Jukněte do zákona 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů, a než dojdete ke dvacátému paragrafu, budete přesně znát postup.
Není to nic příliš složitého.
Jen pár rad na úvod: ¨
- Připravte si stanovy, nebo vyhlašte, že platí stanovy vzorové (vyhláška číslo 371/2004 Sb.), které si později jako společenství upravíte k obrazu svému.
- Zvládněte tu první schůzi shromáždění bez notáře, protože potom další změnu stanov byste opět museli dělat s notářem. A škoda tisícovky, kterou si za to vezme notář, zvlášť když evidentně nemáte ani fond oprav.
- Dohodněte výši poplatku do fondu oprav – nejlépe podle spoluvlastnických podílů, které najdete v prohlášení vlastníka (to bylo třeba město, když vám byty odprodávalo, tak to ho psalo). Kdyby byly řeči, že platit nebudou, taqy už budete vědět z toho zákona, že je to jejich povinnost.
- Vymyslete jak to bude se správou domu. Vzhledem k tomu, že je vás osm jednotek, správce se vůbec nevyplatí, respektive vyplatí se „ekonomiccký správce“ pokud nemáte v domě některého(-rou) ochotného(-ou) účetní(-ho). Jinak správa domu téměř nic neobnáší, je to zpočátku poměrně jednoduchá práce. Po schůzi sepsat zápis, založit do knihy zápisů, občas svolat zvolený výbor a udělat výborovou schůzi, nezapomenout jednou ročně na revizi hydrantů a jednou za pět let na revizi elektro, a konečně se musíte rozhodnout, zda a které opravy zvládnete na domě sám (sami) (vysklené dveře, zalepení střechy IPA lepenkou…) a na co budete zvát firmu. (Zpočátku však evidentně nebudou korunky, takže svépomoc to jistí.)
- Nakonec jednou do roka rozúčtovat náklady na služby, které jste platili po uplynulý rok zálohově (pokud tedy nemáte zrovna v domě karmu, kotel, bojler či akumulační kamna). Dá se to spočítat ručně za pomoci excelu, ale spíš bych doporučil naučit se s tou tabulkou paní Klainové.
Kdybyste potřeboval další info, klidně se ozvěte, kontakt na mejl je v zápatí.
Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz
Poslední komentáře