vlastní elektrické topení
Dobrý den, bydlím v bytovém domě s vlastní kotelnou na tuhá paliva.Loni jsem se od společného topení odpojila a nechala jsem si udělat vlastní elektrické topení s kotlíkem v bytě.Spolu s bytem vlastním i část společných prostor.Musím přispívat na topení ostatním obyvatelům ve společných prostorách?Jestli ano,tak jakým způsobem se částka vypočte?Děkuji EE
Vážená paní EE, po vašem odpojení jste povinna v souladu s vyhláškou č.372/2001 Sb. hradit stanovené náklady za teplo s domovního tepelného zdroje.
Jelikož neznám „Prohlášení…“ a stanovy pro váš dům, nemohu konstatovat jaký podíl hlasů potřebujete k odpojení se od dodávky tepla z domovního tepelného zdroje, předpokládám 100%.
Problematické je ale, zda domovní přípojka a rozvod elektrické energie v domě je dimenzován na takový odběr. Určitě původní rozvod k takovému odběru dimenzován nebyl, respektive váš odběr vyčerpal „rezervu“ v příkonu. Tím došlo k znevýhodnění ostatních vlastníků, jelikož již bez investic na rekonstrukci-posílení přípojky a domovních rozvodů nemohou ostatní vlastníci konat stejným způsobem.
Matějka
Predstavuje odpojeni od soustavy TUV stejny problem jako topeni? Znamena odpojeni od TUV „jednani, jimz by clen zasahoval do prava ostatnich clenu spolecenstvi“? V nasem spolecenstvi o 8mi bytovych jednotkach maji vsichni panickou hruzu z pujcky a tak se snazi vytapeni a TUV resit kazdy sam za sebe. Jeden clen se od TUV odpojil a zridil si v byte elektricky prutokovy kotel. Stale plati za metry bytu, ale odpojeni prednesl na schuzi jako hotovou vec. Zadne svoleni od ostatnich clenu nemel! Jde zrusit spolecne vytapeni a ohrev vody v dome? luc
Paní Lucko, úvěr je forma financování, kterou používají ti co nemají potřebnou výši peněz a chtějí zrealizovat opravu, na kterou by „spořili“ mnoho let. Forma úvěru ale může být někdy jedinou možností financování např. při nějaké havarijní situaci. Někteří lidé se však obávají půjček i v případě, že by je splácení nijak neohrožovalo, mnohdy se o tom jen nechtějí sami ani přesvědčit. Pokud byste chtěla o možnosti řešení vašeho problému a jeho financování úvěrem vědět více, můžete mě kontaktovat na k.kolar@centrum.cz
Osm kotlů není ani bezpečnější ani hospodárnější řešení než jeden, i kdyby byly dány všechny potřebné souhlasy.
Pepa z Depa
Děkuji za odpověď. Odpojení se od společné dodávky tepla byl proveden se souhlasem.Elektroinstalace byla na moje náklady upravena a revizní zprávou schválena.Celkem se v domě nachází 6 bytových jednotek a moje odpojení bylo již druhým.Chápu, že musím hradit náklady na vytápění společných prostor, ale jakým způsobem?
Vy to stále nechápete. Pokud máte byt v domě platíte prostě na vytápění domu jako celku se zohledněním spotřeby v bytě. Například to může být 40% podle plochy bytu a 60% podle měřáku. Pokud nemáte radiátor, zaplatíte těch např. 40%. Ale nechápejte to jako poplatek za vytápění např. chodby. Platíte v tom např. i to, že teplo od ostatních lidí prostupuje zdmi do vašeho bytu.
Pokud jste ta výjimka a měřáky nemáte, musíte dokonce platit stejně jako předtím, typicky 100% podle plochy bytu.
P.L.
Indikátory nemají v tomto případě na výši platby vliv.
Z čeho, prosím, vychází Vaše domněnka, že při neexistenci měřáků odpojený byt platí 100 %?
Pepa z Depa
Samozřejmě že indikátory MAJÍ význam. Při absenci měřidel je typické, že se platí výhradně podle plochy bytu. A po odpojení je nadále povinnost platit zcela shodnou částku.
Jak říkám, záleží na stanovách, ale velilce pochybuji že ve stanovách má někdo odstavec že po odpojení od společného topení je majitel osvobozen od plateb tepla.
P.L.
Určitě nemůže být nikdo zcela osvobozen on plateb tepla, to určitě ne, ale přece nemůže platit stejné peníze jako by topil se zbytkem baráku.
Taky že ne. Platí pouze základní složku, tj. ve velkých domech asi polovinu toho, co platil dosud.
Ve výsledku všichni zaplatí více, každý jednotlivě i všichni dohromady. Nikdo neušetří.
Pepa z Depa
Náklady se rozdělí na základní a spotřební složku. Základní složku platí všechny byty, spotřební složku jenom ty neodpojené. Toto platí bez ohledu na to, zda jsou či nejsou indikátory.
Je samozřejmě pravda, že pokud neodpojené byty v domě nejsou, rozdělí se základní i spotřební složka stejným poměrem, takže to vyjde stejně, jako když se rovnou rozdělí celkové náklady a rozdělení nákladů na základní a spotřební složku je v tomto případě pouze formální záležitostí, nikoli však zbytečné, protože ukazuje, kolik by byt platil po odpojení.
Vyhlášku není možné stanovami obejít.
Řešíme podobný problém s odpojovači a neplatiči v domě. Nemáte praktické zkušenosti? Kam se obrátit? Vysvětlování odpojovačům a neplatičům ani odvolávání se na dobré mravy nezabírá. Děkuji.
Pepa z Depa
Vyhláška stanoví, že základní složka činí 40 až 50 % nákladů a zbytek nákladů tvoří spotřební složka. Žádné odchylky, ani dohodou všech, vyhláška nepřipouští.
Vyhláška ani jiný předpis ovšem nestanoví, jaké procento z daného rozmezí zvolit: Připojeným se vyplatí 50 %, odpojeným 40 %.
Je zřejmé, že jedním z cílů vyhlášky je právě zamezit odpojování jednotek.
Pepa z Depa
OK, chápu. Ale ve výsledku se odpojení skoro určitě nevyplatí. Platit totiž 40–50% za společné teplo a další částku za vlastní topení (např. elektřina) se asi sotva vyplatí.
P.L.
Dobrý den, myslím, že ekonomičtější cesta je investice do modernizace kotelny-větší účinnost, moderní regulace, regulace systému aj., a dále vidím problém v nepostižitelnosti ultraplýtvačů, kteří přesahují 40% nad průměr, zde by myslím mělo dojít ke změně vyhlášky. s pozdravem, Petr Vávra
Zkoušel jste ultraplýtvače nějak postihnout, co by Vás opravňovalo hovořit o jejich nepostižitelnosti?
Pepa z Depa
A jak je chcete postihnout? Postihnout mohu někoho kdo porušil zákon, vyhlášku, smlouvu atd..
Taky nemám rád plýtvače a proto jsme zavedli měřidla na topení. Ale co porušuje někdo komu naměřím 3× takovou hodnotu než je průměr? A jak ho mám postihnout když podle mě nic neporušuje?
P.L.
Spoluvlastník věci s ní musí nakládat tak, aby nepoškozoval ostatní spoluvlastníky. To plyne z ObčZ a Listiny základních práv a svobod. Větrač poškozuje ostatní spoluvlastníky. Asi by šlo, i když se mi to zdá méně vhodné, použít i jednání v rozporu s dobrými mravy, neoprávněné obohacení, a nebo „schválnost“ podle přestupkového zákona. Podání podle přestupkového zákona je bezplatné.
Pepa z Depa
Ano já nemám rád z principu plýtvače. Ale ještě 10× méně rád mám když se někdo snaží někomu něco rozkazovat. Už to tu bylo mnohokrát (zákaz psů, zákaz větrání, zákaz zavřít topení, zákaz topit si na zasklený balkon, samý zákaz a rokaz!).
Lidi sakra uvědomte si že každý je svobodný člověk a pokud někdo topí jak o život tak třeba jen proto, že má rád doma 28st. A dělá to snad proto aby se obohatil nebo jako schválnost? NE!
Tedy raděj bych se přomlouval za změnu zákonů/vyhlášek tak aby každý kdo protopí 4× tolik co ostatní taky 4× tolik zaplatil, to je jediné podle mě správné řešení.
Nějaké rozkazy jsou stejně houby platné to nikdo stejně neposlouchá?
P.L.
Tak to máte asi problém. Zákony jsou rozkazy, stát rozkazuje. Historicky to tak vzniklo a já s tím nic neudělám.
Jistě je možné žít na území bez státu (v Antarktidě, v mezinárodních vodách, na nově vzniklém ostrově), ale asi není možné žít na území bez zákonů (to by nebylo ani ve výše uvedených příkladech).
Vaší volbou je zvolit si stát, který dodržování zákonů vymáhá lépe nebo hůře.
Nejsem pro anarchii, zákony se mají dodržovat. Ale účelově se snažit „napasovat“ na nějaký zákon něco co se mi nelíbí..
To že někdo topí moc je nepříjemné. Ale snažit se to napasovat na omezování nebo poškozování ostatních je blbost. To za chvíli zakážete někomu od 7–8h večer pouštět teplou vodu protože vám pak teče do vany jen studená?
Ještě jednou – žádný konkrétní zákon který by jasně říkal kdo má jak topit, větrat apod neexistuje (nevím o něm). A to že si někdo rád zatopí a spotřebuje 2× tolik tepla než soused je čistě jeho věc.
Chcete snad rozkazovat sousedům kolik vody si smějí napustit do vany? Nebo na jak dlouho si smějí pustit troubu?
P.L.
Přijení a provoz technických zařízení umístěných v jednotce (trouby) rovněž podléhá právní úpravě. Podle toho, zda máte troubu plynovou, elektrickou nebo na pevná paliva se Vás týkají příslušné předpisy a já bych, byl-li bych Vaším sousedem, rozhodně vyžadoval jejich dodržování z Vaší strany.
Pepa z Depa
Vážený pane P. L.,
možná se budete divit, ale právní předpisy (případně technické normy), které upravují větrání a topení, skutečně existují. Sám budu rád, když někdo dodá konkrétní citace, pokud ne, zkusím něco vyhledat sám.
Ano, máte pravdu, určitě chci sousedům rozkazovat, kolik si smějí napustit vody do vany, zejména pokud budu bydlet pod nimi, budou mít vanu o objemu 100 litrů a budou si do ní chtít napustit 500 litrů. A „účelově napasovat“, jak vy říkáte, by takové počínání šlo přesně na stejná ustanovení, jako nehospodárné vytápění.
Pepa z Depa
Připadá mi to nelogické. Měřáky nemáme.Náklady na tuhá paliva pro společnou kotelnu se rozpočítají dle rozloh jednotlivých bytů.Chcete říct, že musím platit stejný obnos jako kdybych byla na společné topení připojena?To by odpojení od společného topení ztratilo veškerý smysl.Vždyť bych platila dvakrát, jednou tuhá paliva ze společného vytápění i náklady na vlastní elektrické topení.
Dobrý den, bohužel je třeba vycházet z toho, že dům je komplex, kde není možné ani při vlastnictví jednotky vydělit některé činnosti. Je jistě možné změnit způsob vytápění jednotek. Je však potřeba toto řešit zase jako komplex, tj zpracovat projekt na dům, kde budou zohledněny a vyprojektovány podmínky v jednotkách přijatelné pro dům jako celek. s pozdravem, Petr Vávra
Ale já souhlasím že je to částečně nelogické ale ve většině případů je to tak. Koukněte do stanov. Pochybuji že je tam napsáno že když se někdo odpojí od společného topení že nemusí nic platit.
Ona ta kotelna má taky svoje režijní náklady a protože je společná pro celý dům tak prostě musíte platit. Odpojování jednotlivých lidí od centrálního topení (a jeho neplacení) totiž zvyšuje náklady ostatním lidem. To vám přijde spravedlivé?
Ještě jeden obecný dotaz – proč tu stále vidím dotazy kdy někdo něco NEJDŘÍV udělal a PAK se ptá jaké to bude mít následky?
P.L.
Ano, podívám se do stanov.Je mi jasné, že něco platit budu muset, ale placení ve stejné výši jako bych byla připojena mi doslova vyrazilo dech.Samozřejmě vím, že ostatní musí tím pádem platit víc a že má kotelna režijní náklady je mi také jasné.Ale stejně jako on nich prostupuje teplo přes stěny k nám, tak přesně tak je to přeci naopak.
Vážená paní EE, nejen, že jste povinna přispívat na topení ve společných částech domu, ale dokonce jste povinna uhradit celou částku za topení připadající na část účtovanou dle podlahové plochy v případě, že je systém osazen IRTN (dle vyhlášky – prostor odpojený od vytápění), dále se se ale obávám, že jste toto neprovedla se 100% souhlasem všech ostatních vlastníků, jelikož ÚT je společnou částí domu a dále, že jste nejspíš toto neprovedla po odborném posouzení, jak tento Váš zásah do systému ovlivní celou topnou soustavu., s pozdravem, Petr Vávra
Úpravy jsem provedla se souhlasem.Provedla jsem úpravu elektroinstalace na vlastní náklady a vše bylo schváleno revizní zprávou.Co představuje osazení systému IRTN?
Vážená paní, platíte dál, jako byste nic neinvestovala do topení v bytě. Vaše náklady za el. instalaci, revize atd. nemají na to vliv. Divím se jen, že někdo může tak nesmyslně utrácet. P.S. Když jste si pořizovala el. topení měla jste přesvědčit všechny ostatní /100% VBJ/, aby si je pořídili také a byla byste bez problémů. S pozdravem Fanda
Z příspěvku není jasné, zda:
- k zásahu do otopné soustavy domu (odpojení jednotky) došlo se všemi potřebnými souhlady, tj. se souhlasem všech vlastníků, se souhlasem orgánu státní energetické inspekce, na základě projektu, podle stavebního povolení. Pak byste platila pouze základní složku nákladů na vytápění (typicky 50 %),
- nebo zda jste jednotku odpojila bez potřebných souhlasů. Pak bych se, být společenstvím nebo jedním z ostatních vlastníků, domáhal toho, a jistě úspěšně, abyste se zdržela neoprávněného nakládání s cizí věcí, resp. tuto věc uvedla do původního stavu, a byt vytápěla v souladu s platnou dokumentací. Kromě toho jste i nadále spoluzodpovědná za řádný provoz společného vytápění domu, této zodpovědnosti se nemůžete jednostranným úkonem zbavit.
Pepa z Depa
V souvislosti s bezpečností technických zařízení v domě bych rád vyřešil následující. Co se týká společné kotelny a společného ústřeního vytápění, je věc jasná. Za bezpečnost a provádění revizí odpovídá společenství, členům společenství jsou dokumenty (projekt, změna projektu, revize kotle, revize komínů) k disposici.
Jak je to obdobným zařízením umístěným v jednotce? Za bezpečnost a provádění revizí odpovídá vlastník. Dobrá. Mohu jako jiný vlastník žádat nahlédnutí do projektu a revizí? Jak takovou žádost odůvodnit, aby mi bylo vyhověno? Děkuji za názor.
Pepa z Depa
Poslední komentáře