Vlastnictví bytů a spoluvlastnictví společných částí domu

Vložil Anonymous, 23. Říjen 2008 - 0:08 ::

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o pomoc. Jsme pouze čtyři vlastnící bytových jednotek a tím i čtyři spoluvlastníci společných částí domu. Tudíž nejsme společenství vlastníků a nemusíme vést účetnictví právnické osoby.Vlastník,kte­rý koupil byt o něco dříve, určuje pravidla. Se svým kamarádem , který nevlastní žádný byt v našem domě, se domluvil,aby vedl účetnictví společných prostor domu.I když jsme schopni, co se týče správy domu, vést sami, jsme malý dům, všichni máme už dnes vodoměry. Pouze onen vlastník se svým kamarádem mají dispoziční právo ke společnému účtu, sami rozhodují a vybírají peníze i firmy k případným opravám, neseznání další vlastníky se záměrem oprav, ignorují další vlastnická práva ostatních vlastníků. Chceme zrušit proto společný účet, každý máme svůj, není problém s vybráním peněz v případě oprav a tím chceme zrušit onoho kamaráda, který spravuje náš majetek a má volný přístup ke společnému účtu. Nepředkládá nám k nahlédnutí a zkontrolování ani faktury. Mimo vedení účetnictví našeho domu onen kamarád vlastníka dováží a montuje plastová okna z Polska, oni dva se dohodli a vyměnili na společné chodbě dřevěná okna za plastová, samozřejmě neseznámili všechny s tímto záměrem dopředu. Není nutný 100% souhlas všech vlastníků, když se mění vzhled?
Dle zákona č.274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu vznikla povinnost uzavřít s dodavatelem písemnou smlouvu s každým odběratelem, u nás to je opět pouze s tím jedním vlastníkem, který odmítá provést změnu smlouvy, jde mu o to, že chce být na všech smlouvách veden pouze on, nechápeme, o co mu jde,máme za to,že porušuje zákon. Právě onen vlastník si dal do bytu jako první vodoměr, platil spotřebovanou vodu dle něho a byl přistižen ve sklepě, jak si ve staré prádelně, kterou nikdo nevyužíval, vesele odebíral ze společného vodovodu hadicí vodu do sudů na zahrádku, umýval si tam auto, vodu pak s oním kamarádem rozpočítali mezi nás, kdo jsme neměli vodoměry, vlastník si zaplatil pouze skutečnou spotřebu vody podle svého bytového vodoměru. Nepovažoval za slušnost černý odběr vody vyrovnat, od té doby vznikly v našem domě konflikty. Vlastník nekomunikuje, o všem rozhoduje s kamarádem, ignoruje ostatní. Takto není možné ho nechat jednat donekonečna. Druhým vlastníkem bytu je důchodkyně, třetím podnikatel pronajímající byt a nestarající se o chod domu, čtvrtým vlastníkem je osamělá matka se synem. Za čtyři roky nemáme řádně provedeno vyúčtování služeb, o konání 1×ročně plánovaných schůzek nemůže být řeč. V tomto směru jsou vlastník i jeho pověřený kamarád nečinní. Proto moc prosíme, zda byste nám mohli poradit, jak máme jednat nebo kam se obrátit a vlastně jaké jsou naše povinnosti, když nejsme společenství vlastníků. S pozdravem Bobina

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Kalous (bez ověření), 25. Říjen 2008 - 10:45

    Je to jednoduché, pokud nejste svj tak bych okamžitě přestal platit na společný účet, dále bych u vodáren trval na samostatné smlouvě. Nepíšete jak to máte s vytápěním bytu zda centralně nebo každý byt ma své topení. Dále bych podal oznámení na policii pro podezření z tr. činu zpronevěry.

    Kalous

    Vložil MouseMouse, 23. Říjen 2008 - 7:47

    Bobino, nejsem odborník, ale jednoduché a prosté mi přijde , naposílat peníze na zmíněný účet. Pak ať si váš soused i s kamarádem hospodaří jak chtějí:-)

    Vložil Bobina (bez ověření), 23. Říjen 2008 - 22:51

    Ahoj Mouse Mouse, je to složitý, soused spoluvlastník je dement, nechápe spoluvlastnic­tví,bere to jako za totáče,že musí rozhodovat nadřízená osoba, hraje si na vlastníka celé nemovitosti a myslí si,že jeho slovo je platné proti ostatním. nezbývá, než podat stížnost k soudu. Je jiné řešení???

    Vložil MouseMouse, 24. Říjen 2008 - 11:50

    Než hned soud, tak by asi nebylo od věci, zkusit nějakou právní poradnu a pak zamávat sousedovi zákonem před nosem. Ale právník se dneska zadarmo ani neusměje, takže je třeba zvážit co a jak. Ale jak říkám, já nejsem odborník, jen selsky přemýšlím. Možná až moc ? :-)

    Vložil E (bez ověření), 23. Říjen 2008 - 23:23

    Kolik má procent?

    %
    Vložil MouseMouse, 24. Říjen 2008 - 11:51

    4 ?? :-)

    Vložil Bobina (bez ověření), 24. Říjen 2008 - 22:56

    Krásný večer,bytové jednotky jsou všechny čtyři naprosto stejně velké,pouze se liší velikost skepních a půdních prostor, podle toho jsou asi spluvlastnické podíly na společných částech domu?Onen „vykutálený“ vlastním má podíl 260/1000,další 222/1000,důchodkyně 272/1000,poslední má 240/1000. Rozdíly jsou proto, že někdo vlastní dva sklepy nebo velkou půdu.Ale oba rozhodli,že všichni budou přispívat do fondu stejnou částkou, ne podle velikosti podílu. Děkuji za ochotu komunikovat…Bobina

    Vložil kalous (bez ověření), 25. Říjen 2008 - 10:53

    Jak už jsem uvedl výše okamžitě zastavte platby na společný učet a učiňte na policii oznámení pro podezření ze zpronevěry, nic Vás to nebude stát a policije je povinna toto oznámení prošetřit. Rozhodně nejste ze zákona nikomu přispívat na jakýkoliv účet.

    Kalous

    Vložil Bobina (bez ověření), 26. Říjen 2008 - 0:03

    Krásný večer, když se vykašleme na POLICII a necháme tomu volný průbeh, nevýjde to nastejno?Onoho vlastníky jsme upozornili, že odcházíme z účtu a ať si předá celou záležitosst sám k řešení kam chce.Je v tom našem státě velmi mnoho arogance a nečestného jednání, kdo s tím konečně zatočí,neví někdo,

    Vložil Kalous (bez ověření), 26. Říjen 2008 - 7:43

    Zatočit s tím můžete sami, připadá mi že potřebujete aby to řešil někdo za Vás ale na vině jste si sami už tím že jste někomu sami a dobrovolně naletěli a platili peníze na účet. Pokud se Vy sami na vše vykašlete pak se nedivte že za Vás nikdo nic řešit nebude. Nechápu proč se zde potom ptáte když s tím nehodláte nic dělat, to je každá rada zbytečná. Ano je arogance a nečestného jednání ale jen díky tomu že mnozí k takovému jednání sami pomáhají svou nečinností něco s tím udělat.

    Kalous

    Vložil Bobina (bez ověření), 27. Říjen 2008 - 21:29

    Máte pravdu,musíme sami jednat, ale je jasné, že policie nic nevyšetří.Jsme velmi malé město,kde každý každého zná i vlastník má známosti s policii…Musíme podat oznámení pouze v místě bydliště? Jinak ještě k Vašemu dotazu,topíme si každý sám.Dnes se nám nastěhoval do domu, na žádost onoho vlastníka,zase jiný jeho známý malíř, natěrač,bude tu mít prý práce na celou zimu…Opět rozhodl vlastník s pověřeným kamarádem a ostatním to nevadí.Takže potížisti jsme zase jenom my, děláme problémy, jsme moc zvědaví…Takovýto „bordel“ by jistě nebyl,kdybychom byli SVJ.Takto rozhoduje pouze jeden vlastník o nás bez nás. A to proto,že jsme koupili byt jako poslední,o dva roky déle, než ostatní.Bobina

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".