vodoměry
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenost s elektronickými vodoměry firmy Kaden. Zaznamenávají i sebemenší průtok vody ( protékající WC )?Nebo stačí obyčejné vodoměry? Pokud vychází srovnání elektronické a mechanické vodoměry stejně, zdá se mi vydávat peníze za elektronické zbytečné.Na konci roku nemáme s odečty v bytech problémy. Jen se někomu zdá rozdíl mezi bytovými a patním vodoměrem vysoký.Děkuji Saša
Dobrý den, delší dobu jsme sháněli vodoměr do bytu. Bohužel jsme moc nevěděli podle čeho vybírat. Pak mi ale kamarádka doporučila stránku http://www.mereni-tepla.cz/vodomery. Kde jsme se dozvěděli všechny důležité informace a vybrali ten správný. Vřele doporučuji.
Přesnost vodoměru neudává způsob jeho odečtu ( rad. signál, osobně) , ale třída přesnosti. Vodoměry mají převážně třídu přesnosti B ( pozor, někdy jsou klienti obelháváni, že třída A je nejlepší a C nejhorší, ale OPAK je pravdou ) a je-li třída přesnosti u obou systému identická, je i výsledek ( chyba ) identická. Proto doporučujeme, než instalovat drahé radiové odečty, zkrátit periodu výměn, aby nekleslala citlivost měřidla ( její mechanické části, u obou způsobů odečtu, stejná). za méně peněz si pořídíte vyšší přesnot odečtu, protože po demontáži a následném ověření parametrů demontovanéno měřidla na AMS skoro nikdy jeho přesnost nevyhoví. Tento poznatek je ověřen letitou praxí. proto v posladních letech před výměnou klesá přesnost odečtů ( zvyšuje se odchylka) a je zcela jedno, zda někdo pobíhá za dveřmi s přijímačem nebo se v jádře normálně podívá na počítadlo.Vodoměry třídy C ( nejpřesnější ) jsou mnohem dražší a jejich zanášení probíhá úplně stejně jao u B popř. A.
Vladislav Kopal,Aquila s.r.o.
Když jsem si na intu našel svůj vodoměr, tak je u něj chybová křivka
do cca 2 %. Tak si teď spočítejte počet vodoměrů v baráku a dostáváte
se k nějaké celkové chybě. Ale .. on vodoměr neukazuje jen do plusu, ale
podle množství odběru i do mínusu, takže se to jaksi srovnává
v průměru. Mimo „černý“ odběr, únik vody …
Stejné dohady jsou u podružných a fakturačních elměrů např.
u společných garáží.
S přístupem do bytu také nemám a dokonce si myslím, že není od věci se jednou za rok na vodoměr kouknout, aby byla jistota že ho někdo nějak neovlivňuje, ale nad elektronickými vodoměry uvažuji také. Bylo by zajímavé provést odečet např. každý měsíc a tyto hodnoty dát do grafu. Dalo by se tak zjistit jaké anomálie se během roku vyskytují, popř. zasáhnout dříve. Dále by se mi líbilo, kdyby někdo vyráběl nějakou automatickou odečtovou jednotku tedy nějakou krabičku, která by se umístila někam do středu domu, na ní by se nastavilo kdy se bude odečítat a ona by odečty provedla automaticky s tím že by se data pak stály na počítač k dalšímu zpracování. Koukal jsem se např na rádiovou jednotku firmy Kaden a je to obyčejné zařízení připojitelné k USB. Dneska má USB port každá dětská hračka, tedy ta odečtová jednotka by mohla být nějaká sestava s jednočipovým procesorem a potřičným SW, nic drahého a složitého.
Radiové odečty vodoměrů neznamenají, že musíte mít elektronické vodoměry. Takové krabičky, jako píše komentátor Mlha, již existují, v řadě firem je nabízejí, údaje se dokonce zaznamenávají do grafů a tabulek. Je známo, že každý průtokoměr se časem zanese, proto jsou předepsané výměny. Radiové odečty mají ale pomoci k tomu včas odhalit nepřesnosti a chyby, kontrolují ovlivňování měřičů, lze nastavit intervaly odečtu a dokonce existuje i software pro kontrolu několikrát v hodině, na který se pohodlně můžete přihlásit přes login prostřednictvím internetu. Krabičky jsou kompatibilní s jakýmkoliv měřidlem s nějakým pulsním výstupem… Nic víc, nic míň. Více se můžete dočíst zde: http://www.softlink.cz/…pouziti.html
Podívejte se na www.neovlivnitelnyvodomer.cz, dozvíte se, jak rozdíly eliminovat.
Neovlivnitelné vodoměry nedělá jenom f. Maddalena !! Je hodně firem které dělají vodoměry ve tř.B. Vodoměry Maddaleny jsou ve třídě C ale pouze v horizontální poloze. Tak pozor na to!! Ve vertikální poloze jsou již pak ve třídě B a cena vodoměrů Maddalena je o 100% nahoru. Valná část vodoměrů v byt. jednotkách je namontována ve vertikální poloze a za tu cenu od Maddaleny mám skoro dva vodoměry!!
Jsme v Čechách tady už pohořelo tolik „neovlivnitelných“ věcí, tedy termín neovlivnitelný vodoměr je jen marketingový tah (i když uznávám že může mít vyšší přesnost a zachytit menší úniky). Mě by se spíš líbilo, kdyby se odečet provedl např každý měsíc, nebo např. co 14 dní a porovnala se potřeba domu a patního vodoměru. Tím by se odhalil ovlivňovač vodoměru velmi rychle a mohlo by se jednat včas. Elektronické odečítání je k tomuto přímo předurčeno. Máte někdo nějaké zkušenosti jak to udělat, pokud možno co nejvíce automatizované?
Dobrý den, už i na našem objektu přemýšlíme, že změníme staré vodoměry za přesné Maddalena. Cena vody roste a když vidíme ty rozdíly co nám zdražují vodu, tak o tom už budeme hlasovat. Mám známého na metrologickém středisku a vím, že ne všichni dodavatelé říkají úplnou pravdu. Takže nikomu nevěřit a hlavně si vyžádat všechny potřebné dokumenty, které prokazují přesnost!!! a neovlivnitelnost- musí být vodárenské konstrukce – bez magnetické spojky, jako ten co máme ve sklepě, ale musí být čitelný – musí mít oddělené počítadlo !!! Někde na webu jsem viděl firmu, která to nabízí. Můj známý mě taky varoval, že i nějaká firma nabízí nějaké neovlivnitelné vodoměry, které jsou nečitelné a mají nízkou přesnost a proto se dříve vyhazovaly, proto ty certifikáty a reference.
Nápad to možná není špatný, ale nefunguje. Na vedlejším domě požívají rádiové vodoměry a rozdíl mají stále cca 30%. Nepřišli na nic. Je to více o konstrukci vodoměru než o systému odečtů … ale záleží na každém, co si zvolí. Mnoho úspěchů při řešení.
Dobrý den, mám dvacetileté zkušenosti s bytovými vodoměry, naše společnost byla jedním z prvních hráčů na tomto poli. Chci se jen s Vámi podělit o některé postřehy, které jsem po návštěvě tisíců bytů, kde jsme vodoměry instalovali a vyměňovali nabyl. V současné době tzv. rádiové odečty jsou velkým šlágram, ale mají jednu, a to velmi zásadní, vadu. Většinou po jejich instalaci Vás nikdo nepustí do bytu a odvolává se na svou investici do měřidel. Pak chybí jakákoliv kontrola , zda jsou neporušené plomby, zda přístroj má standardní chod atd. proto ty odchylky. Zásadnímprvkem dnešních zlodějen vody není manipulace s vodoměrem, ale v domech, kde jsou šachty, se zcela snadno nastřihne stoupací vedení a vsadí vývod PŘED bytový vodoměr ( lze velmi jednoduše technicky „zamaskovat“, většinou se nasřihuje těsně nad zemí a jednoduchým způsobem se přikryje ( a kdo by ho tam vlastně hledal, že…).tyto vývody se většinou přivádějí k pračkám ( nelze jednoduše provést kontrolu napojení, při případné plošné kontrole napojení vývodů ). Tedy závěr. Můžete mít kosmickou techniku, super přesné přístroje odečty na 1/1000 litru, ale 10 minut práce instalatéra ( většinou přirekonstrukcích jader ) postaví celé měření na hlavu…tak jest, proto šetřetepeníze za výkřiky techniky. K ustanovení zloděje přispěje stoupačkový vodoměr a dílčí součty mařidel nad ním, a lze vytipovat zloděj..... Prostě krademe, okrádáme se a když tuto situaci líčíme zahraničním výrobcům vodoměrů, jen povatahnou obočí a nekomentují…
Zdravím Vás, Vladislav Kopal
„Mě by se spíš líbilo, kdyby se odečet provedl např každý měsíc, nebo např. co 14 dní“
Mně by se zase líbilo, kdyby se odečet prováděl každý den, nebo lépe několikrát za den v zájmu spravedlnosti. Elektronické vodoměry s dálkovým odečtem jsou k tomuto přímo předurčeny.
Kouřil J.
Můžete přesně sčítat nepřesná čísla a nedoberete se výsledku. Při vysazování odboček před vodoměr. Elektronické vodoměry jsou sice k tomu předurčeny, ale je zde nutná soudobost odečtu a porovnání s patou s tím, že když zaznamenáte odchylku, co provedete? To by mě zajímalo.
Zdravím Vás, Vladislav Kopal
Mě ani tak nejde o četnost odečtu, jako o technickou realizaci. Tedy pokud budu musel vyběhnout s notebookem na chodbu a vše stáhnout do počítače a ručně porovnávat v tabulkovém procesoru, tak to nebudu dělat každý den :-) Když to bude za mě dělat nějaký robot tak interval nastavím, klině na 5 minut, nebo každou minutu (to by se asi vidělo v praxi) a hned dostanu výsledky, co se v domě děje. Když uvidím že v určitý časový úsek (teď se nechci hádat jak má být dlouhý) vodu odebíral pouze Franta Vomáčka a jeho vodoměr naměřil X a patní vodoměr naměřil o 20% více tak hned vím která bije a ani nemusím mít supervodoměry, které jsou nemagnetické, pozlacené s certifikátem EU. Ono vyúčtování je bohužel velmi zavádějící. Odečty bytových vodoměrů se provádí v rozmezí řekněme 2 měsíců, vodárny dělají odečty taky kdy se jim zachce a porovnávat součet hlavního vodoměru s podružnými je vždy nepřesné. Udělat odečet všech vodoměrů v jeden čas je lákavá vize.
Mlho, uvádíte: „Když uvidím že v určitý časový úsek (teď se nechci hádat jak má být dlouhý) vodu odebíral pouze Franta Vomáčka a jeho vodoměr naměřil X a patní vodoměr naměřil o 20% více tak hned vím která bije a ani nemusím mít supervodoměry“. I když budete sledovat on line, tak uvidíte pouze, že je rozdíl mezi patou a jediným oficiálním spotřebitelem 20%. Čím je způsobeno oněch 20% z toho měření neuvidíte. Může krást Franta Vomáčka nebo někdo jiný nebo to někde neměřitelně protéká. Ta Vaše vize je pro Vás asi lákavá, ale nic neřeší.
Ano, pokud v první fázi uvidím, že vodoměr pana Vomáčky má o 20% nižší náměr oproti patnímu vodoměru, tak nevím nic. Nicméně zbystřím a kouknu se co se stane, když se zastaví vodoměr pana Vomáčky. Pokud se hlavní vodoměr točí tak vím, že mám po domě únik a budu se ho snažit najít. Pokud ale patní vodoměr netočí, tak vím, že vodoměr pana Vomáčky neměří dobře. A když v dalším časovém úseku zapne vodu pan Pučmidrát (starý poctivec) a já uvidím, že to co naměřil vodoměr pana Pučmidráta se kryje s tím co naměřil patní vodoměr, budu vědět že chyba na vodoměru pana Pučnidráta není… Doufám, že je to jasné. Kouzlo je v tom, že máte informaci ihned a nedivíte se až při závěrečném vyúčtování. Dále porovnáváte srovnatelné, tedy skoro stejné časové úseky a ne jak jsem napsal odečty, které byly realizovány v intervalu měsíců. V tuto chvíli mě ale spíš jde o technickou realizaci, tedy zdali nějaký výrobce tuto aplikaci nabízí, nebo jen dostanu vodoměry, které něco vysílají na 868 MHz, ale další řešení sběru dat je ve hvězdách.
Vše ale musí být podloženo ochotou jednotlivých vlastníků Vás pak do bytu vpustit na kontrolu chodu ( plynulost, citlivost ) , což je někdy zásadní problém. Popř. Vás nevpustí dál do bytu, aby jste si ověřil, zda každý vývod je měřený a není předřazen řádnému měření. Je to jako se chřipkou . Bez lékaře ji léčíte sedm dní, s lékařem týden. Hlavní problém je v nutnosti zkrácení intervalu výměny ( 6 let je moc, vodoměry se u malých odběrů přidrhávají, klesá citlivost ) , opravdu skutečná kontrola chodu přístroje při odečtu ( máme systém), zabezpečení kvalitními a unikátními plombami ( tak, jak se má )a můžete mít vodoměr za 300,– Kč a solidní výsledky . Lump si vždy najde cestu a v domech, kde jsou desítky bytů je vše složité. Jistě, ve třípatrovém domě s osmi byty ve vchod se lze orientovat a případného zloděje odhalit.
Elektronické vodoměry typu kaden ,jsou stejného měření jako stávající běžné nainstalované vodoměry .Nejběžnější třída přesnosti podružných vodoměrů je B a tato třída přesnosti je i u elektronického vodoměru kaden.Nejpřesnější vodoměr je v tříděp přesnosti C a je osaznen na patě domu .Rozdíl mezi součtem podružných bytových vodoměrů a mezi hlavním patním vodoměrem se rozpočítává mezi počty bytů v daném domě.Rozdíl do 20% je v normálu. Pokud jsou i tací ,kterí vodoměry magneticky ovlinňují ,je vhodné použiít mokroběžné vodoměry ,které jsou magneticky neovlivnitelné .Tyto vodoměry instalujeme a rozdíl se již po měsíčním odečtu zmenšil . S pozdravem ing.Turke vodo-therm
Jde patrně o běžný rychlostní vodoměr (proud vody roztáčí lopatkové kolo). Pokud vám jde o přesné měření malých průtoků, tak byste měla zaměřit pozornost na objemové vodoměry (střídavě se naplňují a vyprazdňují komory uvnitř vodoměru), které jsou z principu mnohem přesnější při měření malých průtoků. Ale nemám přehled v oblasti konkrétních výrobků (zda něco za rozumnou cenu, s rozumnou velikostí apod. existuje).
Poslední komentáře