoda způsobená bývalým výborem nepřesáhne alespoň 0,5 mio Kč, tak se připravte, že trestní stíhání od policie bude s největší pravděpodobností odloženo. Ale Vy na to musíte mít potvrzení od police, že to rozhodli policajti. Jinak hrozí, že náhradu po Vás mohou chtít vlastníci v budoucnu, protože NOZ.
Do rekonstrukce desetiletého neúčetnictví se nepouštějte, stačí Vám tři roky zpět a pak si nechte odhlasovat na schůzi, že s tím vlastníci souhlasí (jak s rekonstrukcí účta po tři roky, tak i s tím, že souhlasí, že zbytek se nebude rekonstruovat). Ale sami pro sebe si to spočítejte, ať vidíte kdo je v domě problematický nebo neplatič. A máte přehled o tom, jak dům fungoval v minulosti.
Přeji Vám hodně sil a štěstí (hlavně, abyste nebyli vytunelovaní a nerozpadal se Vám barák).
http://www.portalsvj.cz/…-reformatora
Takže jo, měli by to dát do pořádku, jinak můžou špatně dopadnout.
Kontakt na firmu provádějící levné a kvalitní rekonstrukce účto můžu poskytnout na e-mailu packo (zavináč) volny.cz
Účetnictvi je SVJ povinno vést podle § (2)a) Zákona o účetnictví č. 563/1 Sb.:
„(2) Tento zákon se vztahuje na účetní jednotky, kterými jsou
a)právnické osoby, které mají sídlo na území České
republiky,“
Nevedením účetnictví vám členové výboru pěkně zavařili. Bez jejich spolupráce (především předsedy) rekonstrukci účetnictví za 10 let neprovedete. Nenechte je jen tak odejít a hodit problém na nový výbor.
Požadujte po předsedovi (členech výboru) ať neprodleně ještě před odstoupením z funkcí provedou nápravu tj. rekonstukci účetnictví za uvedených 10 let. Snad se jim podaří sehnat nějakou účetní firmu, která ve spolupráci s předsedou rekonstrukci provede.
Dejte jim nůž na krk. Upozorněte je, že pokud odstoupí z funkcí předtím, než bude provedena rekonstrukce účetnictví, podáte na ně trestní oznámení dle § 254 testního zákoníku zákona č. 40/2009 Sb.:
„(1)Kdo nevede účetní knihy, zápisy nebo jiné doklady
sloužící k přehledu o stavu hospodaření a majetku nebo k jejich
kontrole, ač je k tomu podle zákona povinen,
kdo v takových účetních knihách, zápisech nebo jiných dokladech uvede
nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje, nebo
kdo takové účetní knihy, zápisy nebo jiné doklady změní, zničí,
poškodí, učiní neupotřebitelnými nebo zatají,
a ohrozí tak majetková práva jiného nebo včasné a řádné
vyměření daně, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta
nebo zákazem činnosti.“
„podáte na ně trestní oznámení dle § 254 trestního zákoníku zákona č. 40/2009 Sb.“
A jak to podle Vás dopadne?
Pokud mají uvedení funkcionáři nějaký pud sebezáchovy, tak dají přednost nápravě stavu před vystavením se trestnímu stíhání.
Jen uvádím, jak to velmi pravděpodobně dopadne. Pohrozit TO je vhodné, pokud výbor roky nevedl účetnictví. Na druhé straně za rekonstrukci účetnictví bude platit SVJ. A rekonstruovat nějaké záležitosti 10 staré nedává moc smysl. Jak již bylo uvedeno, dobrá doba jsou 3 roky.
Teoreticky by bylo správné rekonstruovat účetnictví od okamžiku vzniku SVJ, pokud nebylo účetnictví vedeno. Nicméně to bude stát spoustu peněz, asi nebudou k dispozici doklady a většina členů SVJ to neodsouhlasí. Proto souhlasím s panem Dvořákem, že 3 roky by měly stačit. Pohledávky i závazky starší 3 let by měly být promlčené. Nepromlčené pohledávky a závazky, banka a pokladna by se zahrnuly do rozvahy, takže by aktiva a pasiva nebyla nulová.
„Nicméně to bude stát spoustu peněz, asi nebudou k dispozici doklady a většina členů SVJ to neodsouhlasí.“
Já nejsem praktik,ale vím,že ta „většina členů SVJ“ nemá žádný důvod něco odsouhlasovat,poněvadž veškerá zodpovědnost za vadné či neúplné vedení účetnictví, je pouze na bedrech statutárů právnické osoby SVJ!Pouze oni, jsou povinni okamžikem přijetí své funkce, konat s péčí řádného hospodáře (§ 159/89/2012 Sb.,) a ručí za to celým svým majetkem.
Přeji hezký den.JaVa
Vím, že nejste praktik, nejste ani teoretik. Pouze citujete nějaká ustanovení, aniž byste chápal jejich smysl. Většina SVJ má ustanovení ve stanovách, která omezují výbor v nakládání s prostředky. Rekonstrukce 10 let účetnictví nebude vůbec levná a je velmi pravděpodobné, že bez souhlasu shromáždění výbor takové prostředky NESMÍ vynaložit bez ohledu na § 159, který zjevně nechápete.
A když už bude výbor předkládat návrh shromáždění na rekonstrukci účetnictví, tak by se měl zmínit o tom, že se sice splní nějaký paragraf nějakého zákona, ale 4 až 10 let staré pohledávky a závazky budou promlčeny. A že asi nebudou po 10 letech u obchodních partnerů ani žádné doklady, ty se mohou likvidovat mnohem dříve. Proto předpokládám, že shromáždění nesmyslný výdaj na rekonstrukci 4 až 10 let starého účetnictví neschválí. Skutečně postačuje 3 roky zpětně i to bude drahé a obtížné.
Nedělám si naději, že to pochopíte, ale musel jsem to napsat.
Mně jste svým příspěvkem utvrdil pouze v tom,že jste zcela nepochopil výše uvedený příspěvek „pana Pokorného“ a raději zde opět prosazujete „lidovou tvořivost“.Nebo snad v mém příspěvku vidíte nějaké doporučené datum na rekonstrukci účetnictví?Já jsem pouze poukázal na fakt,že za vedení účetnictví SVJ, nese odpovědnost, pouze statutární orgán právnické osoby SVJ.
Přeji Vám hezký den. JaVa
Ve vašem příspěvku nepravdivě uvádíte (nechci psát přímo, že lžete): " vím,že ta „většina členů SVJ“ nemá žádný důvod něco odsouhlasovat". Já tvrdím, že u velkén části SVJ není možné bez souhlasu shromáždění vynaložit velké peníze na rekonstrukci účetnictví 10 let zpětně. Pan Pokorný pouze ocitoval předpisy. Ty jsem znal. Asi nikdy nejednal s Policií ČR.
Mimochodem za ne/vedení účetnictví nese odpovědnost SVJ nikoliv výbor, ten nemá právní osobnost.
„Mimochodem za ne/vedení účetnictví nese odpovědnost SVJ nikoliv výbor, ten nemá právní osobnost.“
§ 151/89/2012 Sb.,
(1) Zákon stanoví, popřípadě zakladatelské právní jednání určí, jakým způsobem a v jakém rozsahu členové orgánů právnické osoby za ni rozhodují a nahrazují její vůli.
Konec citace ze zákona
V tomto případě se jedná o SVJ vzniklé ze z.č. 72/1994 Sb., a to se zatím zřejmě(stanovy nejsou k dispozici) řídí n.v.371/2004 Sb., ve kterém se v § 9 písm. c) uvádí:
Výbor jako výkonný orgán společenství zejména
- odpovídá za vedení účetnictví a za sestavení účetní závěrky a za
předložení přiznání k daním, pokud tato povinnost vyplývá z právních předpisů,
konec citace.
Opět se rozcházíme v názorech.Já jako „nepraktik a neteoretik“tvrdím,že za nevedení účetnictví SVJ je odpovědný výkonný orgán právnické osoby Společenství vlastníků a Vy zde uvádíte,že to je právnická osoba SVJ.
Někomu z nás zřejmě „hráblo“ a nebo máme pravdu oba:-).Zkuste to prosím, trochu osvětlit.Děkuji předem.
JaVa
nicméně jsem rád, že již netrváte na svém nepravdivém tvrzení, že „vím,že ta „většina členů SVJ“ nemá žádný důvod něco odsouhlasovat“.
Za vedení účetnictví je zodpovědná účetní jednotka tj. SVJ, i kdyby pověřila vedením jinou osobu, jak uvádí § 5 odst. 2 zákona o účetnictví. Podle § 37 se může dopustit správního deliktu opět účetní jednotka, nikoliv statutární orgán.
V § 151 občanského zákoníku nic o odpovědnosti za ne/vedení účetnictví není. Tam se řeší v jakém rozsahu členové orgánů právnické osoby za ni rozhodují a nahrazují její vůli. Vedení účetnictví skutečně není rozhodování za SVJ a nahrazování vůle SVJ.
To Vy stále nechápete, že neexistuje žádný zákonný důvod,proč by si měl výkonný orgán nechat „alibisticky "odsouhlasit“ ,že se nebude rekonstruovat účetnictví od někoho = shromáždění vlastníků,když za jeho „správné a úplné vedení“ je odpovědný pouze on=statutární orgán.
Nebo snad máte k dispozici úplné znění stanov SVJ, o kterém je zde řeč a v něm je uvedeno něco jiného než v n.v. 371/2004 Sb., čl. VIII.odst. 9 písm.c)
„Výbor odpovídá za vedení účetnictví a za sestavení účetní závěrky a za předložení přiznání k daním, pokud tato povinnost vyplývá z právních předpisů,“
konec citace
Jestli nemám pravdu v tom,kdo je za správné vedení účetnictví právnické osoby SVJ odpovědný,tak mě laskavě poučte. Děkuji předem.
A právě proto,že je v n.v. určeno,kdo je za správné vedení účetnictví odpovědný jsem uvedl i odkaz na § 151/89/2012 Sb.,.který jste citoval i Vy,neboť je v něm uvedeno:
„že popřípadě zakladatelské právní jednání(stanovy)určí,“jakým způsobem a v jakém rozsahu členové orgánů právnické osoby za ni rozhodují a nahrazují její vůli."
Přeji Vám hezký zbytek dne.JaVa
dle zákona o účetnictví má SVJ povinnost archivovat účetní závěrky za 10 let dozadu, účetní doklady a knihy 5 let zpátky (viz § 31 odst. 2)
§ 31 (2) Účetní záznamy se uschovávají, pokud v § 32 není stanoveno jinak, a) účetní závěrka a výroční zpráva po dobu 10 let počínajících koncem účetního období, kterého se týkají, b) účetní doklady, účetní knihy, odpisové plány, inventurní soupisy, účtový rozvrh, přehledy po dobu 5 let počínajících koncem účetního období, kterého se týkají, c) účetní záznamy, kterými účetní jednotky dokládají vedení účetnictví (§ 33), po dobu 5 let počínajících koncem účetního období, kterého se týkají.
pokud SVJ dosud neprovedlo vyúčtování dlouhodobých záloh, pak má povinnost archivovat účetní záznamy o těchto zálohách po celou dobu, kdy byly hrazeny tyto dosud nevyúčtované zálohy (viz § 32 odst.3 věta druhá)
§ 32 (3) věta druhá = pokud se účetní záznam vztahuje k nezaplacené pohledávce či nesplněnému závazku ve lhůtě podle § 31 odst. 2, uschovává účetní jednotka tento účetní záznam do konce prvního účetního období následujícího po účetním období, v němž došlo k zaplacení pohledávky nebo ke splnění závazku.
pokud SVJ nemá výše uvedené, pak je výbor povinen účetnictví rekonstruovat (viz § 35 odst. 6)
§ 35 (6) V případě, že účetní záznamy jsou ztracené nebo odcizené, zničené nebo poškozené tak, že tímto poškozením došlo ke změně jejich obsahu, je povinna účetní jednotka provést opatření k obnovení průkaznosti účetnictví.
následky nesplnění výše uvedených povinností jsou sankcionování přestupkem dle zákona o účetnictví, spáchání trestného činu Zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění (§ 254 TZ) a případný neúspěch v soudním sporu o vyúčtování záloh, neboť SVJ nebude schopno prokázat, zda zálohy byly vyúčtovány řádně (a tudíž vyúčtování je splatné)
No samozřejmě do pořádku nic dávat nemusíte, může pokračovat ve stejném stylu! No a nyní vážně. Máte správné informace? Kdo vám dělá vyúčtování, nějaký správce? Kdo obsluhuje účet? Kdo sleduje, jak se splácí úvěr? Kdo eviduje platby vlastníků? Kdo zařizoval tu vaši revitalizacI? Někdo to vše musí nějak evidovat, nebo ne?
Výbor si zvolil předsedu, který obsluhuje účet a hlídá platby. Vše si prý zapisuje do notýsku. Když je třeba na něco se složit, jako třeba platba za světlo ve společných prostorách, tak to předseda rozdělí dle obyvatel, jemu se to zaplatí a tím to hasne. Nevydá ani příjmovou stvrzenku… Účetnictví se nevede, předseda má prý vše důležité zapsané v notýsku. Popravdě je v našem svj příšerný bordel, celých 5 let, co tu bydlím, sháním výbor a členy, ať se s tím něco dělá. Jenže jsem sama… A předseda mi vždycky řekl, že třeba zrovna účetnictví a závěrku dělat nemusíme, že se na to někde ptal.
Budete potřebovat počáteční stavy (kdo a za co dluží, úvěr, pokladna, …). Buď Vám je bývalý předseda poskytne (fakticky nemusí vadit, že to budou čísla z notýsku, i když formálně účetnictví vedeno nebylo, ač mělo. Ale udělal bych z toho oficiální zápis, kde čísla budou uvedena a bývalý předseda to podepíše), nebo budete muset jít do minulosti a zrekonstruovat si několik minulých let. Pokud tam nejsou nějaké dluhy atd., tak bych nešel dál, než 3 roky zpětně.
Takže bude stačit, když starý výbor zajistí dodatečně rekonstrukci účetnictví za cca 3 roky zpět? Nikdo z domu do fondu oprav nedluží… Jen máme ten úvěr na revitalizaci a příjem z pronájmu střechy na vysílač pro internet. Jak k tomu ale výbor donutím, když si vedou svou, že účetnictví vést nemusí, neb se prý na to nějaké účetní ptali? Já se je snažím rozhýbat už 5 let a pořád si vedou svou. Ostatní obyvatelům je to jedno a mě nadávají, že já mám furt nějaký problém.
Napsala jste:
„Jak k tomu ale výbor donutím, když si vedou svou, že účetnictví vést nemusí, neb se prý na to nějaké účetní ptali?“
Na to vám přece už Pokorný odpověděl ve svém prvním příspěvku, ve kterém uvedl zákon a citoval příslušné ustanovení, z kterého jasně vyplývá, že právnická osoba je povinna vést účetnictví. Vaše SVJ je snad právnickou osobou zapsanou v rejstříku SVJ (lze ověřit ve veřejném rejstříku zde: https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik
A Pokorný také uvedl, jak je k tomu donutíte. Ať si vyberou. Rekonstrukce účetnictví nebo tresní oznámení. Tak proč se opět ptáte na to, na co jste už obdržela jasnou odpověď.
Obávám se, že rekonstrukce bude na Vás. Nemáte, dle mého, smysluplné páky, jak donutit minulý výbor ještě něco udělat. A pokud to udělají, že to bude uděláno správně. Takže jako jedinou cestu vidím aktivně se toho chopit a pustit se do toho. Samozřejmě budete potřebovat v průběhu získávat informace od minulého výboru, protože jinak nezrekonstruujete vůbec nic. Bude to chtít hodně diplomatického jednání, aby se Vám podařilo od minulého výboru jakž takž informace získat. Nejsem zastáncem silových řešení typu trestního oznámení či jeho strašením. To rozhodně zhorší atmosféru v domě (a kdo v tom pak má bydlet?) a výsledek je nejistý. I kdyby náhodou minulý výbor byl odsouzen za trestný čin (o čemž dost pochybuji), tak tu rekonstrukci stejně budete muset udělat pod svojí taktovkou, minulý výbor už nehne ani prstem.
Ještě by stálo za to získat kontakt na „tu účetní“, co jim řekla, že nemusí vést účetnictví a prodiskutovat to i s ní, jak to vlastně myslela. Protože jedna z věcí, které je v SVJ opravdu jasné, je fakt, že musí vést účetnictví. Ale pokud se jí pan předseda ptal před více, jak 10 lety, kdo ví, co vlastně odpověděla. Ale pokud byste s ní promluvila a zjistila (nebo ji přesvědčila), že účetnictví SVJ vést musí, a ona to i panu předsedovi sdělila, dal by se možná pan předseda přesvědčit ke spolupráci …
Napsal jste:
„Obávám se, že rekonstrukce bude na Vás. Nemáte, dle mého, smysluplné páky, jak donutit minulý výbor ještě něco udělat“
Právě naopak, páky, jak donutit minulý výbor ještě něco udělat ztratíte v momentě, kdy minulý výbor skončí a odpovědnost spadne na výbor nový.
Dále jste napsal:
" Bude to chtít hodně diplomatického jednání, aby se Vám podařilo od minulého výboru jakž takž informace získat. Nejsem zastáncem silových řešení typu trestního oznámení či jeho strašením."
To mě fakt rozesmálo. Tazatelka napsala, že je v svj příšerný bordel a že celých 5 let, co tu bydlí, shání výbor a členy, ať se s tím něco dělá a k ničemu to nevedlo. A vy ji radíte „diplomaticky jednat“. Chtěl bych vidět toho vola, který se nechá zvolit za takové situace do nového výboru a bude se doprošovat diplomatického jednání po členech minulého výboru.
A jak dlouho doporučujete novému výboru diplomatický jednat, když 5 let diplomatického jednání k ničemu nevedlo? Uvědomujete si, že členové nového výboru musí dle NOZ jednat s péčí řádného hospodáře? To není o tom, diplomaticky jednat, aby se proboha nezhoršila atmosféra v domě. Pokud budou noví členové výboru protahovat řešení zbytečným diplomatickým vyjednáváním s minulým výborem, mohou SVJ vzniknout škody, za které členové nového výboru budou spoluodpovídat.
Pokud nebylo řádně vedeno účetnictví už 10 let, je pravděpodobné, že správa a především vyúčtování nákladů na správu a služeb nebylo provedeno správně. A není vůbec jisté, zda nedošlo k nějaké zpronevěře. Diplomatickým jednáním se starým výborem v takovém případě ničeho nedosáhnete a stanete se spoluodpovědným.
„…nový výbor …bude muset dát … všechno do pořádku po starém výboru“
V zájmu všech je mít účetnictví O.K. Nejvyšší orgán nechť rozhodne, že bude účetnictví rekonstruováno a že to bude předepsáno starému výboru k náhradě.
Je možno vznést dotaz na portalobydleni.cz, info@portalobydleni.cz.
Bez rekonstrukce účetnictví za předchozí roky nemůže dojít ke správnému vedení účetnictví v navazujícím období.
Nejvyšší orgán (shromáždění vlastníků) nemůže rozhodovat zda bude provedena rekonstrukce účetnictví, to vyplývá ze zákona. Při rozhodnutí shromáždění o neprovedení rekonstrukce účetnictví by byl porušen zákon, protože by nebylo možné navázat řádným správně vedeným účetnictví v dalším období.
Poslední komentáře