Vlastník bytu v osobním vlastnictví
Po zakoupení bytu v osobním vlastnictví,jsme zjistili,že vlastníci ostatních bytů nemají založené SVJ a nevedou žádné účetnictví a ani nemají žádný fond oprav.Dům má 8 bytových jednotek a všechny jsou v os.vlastnictví.Co můžem udělat pro změnu.Díky Libor Klementa
Jukněte do zákona 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů, a než dojdete ke dvacátému paragrafu, budete přesně znát postup.
Není to nic příliš složitého.
Jen pár rad na úvod: ¨
- Připravte si stanovy, nebo vyhlašte, že platí stanovy vzorové (vyhláška číslo 371/2004 Sb.), které si později jako společenství upravíte k obrazu svému.
- Zvládněte tu první schůzi shromáždění bez notáře, protože potom další změnu stanov byste opět museli dělat s notářem. A škoda tisícovky, kterou si za to vezme notář, zvlášť když evidentně nemáte ani fond oprav.
- Dohodněte výši poplatku do fondu oprav – nejlépe podle spoluvlastnických podílů, které najdete v prohlášení vlastníka (to bylo třeba město, když vám byty odprodávalo, tak to ho psalo). Kdyby byly řeči, že platit nebudou, taqy už budete vědět z toho zákona, že je to jejich povinnost.
- Vymyslete jak to bude se správou domu. Vzhledem k tomu, že je vás osm jednotek, správce se vůbec nevyplatí, respektive vyplatí se „ekonomiccký správce“ pokud nemáte v domě některého(-rou) ochotného(-ou) účetní(-ho). Jinak správa domu téměř nic neobnáší, je to zpočátku poměrně jednoduchá práce. Po schůzi sepsat zápis, založit do knihy zápisů, občas svolat zvolený výbor a udělat výborovou schůzi, nezapomenout jednou ročně na revizi hydrantů a jednou za pět let na revizi elektro, a konečně se musíte rozhodnout, zda a které opravy zvládnete na domě sám (sami) (vysklené dveře, zalepení střechy IPA lepenkou…) a na co budete zvát firmu. (Zpočátku však evidentně nebudou korunky, takže svépomoc to jistí.)
- Nakonec jednou do roka rozúčtovat náklady na služby, které jste platili po uplynulý rok zálohově (pokud tedy nemáte zrovna v domě karmu, kotel, bojler či akumulační kamna). Dá se to spočítat ručně za pomoci excelu, ale spíš bych doporučil naučit se s tou tabulkou paní Klainové.
Kdybyste potřeboval další info, klidně se ozvěte, kontakt na mejl je v zápatí.
Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz
Vážení,
pan Filip vynechal řadu dalších povinností z pohledu technického:
- revize hromosvodu,
- revize plynu – 1× za 3 roky a každý rok kontrola,
- kontrola HP (hasících přístrojů) – 1× ročně,
- požárněbezpečnostní prohlídka domu odborně způsobilou osobou 1× ročně,
- kontrola komínů odborně způsobilou osobou – několikrát ročně dle druhu topeniště (případně revize komínů, pokud tento doklad nemáte),
- a další dle technického vybavení domu.
Pokud není správce, musí se starat výbor nebo pověřený vlastník, a to s plnou odpovědností.
Matějka
Jo, je toho více, ale všechno je to poměrně v pohodě zvladatelné. Hromosvody jsme dělali loni, to jsem si také mohl vzpomenout, plyn nemáme, takže ten jsem zapomněl logicky, pokud topíte do komína, tak kominík atp.
Důvodem mého příspěvku bylo to, že se to dá zvládnout bez placení správce. Zvlášť když na začátku budete mít velmi hluboko do kapsy.
A to uznejte, pane Matějko, že je to to nejdůležitější. (-:
P.S.: A stejně … když něco výbor (správce) zapomene, taxe velmi těžko sankcionuje.
Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz
Vážení,
opět konstatuji: těžko všeobecně radit bez znalosti Prohlášení …, Stanov…, a technických znalostí domu.
Každý dům – SVJ má jiné technické podmínky a jiné odborné zdroje v řadách svých členů.
Matějka
No, vždyť tím příspěvkem chci dát najevo, že se do toho můžou klidně pustit sami a tady jim leckdo poradí, když se náhodou ocitnou v úzkých, ne?
Zrovna Vy jste ten, který je dost fundovaný a přitom sdílný, takže u vás přece budou míst jistotu… (ne abyste to bral ironicky, myslím to upřímně!) (-:
Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz
Poslední komentáře